silniki samochodowe wikipedia

Widzisz posty znalezione dla hasła: silniki samochodowe wikipedia





Temat: silnik dwurzędowy w ST43
Miałem ostatnio szereg wykładów o silnikach i troszeczkę mnie drażni że
doktorek za przykład podaje prawie wyłącznie silniki samochodowe (no, z
rzadka okrętowe jak już musi). A jak jeszcze dzisiaj na laborkach
testowaliśmy silnik cienkocienko to już miarka się przebrała i postanowiłem
poszukać jakichś danych silników kolejowych... Oczywiście w necie, bom leń.
Między innymi znalazłem na wikipedii zebrane różne dane silników lokomotyw:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolejowy_silnik_spalinowy
Pytanie pierwsze - czy można temu ufać? ZTCW Wikipedia różne pierdoły często
podaje...

Jeżeli tak, to niezłą ciekawostką jest ST44 - dwusuwowe silniki z zapłonem
samoczynnym są chyba rzadkością? Czy jeszcze gdzieś się je stosuje?

Ale jeszcze bardziej zaintrygował mnie silnik ST43. I tu pytanie - jak
wygląda taki silnik dwurzędowy? Znam rzędowy, widlasty V, 2V, W, X, gwiazdkę
i boksera, ale dwurzędowy to już mnie przerasta... Czy to ma dwa wały?
(Wybaczcie jeżeli piszę pierdoły.) Dlaczego wybrano akurat taki układ
silnika do tej lokomotywy? Jakie ma zalety?







Temat: 1
Nitro - potoczna nazwa podtlenku azotu używanego jako "dopalacz" samochodowy. Pozwala zwiększyć moc uzyskiwaną o 30-50%. By uzyskać efekt zwiększenia mocy napędowej i wydajności silnika, do cylindrów wprowadza się odpowiednią ilość podtlenku azotu i zwiększoną ilość benzyny. Spotykane jest niekiedy określenie NOS, pochodzące od angielskiej firmy Nitrous Oxide Systems, jednego z pierwszych przedsiębiorstw stosujących podtlenek azotu do zwiększania możliwości silnika samochodowego.

www.wikipedia.pl






Temat: Tuning silnika

ale jak ktos tak jak Marcel nieumie znalesc zadnych info o olejach w jego przypadku

nie tyle co nie umie tylko chciałem dowiedzieć się jaki według was jest olej najlepszy do stosowania w silniku samochodowy. Kilka takich tematów znalazłem na innych forach związanych z VW i tak jakoś nie było opinii poszukaj się w necie albo wikipedii tylko użytkownicy tamtych for wymieniali się swoimi doświadczeniami związanymi z olejami jakie stosowali.

Jeżeli na naszym forum ktoś ma problem techniczny z samochodem to od kilku osób dostaje od razu odpowiedz: "Idź na tamto forum bo widzimy że lejesz z nas"



Temat: Mechanika
no spoko...

Silnik Rzędowy:



Wyglada tak a jak dziala to chyba kazdy wie wiec tylko troche o nim poopowiadam no wiec....

Silnik rzędowy jest silnikiem wielocylindrowym, jak sama nazwa wskazuje cylindry sa w nim ułożone w jednym rzędzie. Silniki te stosuje sie głównie do napędu samochodów i motorów. Silniki rzędowe oznacza się w Polsce Rx (literą x oznacza się liczbę cylindrów) Powszechnie spotyka się:

R2 - taki układ miał silnik w Fiacie 126p
R3 - układ znany m.in. z silnika stosowanego w Matizie
R4 - najpopularniejszy typ silnika rzędowego
R5 - silniki pięciocylindrowe rzędowe stosuje np. Volvo
R6 - silniki sześciocylindrowe rzędowe stosuje np. BMW

Przy silnikach z większą ilością cylindrów rzadko stosuje się układ rzędowy z uwagi na dużą długość silnika.

(jest to definicja z wikipedii napisana moimi słowami )




Temat: Wentylator chodzi po zgaszeniu silnika
Posłuchaj kolego, chociaż nie wiem czy mogę Cię tak nazwać, ponieważ nie wiem czy jesteś mechanikiem samochodowym. Ja osobiście prowadze od 30 lat zakład mechaniki pojazdowej, i jakoś do tej pory żaden silnik mi nie wybuchł. Wg Twojej teorii, woda w silniku zachowuje się tak samo jak woda w kaloryferze w domu. Gdybyś miał choć trochę praktyki to byś wiedział, że po jakimś czasie, chłodnica jest zimna a silnik dalej jest gorący, więc gdzie tutaj sprawdza się Twoja teoria odnośnie krązenia wody. Niepotrzebnie próbujesz być napastliwy, bo ta dyskusja nie ma na celu obrażania Ciebie, a pomocy koledze który ma ten problem. Po to zastosowano czujnik temperatury w chłodnicy, aby załączał wentylator w sytuacji kiedy temperatura w niej przekracza parametry załączenia. W sytuacji, gdy zegar temperatury pokazuje prawidłową temperaturę silnika nie ma prawa w ogóle dojść do uruchomienia wentylatora, a Honda nie różni się w tym względzie od innych samochodów. A zatem decydując się na łopatologiczne komukolwiek, czegokolwiek zastanów się czy nie masz doczynienia z lepszym od siebie. Dopiero teraz widac, że Twoja wiedza opiera się wyłącznie na Wikipedii.

Wracając do faktów:
- Pompa wody pcha wodę cały czas, a nie po dłuższej jeździe, w mały obieg silnika.
- Wg Twojej teorii, chłodnica po ~30 minutach powinna mieć temperaturę silnika, inaczej łopatologicznie, zejdź do swojego samochodu po pół h i dotknij ręką silnika i chłodnicy i zobacz gdzie powinna mieć miejsce Twoja teoria.

Rozbawiłeś mnie przynajmniej



Temat: Mercedes-Benz R129
Mercedes-Benz R129 jest czwartą generacją popularnej serii luksusowych roadsterów SL. Został zaprezentowany na salonie genewskim w 1989 roku.



Technicznie R129 nie był konstrukcją całkiem nową, przejął bowiem część rozwiązań w podwoziu od modelu W201 oraz niektóre silniki od W124. W czasie swojej premiery jednak uchodził za auto innowacyjne, zastosowano w nim elektrohydraulicznie składany miękki dach oraz ręcznie nakładany hardtop; po raz pierwszy zamontowano system windshaft - kratkę osłaniającą pasażerów kabrioletu przed wiatrem, umocowaną za siedzeniami, wysuwaną na życzenie kierowcy; jako jeden z pierwszych samochodów, R129 standardowo wyposażony był w system ABS.



Tradycji stało się zadość - nowa generacja SL-a po raz kolejny była znacznie cięższa od poprzedniej. Różnica masy między podstawowymi wersjami silnikowymi R129 i R107 wynosiła przeszło 100 kg. Nowy model nie stracił jednak na dynamice, ponieważ zastosowano w nim mocniejsze, acz nie większe, silniki. W międzyczasie zacieśniła się współpraca Mercedesa z AMG. Zaowocowało to powstaniem fabrycznie podrasowanych modeli, tzn. dostępnych w każdym salonie Mercedesa. Montowano w nich duże silniki, zdecydowanie mocniejsze od seryjnych.

Źródło: Wikipedia



Temat: Zagadnienia z techniki - pilne


Witajcie. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre z tych zagadnień mają
mały związek z elektroniką, ale jest to chyba jedyna grupa choć trochę
powiązana z tematyką.
W najbliższy wtorek muszę zaliczyć kilka tematów. Niestety, nie
znalazłem w internecie żadnych informacji -może znacie jakieś strony
www, na których mogę znaleźć:
1.Budowa i działanie silnika dwusuwowego (wraz ze schematami
poszczególnych faz)
2.Budowa i działanie silnika czterosuwowego (wraz ze schematami
poszczególnych faz)
3.Budowa i działanie silnika elektrycznego (wraz ze schematem)
4.Urządzenia pomiarowe (nie mam zielonego pojęcia o co chodzi, ale chyba
 o budowę/zasadę działania omomierza, woltomierza i amperomierza)
5.Przekładnie mechaniczne (nie wiem co nauczyciel miał na myśli.
Znalazłem tylko info na wikipedii, ale tam to wszystko jest
przedstawione w dosyć mało zrozumiały dla mnie sposób #-/)


Masz jeszcze cały poniedziałek na zapoznanie się z zawartością szkolnej
biblioteki :-) Budowę i zasadę działania silników spalinowych oraz
przekładni znajdziesz w jakimś podręczniku do technikum
mechanicznego/samochodowego lub czymś podobnym(chyba nawet w dobrym
podręczniku do fizyki) a co do silnika elektrycznego to zależy jakiego -
w technikum elektrycznym dzielą silniki na: prądu stałego,
synchroniczne, asynchroniczne(indykcyjne) i parę innych, natomiast w
szkołach nietechnicznych raczej będzie chyba tylko pradu stałego.





Temat: Fiat Panorama
Fiat Panorama - to dwudrzwiowe kombi zbudowane w oparciu o samochód Fiat 147, subkompaktowy model produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną Fiat na terenie Ameryki Południowej. Model Panorama montowany był w zakładach w Brazylii, jego produkcja ruszyła w marcu 1980 roku. Fiat Panorama został wycofany z produkcji w roku 1986 na rzecz nowego modelu Elba/Duna Weekend.



Części mechaniczne pochodzące z modelu 147 zostały przystosowane do większego obciążenia (większa masa pojazdu). Zaletami Panoramy były małe zużycie paliwa oraz dobrze rozplanowane wnętrze pojazdu. Całkowita długość pojazdu była najmniejsza spośród brazylijskich kombi (3924 mm/154 in), wnętrze oferowało jednak ilość miejsca porównywalną do większych samochodów. W celu lepszego zagospodarowania miejsca koło zapasowe zostało umieszczone w komorze silnikowej, podobnie jak w modelu 147. Niska masa własna pojazdu przyczyniła się do niskiego jednostkowego zużycia paliwa lub alkoholu na którym mógł pracować silnik.

Model Fiat Panorama dostępny był w trzech wersjach silnikowych: benzynowej o pojemności 1048 cm³, która generowała moc 56 KM (42 kW) oraz dwóch wariantach o pojemności 1297 cm³ napędzanych benzyną lub alkoholem, moce które osiągały te silniki to odpowiednio 60 KM (45 kW) i 61 KM (46 kW). Dostępne opcje wyposażenia nosiły nazwy C oraz CL. Silnik 1050 dostępny był tylko z wersją C.

Źródło: Wikipedia



Temat: Porsche 959
Porsche 959 - jedno z najbardziej unikatowych konstrukcyjnie aut, jakie kiedykolwiek wprowadzono do produkcji. Nadwozie z kevlaru i z aluminium, zaawansowany napęd na wszystkie koła czy w końcu silnik wyposażony w niezwykły system doładowania - na niższych obrotach mniejsza z turbosprężarek wspomagała pracę 3 cylindrów, a przy wyższych druga turbina ładowała wszystkie 6 cylindrów, dzięki temu z pojemności 2,9 l silnik rozwijał moc 450KM. Silnik pochodził od wyczynowego pojazdu Porsche 956, wcześniej używanego także w modelu Porsche 935.



Później użyto go także w modelu Porsche 962, w którym osiągał moc ponad 700 KM. Pojazd miał doskonałe osiągi - 3,6 s do 100km/h i prędkość maksymalną 317km/h. Trzeba pamiętać, że auto powstało w drugiej połowie lat 80., kiedy takie parametry były czymś szokującym w samochodzie cywilnym. Razem z modelem F40 firmy Ferrari zapoczątkował erę super-szybkich samochodów zdolnych poruszać się po cywilnych drogach. Wraz z wejściem na rynek modelu Jaguara XJ 220 model 959 przestał być tak awangardowy. Pojawiła się także wersja 959 S, która miała bardziej skąpe wyposażenie, jednak dzięki lżejszemu nadwoziu mogła jechać jeszcze szybciej. Samochód ten nie był sprzedawany w USA (nie spełniał norm emisji spalin).

Źródło: Wikipedia



Temat: piątki w sieci

nie pamietam jak sie nazywala ta wersja nadwozia, ale wiem ze to absolutny rarytasik.. kurcze, one sa przepiekne

A nie Renault GT Turbo? Cytuję za wikipedią (żeby nie było że taki omnibus jestem ):
Renault 5 Turbo – specjalna odmiana modelu samochodu osobowego Renault 5 przystosowana zarówno do rajdów, jak i do użytku drogowego.

5 Turbo ma silnik 1397cc Cléon turbodoładowany, umieszczony centralnie i zmodyfikowane podwozie Renault 5. W podstawowej odmianie silnik osiąga 160 KM (118 kW).

Pierwsza wersja Renault 5 Turbo spełniała wymagania Grupy 4. Druga wersja, Turbo 2, została wyprodukowana przy użyciu części pochodzących z oryginalnego Renault 5, cięższych od tych z pierwszej wersji 5 Turbo (zwanej "Turbo 1").

Wszystkie odmiany rajdowe Turbo 5 były budowane na bazie Turbo 1. Renault zwiększał moc silnika samochodu do 180 KM (132 kW), 210 KM (154 kW) i 350 KM (257 kW) w Maxi 5 Turbo.

W 2004 amerykańskie czasopismo motoryzacyjne Sports Car International przyznało Renault 5 Turbo numer 9 na liście "Dziesięciu Najlepszych Sportowych Samochodów Świata lat '80".



Temat: Lancia Lambda
Lancia Lambda - samochód ten określany był technicznym arcydziełem. Miano to zapewniły mu inteligentna konstrukcja czterocylindrowego silnika w układzie V o ostrym kącie rozwidlenia (co był charakterystyczne w silnikach Lancii) i to, że był to pierwszy samochód na świecie ze stalowym nadwoziem samonośnym konstrukcji skorupowej (monocoque). Nadwozie zostało wykonane w postaci otwartej od góry "rury" z otworami na drzwi oraz licznymi otworami zmniejszającymi jego masę. Nadwozie było zupełnie wyjątkowe, biorąc pod uwagę konstrukcje innych ówczesnych samochodów.



Zastosowanie tej konstrukcji spowodowało, że wszystkie pierwsze egzemplarze miały drzwi o takim samym kształcie i niezależnie od rodzaju nadwozia miały jednakową pod względem układu i kształtu obniżoną kabinę pasażerską. Zewnętrzne elementy poszycia spawano lub nitowano do wewnętrznej struktury nadwozia. Sposób rozmieszczenia silnika i skrzyni biegów był tradycyjny. Lancia Lambda była samochodem który o lata wyprzedzał swoich konkurentów. Dość wysoka cena jednak nie powodowała spadku sprzedaży, wręcz przeciwnie - nastąpił widoczny wzrost produkcji i sprzedaży Lancii, jakiego nigdy wcześniej nie notowano. Należy zaznaczyć, że był to pierwszy samochód Lancii budowany w oddzielnych seriach - co najmniej dziewięciu - przy czym każda z nich nieznacznie różniła się od poprzedniczki. W latach 30. XX wieku konstrukcja Lambdy okazała się już nieco przestarzała i zakończono montaż po wyprodukowaniu ponad 13 tysięcy sztuk.

Źródło: Wikipedia



Temat: Gdzie się kupuje szpachle
O jaa...

Wiesz co to motoryzacja ?

"Motoryzacja - całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych." - Źródło - Wikipedia

A sklep motoryzacyjny to sklep, w którym dostaniesz przeróżne części, lakiery, ogólnie rzecz biorąc... wszystko związane z motoryzacją.

Noo już mnie bierze jak czytam posty tego użytkownika...



Temat: Koenigsegg - zakochałem się
Szukałem sobie jakiejś ładnej tapety na pulpit i nasunęła mi się jedna myśl. Może jakieś ładne auto? Pamiętam odcinek Top Gear z udziałem Koenigsegga. Super autko i super tapeta

Koenigsegg to marka sportowych samochodów szwedzkiej produkcji. Podstawowy model to CC 8S, charakteryzujący się silnikiem o mocy 655 KM, oraz pędkością maksymalną rzędu 390 km/h. Osiąga on prędkość 100 km/h w 3.5 sekundy. Kosztuje on ok. 385 000 €. Mocniejsza wersja CC-X posiada 806 KM mocy i osiąga prędkość maksymalną powyżej 395 km/h. Osiąga on prędkość 100 kn/h w 3,2s Auta te, pomimo wyraźnie sportowego charakteru, dopuszczone są do ruchu ulicznego. Najwiekszą wadą obu tych modeli jest brak spojlera na tylnej klapie. Jego zastosowanie poprawiłoby przyczepność napędzanej taką mocą osi. Bez owego spojlera tył pojazdu bardzo wyraźnie "myszkuje" podczas przyspieszania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koenigsegg

Osiągi mnie przerażają



Temat: pierwszy pojedynek

Niewieże w to że T/A jeździ szybciej niż Porshe, ponieważ miałem okazje jechać 2 tygodnie temu Porsche GTV od mojego szefa na przegląd do OPOLA i powiem tak na 2 biegu 240 na 3 biegu 320 4 to 360 pierwszy raz w życiu tak szybko jechałem i powiem tyle że to ma niecałe 3sekundy do setki. Także niech nikt niegada że jego T/A poleci choćby 300 chyba że Qundzi ( bo z tego co wiem to ostro tam ma pod machą). Dla większośći Porsche 250 280 to normalka. Cayena też jechałem 200km/h i to w dodatku przyśpiesza jak T/A.
Nie oszukujmy się T/A to samochód do jazdy na długie dystane wygodne i stylowe maja w sobie to coś, da sie przyśpieszyć ale nieporównujmy z typowymi autami do zapierd.... . A Porsche to takie małe gówno do zapier... Cayena nawet niejest wygodna ponieważ zaledwie jadac 70km do OPOLA plecy tak napier... jak nigdzie foteli nieda sie ustawic jest to lipa a w T/A jadac 300km plecy mnie niebola kark czy cos.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Porsche_Carrera_GT

V-MAX - 346km/h , 0-100km/h 4.0
Wiesz trudno aby Trans Am ktory jako nowy kosztowal powiedzmy 30K $ mogl sie rownac z Porsche Carrera GT ktore to Porsche jest samochodem wybitnie sportowym,a Fbody nigdy do takich samochodow nie nalezal, ale juz Corvetta C6 Z06 majaca 500hp zostawi wspomniane Porsche w tyle i kosztuje powiedzmy 1/10 tej ceny.
A wspomniane Porsche + jego cena + moc jaka dysponuje + zaawansowanie technologiczne jakie w nim spoczywa i tylko 4.0 sekundy do setki

Uwazam ze nie jest to zadna atrakcja.

Jak pamietam to nie tak dawno przekonywales jakie to predkosci osiaga Firebird z silnikiem 3.4l



Temat: Strzelba "Karabin Specjalnyj 23"
To nie jest zwykła strzelba. Jej pierwotnym przeznaczeniem są siły specjalne (chociaż istnieje też wersja cywilna). Kaliber, a właściwie wagomiar tego sprzętu to...4 . Co odpowiada kalbrowi 23 mm (wagomiar .12 to około 18 mm). Przypomina to XIX w. "punt gun":-).Długość łuski to 81 mm, czyli o ponad 1 cm więcej w porównaniu do popularnego wagomiaru .12.

Dane techniczne:
Masa: (tylko) 4,5 kg
Długość lufy 505 mm
System działania: strzelba powtarzalna (pump-action).

Zastosowania są następujące:
-ślusarskie (odstrzeliwanie cięzkich zawiasów, kłódek, zamków)
-Zatrzymywanie samochodów (ciężki slug z tej strzelby prawdopodobnie przebije blok silnika)
-Tłumienie zamieszek (dodam że aż zanadto skuteczne)
-prawdopodobnie także niszczenie silnie opancerzonej siły żywej.

Potwór nie?. Ma ograniczenia użytkowe, ale robi wrażenie. To już jest coś pośredniego między granatnikiem a strzelbą. Obliczyłem że tak zwany Taylor Knockout Value (myśliwski współczynnik mocy obalającej) dla tej broni wynosi 119! . Dodam że popularny nabój "pełnej mocy" 30-06 ma współczynnik "jedynie" 26...A broń nadająca się na polowania na słonie mają współczynniki ok. 60 TKO....
No comments:-)

Informacje:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelba_KS-23

Zdjęcie:




Temat: Vauxhall
Vauxhall - brytyjska marka motoryzacyjna, od 1925 r. należąca obecnie do koncernu General Motors Corporation. Firma Vauxhall Motors została założona w 1857 roku jako fabryka pomp i silników dla statków, od 1903 zajmuje się także produkcją samochodów - pierwszym modelem był Vauxhall 5HP.

Obecnie pod tą nazwą sprzedawane są w Wielkiej Brytanii modele Opla.

Modele [edytuj]

Od lat 70. Vauxhall produkuje samochody będące odpowiednikami modeli Opla na rynek brytyjski. Są to m.in.:

* Astra III (ponadto Astra II Coupé i Cabrio),
* Vectra (wraz z Vectrą GTS i Vectrą Estate),
* VX 220,
* VXR 220,
* Corsa,
* Meriva,
* Zafira,
* Signum,
* Combo Tour,
* Tigra Twin Top,
* Agila

oraz jedyny niemający odpowiednika w Europie jako Opel: Vauxhall Monaro.

Wielkość produkcji w Wielkiej Brytanii w 2002 r. wyniosła 133 448 samochodów osobowych.

//źródło Wikipedia





Temat: Shelby GT500
Shelby Mustang GT500 to samochód zaprojektowany w latach 60. XX wieku w stylu muscle car. Była to seria samochodów, które były modyfikowane przez Carrolla Shelby'ego i sprzedawane jako seria. Program ten był sponsorowany przez fabrykę, która z czasem przejęła produkcję zmodyfikowanych pojazdów. Obecnie za kontynuację idei, która stała za Shelby GT500, uznaje się modele Mustang Cobra.

Od standardowego modelu, modyfikacja Shelby'ego różniła się m.in. bocznymi wlotami powietrza, tylnymi światłami, wnętrzem oraz silnikiem.





Źródło Wikipedia



Temat: Poprawne nazewnictwo techniczne
Ja zawsze mówiłem motor czasami motocykl. Nie zdawałem sobie nawet sprawy że jest w tym coś złego

Wikipedia tak podaje definicje motocykla:

Motocykl – jednośladowy pojazd samochodowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).

Pierwszy motocykl zbudował Gottlieb Daimler w 1885. Pierwsze motocykle były rowerami, do których wmontowano silnik spalinowy napędzający paskiem klinowym tylne koło



Temat: Co to jest Motoryzacja?
Motoryzacja - całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych.

Podstawowym problemem motoryzacji jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego (zasady ruchu na drogach, dbanie o sprawność techniczną pojazdu, oznakowanie dróg itp.) Motoryzacja ma duże znaczenie gospodarcze (transport) i inne.

Rozwój motoryzacji przyczynił się do znaczących zmian funkcjonowania transportu drogowego i powstania społeczeństwa mobilnego.

źródło Wikipedia.pl



Temat: Najmocniejszy samochód na świecie....
http://pl.wikipedia.org/wiki/Thrust_SSC
o łącznej mocy silników 110 tys. KM

Zastanawia mnie tylko jedno. Jesli wpiszę w googlarkę hasło "najszybszy
samochód świata", to pojawiają się tylko strony z samochodami seryjnymi. A
nawet taka perełka na samej górze:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Najszybszy_samoch%C3%B3d_%C5%9Bwiata
Zupełnie tak, jakby nikt nie zauważał samochodów stworzonych do bicia
rekordów prędkości.





Temat: Karmann Ghia


Volkswagen Karmann Ghia – niemiecki samochód sportowy produkowany w latach 1955-1974 przez firmę nadwoziową Karmann w oparciu o podzespoły Volkswagena .

Wyprodukowano około 360 000 modeli coupé oraz ponad 80 000 kabrioletów. Karmann Ghia jest uznawany za jeden z najpiękniejszych samochodów w historii marki Volkswagen. Samochód ten, poprzez sieć sprzedaży VW trafiał do klientów z wszystkich kontynentów świata. Idea powstania tego sportowego samochodu na bazie popularnego "Garbusa" pochodziła od Wilhelma Karmanna, którego firma produkowała już dla firmy VW "Garbusa" w wersję kabriolet. Po uzyskaniu gotowego projektu nadwozia od włoskiej firmy projektowej Ghia z Turynu, został zaprezentowany firmie VW wstępny projekt samochodu pod marką Karmann Ghia. Założenia dla konstrukcji tego samochodu były proste i czytelne: zbudować dobrze wyglądający samochód sportowy z użyciem tak wielu elementów z Garbusa jak tylko możliwe. Mógł być wyposażony w silniki 1.5 lub 1.6 L. Jego następcą był VW Scirocco.

Źródło Wikipedia



Temat: Subaru Impreza WRX STi
Subaru Impreza WRX STi:

Historia Modelu:
Pierwsze egzemplarze Subaru Impreza wyjechały z fabryki w 1992 roku. Dwa lata później rozpoczęła się seria sukcesów w rajdach samochodowych: Colin McRae wygrał Rajd Nowej Zelandii oraz Rajd RAC, a rok później został rajdowym mistrzem świata, dając firmie Subaru pierwsze miejsce w rankingu producentów. Modyfikacja rankingu FIA pozostawiająca producentom większą swobodę w przerabianiu aut przyczyniła się do powstawania w roku 1993 modelu Subaru Impreza 555. Lata 1996 i 1997 to czas dominacji Subaru w rajdach samochodowych. Pierwszy model Impreza WRC powstał w 1997 roku, kiedy to wprowadzono regulamin WRC. Skrót WRC oznacza World Rally Car, czyli w wolnym tłumaczeniu światowej klasy samochód rajdowy.

Dane techniczne:
Silnik: boxer
Pojemność skokowa: 1994 cm
Liczba zaworów na cylinder: 4
Rodzaj paliwa: benzyna
Napęd: na cztery koła (stały)
Rodzaj zasilania: wielopunktowy wtrysk paliwa
Moc: 300 KM przy 5500 obrotach na minutę
Skrzynia biegów: manualna, 6-biegowa
Prędkość maksymalna: 300 km/h
Zawieszenie przednie: kolumny MacPhersona
Zawieszenie tylne: kolumny MacPhersona, stabilizator poprzeczny
Ogumienie: przód: 225/40 R18, tył: 225/40 R18
Rozstaw osi: 2535 mm
Pojemność zbiornika paliwa: 60 l
źródło; wikipedia.pl



Po prostu wozik marzenie, jedno z moich ulubionych. A Wy co o nim sądzicie?




Temat: Kult Demona ... prędkości
Jechałeś z nim czy tylko ci opowiadał? Chyba juz masz odpowiedź.

Może kolega ma 2.0 Turbo (204KM, Vmax 245km/h)? To wtedy uwierzę że rozbujał przy sprzyjającym pochyleniu terenu.

Tu masz osiągi calibry:
Z twoim silnikiem - C20XE - Vmax 220km/h
http://pl.wikipedia.org/wiki/Opel_Calibra

Faktem jest że wszystkie liczniki samochodowe zawyżają prędkość ale nie o tyle. O ile przekłamuje nasz licznik można sparwdzić porównując go z prędkością pokazywaną przez GPS w nawigacji.



Temat: Porsche Carrera GT
Porsche Carrera GT - samochód sportowy produkowany w latach 2004 - 2006 przez niemiecką firmę Porsche. W 2000 roku na Geneva Motor Show pokazano prototyp oznaczony symbolem 980. Podwozie było nową konstrukcją, natomiast nadwozie pochodziło z drogowej wersji 911 GT 1 Evo. Prototyp posiadał wolnossący silnik V 10 o kącie rozwarcia cylindrów wynoszącym 68 stopni, pojemności 5.5 l i mocy 557 KM. Bolid osiągał prędkość 334 km/h i rozpędzał się do 100 km/h w 4.0 s. Dwa lata później nastąpiła druga prezentacja Carrery GT, tym razem już modelu produkcyjnego. Przekonstruowano silnik. Był to nadal motor V 10, ale zwiększono pojemność do 5733 ccm. Zwiększyła się także moc auta do 612 KM osiąganych przy 8000 obr./min. Moment obrotowy wynosi 590 Nm przy 5750 obr./min. Hamulce to nawiercane, ceramiczne tarcze wentylowane o średnicy 380 mm z przodu i z tyłu. Na piasty założone są felgi 19x9.5 cala z przodu i 20x12.5 cala z tyłu, a na nie nałożone opony 265/35ZR19 Michelin Pilot Sport 2 z przodu i 335/30ZR20 Michelin Pilot Sport 2 z tyłu.

Przewidywana produkcja wynosiła 1500 egzemplarzy. Na stan 6 maja 2006 1270 samochodów zostało sprzedanych, z czego 604 powędrowało do odbiorców w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zarejestrowane są dwa egzemplarze: w Katowicach i we Wrocławiu.
źródło: wikipedia.pl

Co o nim sądzicie?




Temat: BMW seria 6
BMW seria 6



Seria 6 to sportowe, luksusowe samochody coupe klasy wyższej. W roku 2006 koncern BMW sprzedał 21.947 aut tej serii, co stanowiło około 2% rocznego zbytu. W tej klasie modele BMW serii 6 konkurują z takimi samochodami jak: Mercedes SL, czy też Jaguar XK.
Pierwszy coupe serii 6 został zaprezentowany w 1976 roku (kod produkcyjny E24), była to trzecia, po serii 5 i serii 3, seria produkcyjna w której zastosowano nowe nazewnictwo z podziałem na serie produkcyjne. Do 1978 roku samochody serii 6 były produkowane całkowicie przez firmę Karmann. Jednak problemy z jakością zmusiły koncern BMW by przenieść montaż do własnej fabryki, a wkład firmy Karmann ograniczony został tylko do produkcji karoserii. W latach 1976 – 1989 wyprodukowano łącznie 86.219 samochodów z serii 6.

Cyfra 6 nie występowała przez kolejnych 15 lat w nazewnictwie w modelach BMW. Jako następcę tego modelu BMW wprowadziło w 1989 roku samochód nowej serii 8 (kod produkcyjny E31). Dopiero w roku 2004 na rynkach pojawił się nowy sportowy coupe, którego nazwę rozpoczyna cyfra „sześć”. Pół roku później serię 6 powiększono o luksusowy kabriolet. A w roku 2005 do nabywców oddano sportową wersję M6 o nadwoziu coupe i kabriolet. Jednostką napędową w tych modelach jest zastosowany również w samochodzie M5 dziesięciocylindrowy silnik V10 o mocy 507KM.

Źródło: Wikipedia



Temat: .:: Galeria Prypeć - Czarnobyl :: komentarze ::.
Ale nawymyślałeś? Skąd brałeś te informacje? Ja piszę felieton na ten temat i przeglądam różne rzeczy na ten temat, ale coś takiego pierwszy raz czytam

Kastastrofę reaktora dało się przeżyć. Potwierdza to chociażby wywiad z wywiad z Aleksandrem Juwczenkiem - inżynierem, który tego dnia pracował w elektrowni.

Co do chowania silników w sarkofagu - widziałem filmik pokazujące jak tam jest w środku. Sterta gruzu. Nic więcej. Oni po prostu obudowali riuny reaktora i tyle. A części samochodowe to pewnie złomiarze ukradli.

Scenariusz katastrofy już w większości przygotowałem. Dostępny jest na http://www.icpnet.pl/~eks.../czarnobyl1.php ale mówie, że to nie jest czasem ostateczna wersja tylko robocza. Te dane pochodzą mniędzy innymi z wikipedii.



Temat: Ciekawostka - chinska kopia audi 100
niewiem czy kazdy z was wie ale chinole takze robili Audi

"Chiński motoryzacyjny koncern FAW doszedł do porozumienia z grupą Volkswagen i w 1988 roku rozpoczął produkcję samochodów Hongqi na bazie Audi 100 C3. W 2005 roku został lekko zmodernizowany i nazwany Hongqi Mingshi, a pod jego maską pracuje czterocylindrowy silnik o mocy 115KM. " (cytat:wikipedia.org)



Temat: Czemu ludzie lubia jabłka


Czekam tylko, kiedy producenci samochodów idąc za Twoim idiotycznym
zapotrzebowaniem, zaczną wypuszczać samochody z kierownicą, lampami i
fotelami do samodzielnego montażu.


Nie musisz czekac - bylo od samego poczatku

http://en.wikipedia.org/wiki/Kit_car


No w końcu jakiś procent społeczeństwa lubi dłubać przy samochodach.
Reszta lubi kupić i od razu jeżdzić.


Tak mowiac szczerze to bardzo chetnie bym widzial samochody skladane
na zasadzie komputerow - roboty niewielka ilosc, ale mozna sobie
dobrac dowolna karoserie, silnik, i reszte wyposazenia.

A propos - samochod sie sklada w okolo 15 roboczogodzin.
Tzn tyle spedza na tasmie.

J.





Temat: Bose active suspension
Witam.
Niedawno znalazłem ciekawy filmik. Polecam:
http://www.joemonster.org/filmy/5366/Nowy-rodzaj-zawieszenia

"Automotive Suspension System

Bose posiada własne laboratoria badawcze. W nich między innymi został opracowany innowacyjny system zawieszenia samochodowego. Został on ujawniony w 2004 roku po ponad 20 latach badań. System ten używa elektromagnesów zamiast układów hydraulicznych, które są stosowane powszechnie obecnie. W skład urządzenia wchodzi liniowy silnik elektryczny, który podnosi lub obniża koła samochodu w odpowiedzi na nierówności nawierzchni. Koła są podnoszone przy przejeżdżaniu przez wybój oraz opuszczane w przypadku dziury w przeciągu milisekund, utrzymując równy poziom karoserii pojazdu. System ten wykorzystuje technologie redukcji szumów, opracowaną przez Bose. Nierówności jezdni są wykrywane i traktowane jak szum otoczenia. Na ich podstawie system generuje fale odwrotną, która przesłana zostaje do zawieszenia poprzez siłowniki elektryczne. Producent zakłada, że system będzie dostępny komercyjnie w luksusowych pojazdach w roku 2009. Pomimo niecałych 30 lat rozwoju oraz wydanych 100 milionów dolarów system jest ciągle drogi oraz ciężki."
Źródło: wikipedia




Temat: Amazonia , czy Amazonia II do wody RO
Zgodzę się, że strona producenta może nie być wiarygodna. Podałem ją jednak jako jedno z pierwszych źródeł (po wpisaniu w google) podstawowych informacji i zasadzie działania urządzenia. Nie wykluczone, że jest tak jak mówisz... bo nie wyjaśniono faktycznie co się dzieje z osadami. Efekt placebo? Pewnie też, ale w przypadku paliwa czytałem obszerny artykuł (jeszcze w zeszłym roku) chyba na Wirtualnej Polsce o wpływie magnetyzera na zmniejszone spalanie paliwa. Stwierdzono tam iż badania przeprowadzone przez PZM przyniosły pozytywny skutek (z różnym jednak poziomem efektywności zależnym od rodzaju silnika). Nie proś mnie jednak o link bo go nie zapisałem .
A dlaczego producenci samochodów ich nie montują? Znam inny przykład urządzenia, które mogło zrewolucjonizować motoryzację (i nie tylko) ale nie zostało użyte bo pozwalałoby na użytkowanie samochodu przy mniejszych wydatkach... a co za tym idzie mniejsze zyski dla firm, które dotychczas na tym zarabiały. Czy jest tak w tym wypadku poprostu nie wiem. Jak pisałem wyżej, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, a wszelkie informacje na temat magnetyzera czerpię z internetu... Choć akurat Wikipedii unikam, bo każdy może tam dopisać co chce i wychodzą czasem cuda takie jak wyżej pisałem.




Temat: Dyskusje o innych miastach subregionu i nie tylko

Tychy? A co w nich takiego, że się tak rozwijają? Akurat dla mnie Tychy to po prost jedno wielkie osiedle. Poza fabryką FSM i jedną ulicą, na której zgromadzone są wszystkie większe zakłady (jak Browar Książęce, czy Ekoland Maspexu ) i magazyny, nie ma tam absolutnie nic co by ich napędzało.
wypowiadasz sie na tematy, o ktorych widac, ze nie masz W OGOLE pojecia.
za wikipedia.pl :

W mieście znajduje się podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - m.in.: zakłady Ispol, będących poddostawcą Isuzu, Macro Molds Polska, Delphi, drukarnia Agory (jedna z trzech w Polsce), Maflow (dawne Manuli), VAB, Rosa, Lear, Trass, Ekoland, Celt-Glass, Metalimpex (tłocznik forma EDM - nasza jakość w twoim narzędziu,.

Tychy znane są również ze Śląskiej Giełdy Kwiatowej. Jest to dziś jedno z najbardziej rozwijających się miejsc ze względu na obrót handlowy kwiatami w Polsce. W Tychach istnieją następujące hipermarkety: OBI, Real, E.Leclerc, Kaufland, Tesco, Lidl oraz centrum handlowo-rozrywkowe City Point.

Bezrobocie w Tychach (na dzień 30.09.2007) wynosi 6,3% [1]

dalej:
http://www.ksse.com.pl/tyc-tys.html
"Postrefa Tyska zlokalizwana jest na terenach przemysłowych "Wschód" i zajmuje powierzchnię 144,5 ha.

Potwierdzeniem atrakcyjności Podstrefy Tyskiej jest fakt, że 26 firm polskich i zagranicznych podjęło już decyzję o zainwestowaniu w Tychach. Reprezentują one głównie kapitał amerykański, japoński, włoski, niemiecki, a także polski. Firmy te produkują akcesoria samochodowe, silniki wysokoprężne, układy kierownicze, stolarkę budowlaną, opakowania, akcesoria oświetleniowe, artykuły spożywcze. Zadeklarowały nakłady na inwestycje w wysokości ponad 1 mld zł oraz utworzenie około 3800 miejsc pracy. Na dzień dzisiejszy zatrudnienie w firmach Podstrefy Tyskiej znalazło 5500 osób."

chlopie - 5500 osob to 5 rybnickich elektrowni. plus (z tego co rozumiem) 3800 zadeklarowanych, w Rybniku tego nie osiagniemy NIGDY.
jesli to dla Ciebie jest "nic" to gratuluje. ale mysle, ze po prostu nawet nie miales pojecia o istnieniu tam KSSE.



Temat: BMW serii 8
BMW E31

BMW serii 8 o oznaczeniu seryjnym E31 zostało pokazane pierwszy raz na targach samochodowych we Frankfurcie w roku 1989, z myślą jako następca sportowego modelu BMW - serii 6. Seria ósemek występowała przez długi czas tylko z silnikiem V12 o pojemności 5.0l z modelu E32 o mocy 220kW/300KM. W późniejszym okresie dodano także inne silniki np. 4.0l o mocy 286KM i oznaczeniu 840Ci. W późniejszym czasie wprowadzono silnik 4.4l o tej samej mocy i oznaczeniu aczkolwiek był on nowocześniejszy i posiadał wyższy moment obrotowy. Wersja na którą czekano pojawiła się w 1993 roku przygotowana przez specjalistów z dywizji M Motorsport - potężny silnik V12 o pojemności 5,6 litra rozwija moc 381 koni mechanicznych (wersja 850 CSi), co pozwala autu osiągnąć "setkę" w równe 6 sekund. Prędkość maksymalna została ustalona na poziomie 250km/h we wszystkich 12 cylindrowych modelach, jednak wersja CSi jest w stanie bez takiego zabezpieczenia osiągnąć 298 km/h. Największą niespodzianką były próby wprowadzenia modelu M8. Myślano o jego wprowadzeniu w roku 1990 roku jako alternatywa dla Porsche i Ferrari. Miał posiadać silnik o pojemności 6.0l i mocy około 550KM. Miał być również bardzo odchudzony. W Bawarii nazywano go Ferrari-killer. Jednakże ten model nigdy się nie pojawił ze względu na koszty wytwarzania, które jak wówczas BMW tłumaczyło były za duże jak na taki mały segment aut i ostatecznie wstrzymano produkcję jednak jedyny prototyp powstał lecz później został całkowicie zniszczony, była to otwarta i wzmocniona wersja silnika M-Power CSi. Krążyły pogłoski o mocy wahającej się w granicach 500-550KM. Silnik znalazł jednak miejsce pracy w super-szybkim aucie szosowym McLarenie F1 z 1993 roku. Tym razem załoga M-Motorsport wyciągnęła z motoru niebotyczne 627KM z katalizatorami. Zastosowano również 4 zawory na cylinder a nie jak oryginalnie zakładano w M8 i w modelu CSi 2 zawory na cylinder. Dzięki niemu McLaren F1 był w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 391km/h.

Ilość wyprodykowanych egzemplarzy: 830 - 18 840Ci - 7803 850i - 20072 850Ci - 1218 850Csi - 1510 850s - 22800

Źródło: Wikipedia



Temat: Fiat Cinquecento
Fiat Cinquecento (z włoskiego: "pięćset") – samochód klasy mini produkowany w Tychach w latach 1991-1998. Zastąpiony przez Fiata Seicento.

Negocjacje licencyjne pomiędzy Fiatem a FSM trwały prawdopodobnie od 1987 roku. W ich trakcie pojawił się pomysł ministra przemysłu Wilczka, by ten model był produkowany zarówno przez FSM, jak i FSO. Fiat udzielił lub poręczył FSM duże kredyty na opłaty licencyjne i inwestycje modernizacyjno-wdrożeniowe (przewyższały one łączne koszty budowy podobnej fabryki od nowa).

"Fiat Cinquecento" początkowo produkowany był przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Tychach na licencji Fiata. Po raz pierwszy pojawił się w roku 1991 roku jako planowany następca wysłużonego modelu Fiat 126p. Jego wejście na rynek spowodowało jednak jedynie zaprzestanie produkcji Fiata 126p Bis, oraz zaprzestanie produkcji Fiata 126p w Tychach i pozostawienie jej wyłącznie w Bielsku-Białej. Musiało to spowodować ograniczenie poziomu produkcji tego ostatniego modelu do 60-70 tys. sztuk rocznie, gdyż taka była maksymalna zdolność produkcyjna tego zakładu. Od 1992 roku, po przejęciu FSM przez Fiata, model "Fiat Cinquecento" był produkowany przez firmę Fiat Auto Poland. Model ten (w Polsce początkowo pod marką FSM), swoją nazwę zawdzięczał modelowi Fiat 500 z roku 1957. W 1998 roku został zastąpiony przez Fiata Seicento, będący jego zmodernizowaną wersją (pozostała ta sama płyta podłogowa i podobne silniki, zmieniono głównie nadwozie). Samochód do tej pory jest bardzo popularny w Polsce.

Oferowane były następujące silniki:

* R2 o poj. 704 cm³
* R2 o poj. 704 cm³ young ( zubożona wersja, na rynku od 1995 roku )
* R4 o poj. 903 cm³ (do 1994)
* R4 o poj. 899 cm³
* R4 o poj. 1108 cm³ (od 1996 roku, jedynie w wersji Sporting

Prędkość maksymalna:

* dla modelu o pojemności silnika 704 cm³ – 127 km/h
* dla modelu o pojemności silnika 903 cm³ – 140 km/h
* dla modelu o pojemności silnika 1108 cm³ – 150 km/h

Przyspieszenie od 0-100km/h

* dla modelu o pojemności silnika 704 cm³ – 30 sek
* dla modelu o pojemności silnika 903 cm³ – 18 sek
* dla modelu o pojemności silnika 1108 cm³ – 13,8 sek

żródło www.wikipedia.org.pl

Jak ktoś che może wrzucać fotki albo coś powiedzieć o tym słynnym aucie.




Temat: seria 8, e31

BMW serii 8 o oznaczeniu seryjnym E31 zostało pokazane pierwszy raz na targach samochodowych we Frankfurcie w roku 1989, z myślą jako następca sportowego modelu BMW - serii 6. Seria ósemek występowała przez długi czas tylko z silnikiem V12 o pojemności 5.0l z modelu E32 o mocy 220kW/300KM. W późniejszym okresie dodano także inne silniki np. 4.0l o mocy 286KM i oznaczeniu 840Ci. W późniejszym czasie wprowadzono silnik 4.4l o tej samej mocy i oznaczeniu, chociaż był on nowocześniejszy i posiadał wyższy moment obrotowy. Wersja na którą czekano pojawiła się w 1993 roku przygotowana przez specjalistów z dywizji M Motorsport - potężny silnik V12 o pojemności 5,6 litra rozwija moc 381 koni mechanicznych (wersja 850 CSi), co pozwala autu osiągnąć "setkę" w równe 6 sekund. Prędkość maksymalna została ustalona na poziomie 250km/h we wszystkich 12 cylindrowych modelach, jednak wersja CSi jest w stanie bez takiego zabezpieczenia osiągnąć 298 km/h. Największą niespodzianką były próby wprowadzenia modelu M8. Myślano o jego wprowadzeniu w roku 1990 roku jako alternatywa dla Porsche i Ferrari. Miał posiadać silnik o pojemności 6.0l i mocy około 550KM. Miał być również bardzo odchudzony. W Bawarii nazywano go Ferrari-killer. Jednakże ten model nigdy się nie pojawił ze względu na koszty wytwarzania, które jak wówczas BMW tłumaczyło były za duże jak na taki mały segment aut i ostatecznie wstrzymano produkcję jednak jedyny prototyp powstał lecz później został całkowicie zniszczony, była to otwarta i wzmocniona wersja silnika M-Power CSi. Krążyły pogłoski o mocy wahającej się w granicach 500-550KM. Silnik znalazł jednak miejsce pracy w super-szybkim aucie szosowym McLarenie F1 z 1993 roku. Tym razem załoga M-Motorsport wyciągnęła z motoru niebotyczne 627KM z katalizatorami. Zastosowano również 4 zawory na cylinder a nie jak oryginalnie zakładano w M8 i w modelu CSi 2 zawory na cylinder. Dzięki niemu McLaren F1 był w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 391km/h.

Ilość wyprodykowanych egzemplarzy: 830 - 18 840Ci - 7803 850i - 20072 850Ci - 1218 850Csi - 1510 850s - 22800




dane z serwisu www.wikipedia.pl




Temat: Lotus Elise
Lotus Elise



Lotus Elise Bez inspiracji ze strony genialnego założyciela Colina Chapmana, Lotus nie byłby w stanie zbudować jednego z najlepszych sportowych samochodów świata, takiego jak Elan, od którego wszystko się zaczęło.Elise dowiodła, że wszystko jest możliwe.

Minimalna waga

Znakiem firmowym Lotusa zawsze była lekkość.Z tego punktu widzenia Elise to prawdziwy Lotus.Jej prosto wyglądające podwozie jest wykonane z wytłoczek aluminiowych.Są one klejone, by w niektórych miejscach można zastosować cieńsze struktury.Koła, zawieszenie, a nawet tarcze hamulcowe wykonano z lekkich stopów.

Napęd Rovera

Elise ma nowatorski,stopowy 16-zaworowy silnik z serii K Rovera z podwójnym wałkiem rozrządu.Nowoczesna forma konstrukcji sandwiczowej z długimi śrubami biegnącymi przez całą głębokość silnika go trzyma w całości.To konstrukcja z mokrymi tulejami cylindrowymi o najcieńszym z możliwych płaszczu wodnym, żeby silnik był jak najbardziej zwarty.Moment obrotowy 170Nm robi większe wrażenie niż moc.Auto jest bardzo lekkie, wiec przyspieszeniami przewyższa posiadającego podobny silnik MGF 1,8i, a nawet mające mocniejszy silnik MGF VVC.

Kamienie milowe

1993-Naczelny inżynier Lotusa do spraw projektowania ujawnia, że firma zamierza zaprojektować lekki samochód sportowy nastawiony na dobre prowadzenie i osiągi, mówiąc w skrócie nowoczesną wersje Lotusa Seven.Nieco później zainteresowanie zgłasza Rover, ale kiedy w 1994 roku zostaje przejęty przez BMW, rozmowy nie są kontynuowane.
1994-Zarząd daje Elise zielone światło do przejścia do etapu produkcyjnego.Dostaje nazwę od imienia wnuczki Romano Artioliego.
1995-Elise debiutuje podczas Frankfurckiego Salonu Samochodowego i zostaje jedną z jego gwiazd.
1996-Lotus Elise wchodzi na rynek europejski, a producent nie może nadążyć za popytem.

Źródło: Wikipedia



Temat: BMW 7 E23
Historia modelu

Najpierw produkowane byly modele 728, 730 i 733i, ktorych silniki pochodzily jeszcze od poprzednika - modelu BMW E3.

Od roku 1979 wyposazano wszystkie silniki w elektryczny wtrysk paliwa L-Jetronic firmy Bosch. Modelem BMW 728i zastapiono 728 oraz 730. Model 732i z digitalna elektronika silnika zastapil BMW 733i. Jako nowosc wprowadzono BMW 735i oraz 725i. Ten ostatni byl produkowany jedynie na eksport lub dla urzednikow w Niemczech. W roku 1980 wprowadzono do sprzedazy model 745i, ktory byl topowa wersja wszystkich samochodow BMW E 23. Wyposazony byl w silnik o pojemnosci 3,2 l z modelu 732i. Jego moc zwiekszono z 145 kW/197 KM (732i) do 185kW/252 KM za pomoca zastosowania turbosprezarki i intercoolera. W roku 1983 model E 23 przeszedl swoja najwieksza modernizacje, podczas ktorej miedzy innymi model 745i otrzymal silnik z modelu 735i dodatkowo wyposazony w turbosprezarke. Moc jednostki napedowej nie zmienila sie, jednak zwiekszony zostal moment obrotowy.

Od 1984 mozna bylo zamowic BMW 735i z katalizatorem. Jednak do stycznia 1985 tylko w polaczeniu z automatyczna skrzynia biegow. Od pazdziernika '84 do kwietnia '86 sprzedano 1237 BMW 735i z katalizatorem i skrzynia automatyczna. Od stycznia 1985 mozliwe bylo zamowienie 735i z katalizatorem oraz skrzynia manualna. Takich samochodow wyprodukowano do kwietnia 1986 738 sztuk.

Juz w 1979 wprowadzono do E 23 system ABS.

Wszystkie modele BMW E 23 wyposazane byly w silniki szesciocylindrowe w ukladzie rzedowym.

źródło wikipedia

jesli sa jakies błędy w arytykle to napiszcie







Temat: Audi R8
Audi R8 - sportowe coupe z centralnie umieszczonym silnikiem V8 lub V10 w sprzedaży ukazało się w 2007 roku. Powstał on z prototypu pokazywanego w 2003 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Produkcję oficjalnie rozpoczęto 30. września 2006 podczas salonu samochodowego w Paryżu.

Owo spokrewnione technicznie z Lamborghini Gallardo coupe dostępne w sprzedaży będzie od połowy 2007 roku, z silnikiem V8 o pojemności 4.2 L i mocy 420 KM oraz prawdopodobnie silnikiem V10 o pojemności 5.2 L i mocy 520 KM. Silnik widoczny będzie dzięki oszklonej pokrywie, opcjonalnie podświetlanej diodami LED. Mimo sportowego charakteru, R8 ma być cichy, komfortowy i zdatny do codziennego użytkowania, jak jego konkurent, Porsche 911.

Zupełną nowością jest zastosowanie zawieszenia Audi magnetic ride, gdzie do amortyzatorów zamiast oleju wlewany będzie specjalny fluid, którego lepkość będzie regulowana przez pole elektromagnetyczne. Zatem charakterystykę pojazdu będzie można zmieniać poprzez zmianę napięcia prądu płynącego do elektromagnesów.

Wnętrze jest skonstruowane pod kątem kierowcy. Odpowiednio ukształtowany kokpit z drążkiem zmiany biegów na konsoli. Wnętrze wykonane jest ze skóry, aluminium i włókna węglowego.

Cena tego samochodu wynosi 104 400 € w wersji podstawowej oraz 111 790 Euro w wersji R tronic. W Polsce data premiery nie jest jeszcze ustalona.

Na rok 2008 zapowiadany jest model z mocniejszym silnikiem o mocy 520 KM. Korzystał będzie z silnika V10 Lamborghini o pojemności 5.0L stosowanego w Audi RS6.
źródło: wikipedia.pl

Co o nim sądzicie? dnia Pon 15:14, 07 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz



Temat: Łada 110
Prototyp sedana 110 został zaprezentowany w 1989 roku, a dopiero w grudniu 1996 r. wyprodukowano 1856 sztuk tego modelu. Jego wnętrze jest kanciaste i czarne, lecz mimo to jest całkiem obszerne. Dzięki temu Łada 110 jest samochodem za przystępną cenę, z dużą przestrzenią w środku, przeznaczonym dla uboższej klienteli. Auto to odznacza się lekko unoszącą się ku górze linią boczną. Samochód, jak na swoją cenę ma bogate wyposażenie, ale jego silnik nie jest najlepszy. Auto jest popularne zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, a także na Białorusi. Z tego względu jest jednym z chętniej tuningowanych samochodów w Rosji. Produkcja modelu 110 zakończona została w Rosji w 2007, natomiast modeli 111 i 112 nadal trwa. Trwa również montaż w zakładach Łada w Egipcie i w firmie KrASZ na Ukrainie. W czerwcu 2008 roku w miejscowości Czerkasy na Ukrainie kompania Bogdan rozpoczęła seryjną produkcję modelu 110, a pół roku później również kombi 111.



Do 2004 roku model ten był oferowany z dwoma silnikami o pojemności 1.5 dm³. Maksymalna prędkość słabszej, ośmiozaworowej jednostki o mocy 77 KM wynosi 165 km/h, a do 100 km/h rozpędza się w 13 sekund. W przypadku mocniejszego silnika (92 KM, 16V) wartości te wynoszą odpowiednio 180 km/h i 11 sekund.



W 2004 firma VAZ wprowadziła nowe jednostki do swojego modelu 110. Oba silniki mają pojemność 1.6 dm³. Słabsza jednostka jest ośmiozaworowa i posiada 80 KM, a druga ma 16 zaworów i 89 KM . Pierwszy silnik rozpędza auto do 170 km/h, a drugi do 185 km/h. Firma deklaruje, że jednostki te spełniają normę Euro 4.

Źródło:Wikipedia



Temat: Suzuki Splash
Suzuki Splash - miejski samochód segmentu B produkowany w Magyar Suzuki Corporation, gdzie obecnie wytwarzane są modele Swift, SX4 i Ignis. Suzuki w tej fabryce produkuje również nową generację modelu Agila dla Opla. Oba samochody są produkowane w oparciu o tę samą technologie. Główne różnice pomiędzy modelami dotyczą stylizacji przodu (maska, błotniki, reflektory i zderzak) oraz tyłu (klapa bagażnika, tylne światła, zderzak). Roczny plan sprzedaży dla modelu Splash w Europie to około 60.000 sztuk.



Sylwetka samochodu wygląda świeżo, energicznie, młodzieńczo budząc emocje, w ten sposób dobitnie podkreślając aspiracje związane z jego nazwą – Splash. W ogólnej strategii Suzuki zakładającej stały rozwój, Splash stanowi czwarty zupełnie nowy model zaprezentowany przez ostatnie trzy lata, po premierach modeli Swift, Grand Vitara i SX4 które urzeczywistniają filozofię marki zawartą w haśle: Way of life.

Suzuki Splash pośród innych samochodów z tego segmentu przekonuje do siebie relatywnie wysokim nadwoziem (1,6 metra), bazującym na nadwoziu modelu Swift. Wymiary samochodu czyli długość 3,7 metra i szerokość 1,7 metra zapewniają, że kabina jest dostatecznie przestronna, oferując wygodę podróżowania wszystkim pasażerom. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, że dorośli na wszystkich miejscach będą mieli wystarczająco miejsca na nogi.



Splash dostępny jest z dwoma silnikami benzynowymi (w Polsce dostępny jedynie 1.2L):

1.0l, trzycylindrowy, 12V, o mocy 48 kW (65 KM) 1.2l, czterocylindrowy, 16V, o mocy 63kW (86 KM).

Obie te jednostki napędowe w pełnym zakresie obrotów zapewniają doskonałe osiągi i prowadzenie będąc jednocześnie oszczędne i przyjazne środowisku.

Klienci zdecydowani na zakup auta napędzanego jednostką wysokoprężną mogą wybrać sprawdzony silnik 1.3 l z systemem common-rail, 16V, wyposażony w filtr cząstek stałych. Silnik ten osiąga maksymalną moc 55kW (75 KM).

Silniki benzynowe zostały zaprojektowane przez Suzuki Motor Corporation jako jednostki nowej generacji, natomiast silnik wysokoprężny produkowany jest w zakładach Suzuki w Indiach na licencji udzielonej przez GM Powertrain Europe.

Źródło: Wikipedia



Temat: Historia Toyoty...


Firma Toyota na początku swego istnienia produkowała krosna przędzalnicze.
Jednak już w 1933 roku powstał dział mający zajmować się produkcją samochodów. Produkcja rozpoczęła się w 1936 roku.
Po wojnie wznowiono produkcję już w 1947 roku.
W 1951 powstaje prototyp Toyota BJ, inspirowany konstrukcją Jeepa MB, dając początek serii Land Cruiser.
W 1966 pojawia się pierwsza generacja Corolli, najpopularniejszego modelu firmy.

W Polsce powstały 2 Fabryki koncernu Toyota:
Fabryka Skrzyń Biegów i Silników Benzynowych w Wałbrzychu
Fabryka Silników Diesla w Jelczu - Laskowicach.

Toyota Motor Corporation

Do koncernu, oprócz Toyoty, należą również następujące marki:
Daihatsu - marka samochodów osobowych
Hino - marka samochodów ciężarowych, popularnych głównie w Azji
Lexus - marka luksusowych samochodów, przeznaczonych głównie na rynek Ameryki Północnej
Scion - marka samochodów, przeznaczonych na rynek Ameryki Północnej

Modele obecnie dostępne w Polsce

Toyota Avensis segment c

Toyota Aygo segment A,

Toyota Yaris segment B,

Toyota Yaris Verso mikrovan,

Toyota Corolla segment C,

Toyota Corolla Verso minivan,

Toyota Prius segment C, hybrydowy

Toyota Avensis segment D,

Toyota Camry segment E,

Toyota Previa van,

Toyota Rav-4 SUV,

Toyota Hilux pickup,

Toyota Land Cruiser 100 terenowy,

Toyota Land Cruiser 120 terenowy,

Toyota MR2 kabriolet,

Toyota Celica coupe.

Modele wycofane z produkcji

Toyota Carina

Toyota Cressida

Toyota Duet

Toyota Starlet

Toyota Avensis Verso

Toyota Paseo

Toyota 4-Runner

Toyota Land Cruiser 70

Toyota Land Cruiser 90

Toyota Supra

Toyota Picnic

info: wikipedia.pl

PS. mysle ze taki temat powinien byc przyklejony, mysle rozwniez ze nie powinno byc tu duzo pisane, bardziej zamiast tekstow czy opis sie podoba czy nie przydaly by sie inne informacje, pzdr RYSA



Temat: Witam i pelno pytan mam;) (dlugie wyszlo)
Witam wszystkich, jak zapewne widac, jestem tutaj swierzutki, niemniej staralem sie troche pogooglac, ale nie do konca mi wyszlo i mam kilka pytan. Chodzi mi o Clio I.

1) Jak to jest z tymi silnikami 1,4 byly na gaznikach czy nie? Jesli byly, to kiedy przestali je wsadzac do Clio'a?

2) Czytalem, ze wersja RTi miala te fajne kubelkowe fotele (takie jak na tym zdjeciu, albo na tym - sory, szybko na allegro wyszukane). Niestety nie zgadza mi sie to ze zdjeciami z mobile.de - tam prawie wszystkie maja takie krzesla... nie zgadza mi sie to nawet ze zdjeciami z allegro. Jak to w koncu jest? Ktore wersje, ktore lata produkcji? Moze nie jest to najwazniejsze przy woborze auta, ale nie chcialbym siedziec na czyms tak totalnie plaskim;)

3) Co sie sypie? Narazie wynajduje same drobnostki, a mimo to na alledrogo pelno samochodow z siliczkami po remoncie? Co trwalsze (mniejsza szansa trafienia na mine) 1,2 czy 1,4 (iteresuja mnie wylacznie na wtrysku)?

4) Orientuje sie jak to jest realnie z cenami? Na alledrogo ludziska wystawiaja clio'a za 4-8tys, ale patrzac w zakonczonych, to raczej mala szansa, ze ktos naprawde za tyle sprzedaje. Oczywiscie pozostaje strefa zakupu poza allegro i mobile.de - i tutaj wlasnie niebardzo sie moge zorientowac (autogieldy nie kupie - siedze narazie w UK).

Zdaje sobie sprawe, ze pewnie w sieci sa odpowiedzi na moje wszystkie pytania, ale nie moge znalezc. Szukajac po wikipedii to tylko oznaczenia silnikow bez podanych lat produkcji, na alt.pl.misc.samochody.renault moglem znalezc tylko dyskusje na temat wyzszosci silnika o jednym oznaczeniu, nad silnikiem o innym oznaczeniu. Wlasnie dla mnie priorytetem bylby zakup samochodu z wtryskiem, a nie wiem czy jest w ogole sens patrzenia na ogloszenia samochodow np. z '92 - zaden sprzedajacy nie podaje jaki to silnik.

Dzieki serdeczne za pomoc!

--
pzdr z GB:
Mavi



Temat: Chevrolet Corsica
Chevrolet Corsica



Chevrolet Corsica - przednionapędowy samochód produkowany przez General Motors w latach 1987 - 1996. Corsica oparta jest na platformie L-body. Platforma ta była również stosowana w 2-drzwiowym modelu Beretta. Dostępne były dwie wersje nadwoziowe oraz cztery warianty wyposażenia. Początkowo Corsica była sprzedawana wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan, w latach 1989-91 dostępna była również jako 5-drzwiowy hatchback. Model ten produkowany był wraz z Berettą w Wilmington, Delaware oraz w Linden, New Jersey.

Modernizacje kolejnych roczników

1987-1989
Model Corsica był początkowo sprzedawany do wypożyczalni oraz wielkich firm w 1987, w celu przedsprzedaży. Modele Corsica i Beretta były na drugim miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się samochodów w USA w 1988. W bazowej wersji Corsica klamki były koloru srebrnego, w wersji Corsica LT/LTZ miały kolor czarny. Hatchback został wprowadzony z rokiem 1989, w tym samym czasie zaprezentowano pakier LTZ poprawiający osiągi.

1990
Koniec produkcji podstawowej wersji, w sprzedaży pozostają wersje LT i LTZ. Silniki dostępne w modelu mają teraz większą pojemność.* Drobne zmiany we wnętrzu, głównie w kokpicie.

1991
Zaprzestanie produkcji wersji hatchback. Corsica otrzymuje zupełnie nowe wnętrze z airbagiem po stronie kierowcy w standardzie. Uchwyty przednich pasów bezpieczeństwa przeniesione zostały z drzwi na słupki B.

1992
Jedyna wersja wyposażenia to LT.

1994
Odświeżony wygląd zewnętrzny 1994, wersja LT ponownie staje się standardem.

Silnik o pojemności 3.1L z OBD-I zostaje zastąpiony przez nową serię silników 3100 z kolejną generacją systemu OBD. Nowa wersja OBD nie była kompatybilna z poprzednimi wersjami OBD-I i OBD-II jednak zawierała elementy wspólne dla poprzednich generacji. Również 3-biegowa automatyczna skrzynia biegów zostaje zastąpiona 4-biegową elektrycznie sterowaną przekładnią automatyczną. Mocowanie pasów z przodu wraca ponownie z słupków-B na drzwi.

1995
Nowe logo Corsica, kilka mniejszych zmian na zewnątrz.

1996
Corsica przechodzi całkowicie do systemu OBD-II.

General Motors zaprzestaje produkcji modeli Beretta i Corsica w roku 1996. Następcą zostaje Chevrolet Malibu w roku 1997.

Silniki
1987-1989 2.8 L (173 in³) LB6 V6
1987-1989 2.0 L (122 in³) OHV R4
1990-1996 2.2 L (134 in³) OHV R4
1990-1996 3.1 L (189 in³) Gen II V6

Źródło: Wikipedia



Temat: przełożenie głowne - prosba o wytłumaczenie
Damian84, chcesz masz lektóra:
Przekładnia głowna jest stale zazebioną przekładnią zębata usutuowaną międze kołami napędzanymi. jednym z zadań przekładni głownej jest uzyskanie przełożenia w układnie przeniesienia napędu, zwiększajacego moment obtotowy doprowadzony do kół.
W wiekszosci samochodow przekładnia głowna zmienia kierunek przekazywania napedu podluznego, zgodnego z kierunkiem osi walu korbowego silnika, na poprzeczny zgodnie z kierunkiem osi kol samochodu (jest to układ napedowy klasyczny, chodzi o most napedowy, itp tak jest jest w polonezie czy bmw)
Tylko w samochodach, w ktorych silnik jest ustawiony poprzecznie nie ma potrzeby zmiany kieruku przekazywania napędu, ponieważ oś wału korbowego jest równoległa do si kół. ( czyli tak jak u nas, przekładnia ta nazywa sie walcowa, nie zmienia ruchu poprzecznego na podłuzy jak w przypadku przekładni stozkowej stosowanej w mostach napedowych)
Wówczas przekładnie głowna stanowi para walcowych kół żebatych o zębach śrubowych skośnych, umieszczonych we wspólnej obudowie ze skrzynia biegów.
W typowych rozwiazaniach konstrukcyjnych przekładę głowna stanowi para stozkowych kół zębatych, mniejsze kolo zębate (zębnik) jest wykonane na wałku atakujacym, otrzymyjacym naped ze skrzyni biegow bezposrednio (w ukladach zblokowanych) lub za posrednictwem walu napedowego (uklad klasychny).
Duze kolo zębate zwane kolem talerzowym, jest osadzone w osi kół napędzanych samochodu. Jezeli osie obu stozkowatych kol zębatych przecinaja sie to przekłądnie, to przekladnie nazywamy zwykła, jezeli natomiast os wałka atakujacego jest połozona ponizej osi kola talezowego to przekladnie nazywamy HIPOIDALNĄ.
Jak nie bedziesz czegos wiedział, napisz to chetnie Cie jeszcze doucze
mam nadzieje ze na "pomógł" zasłuzyłem

i jeszcze linki do wipipedi:
http://pl.wikipedia.org/w...82adnia_walcowa
http://pl.wikipedia.org/w...a_sto%C5%BCkowa



Temat: BMW seria 5
BMW seria 5



W koncernie BMW modele serii 5 pod względem ilości sprzedanych samochodów ustępują miejsca tylko modelom serii 3. W roku 2006 sprzedano 232.193 "piątek", co stanowiło 19,6% rocznego zbytu. W swojej klasie samochodowej modele serii 5 konkurują z takimi samochodami jak np. Audi A6, Mercedes klasy E, Alfa Romeo 166.

Pierwszy model z serii 5, 4-drzwiowy sedan (kod produkcyjny E12) trafił do sprzedaży w roku 1972 i był produkowany do roku 1981. Od tego modelu rozpoczęto w koncernie BMW nowe jednolite nazewnictwo dla wszystkich aut z podziałem na serie produkcyjne. Nazewnictwo te, podział na serie produkcyjne stosowane jest aż do dnia dzisiejszego. Dopiero w roku 1991 BMW zdecydowało się na poszerzenie serii 5 o drugą wersję nadwozia, był to 5-drzwiowy kombi /touring (kod produkcyjny E34).

Obecnie w produkcji jest już piata generacja samochodów BMW serii 5, które dostępne są od 2003 roku w dwóch wersjach nadwozia. W maju 2005 roku do sprzedaży oddano sportową wersję "piątki" M5. Jednostką napędową M5 jest wysokoobrotowy 5-litrowy silnik V10. Dział sportu firmy BMW (BMW Motorsport GmbH) podczas projektowania tego silnika wzorował się i korzystał z technologii zastosowanej w jednostkach napędowych BMW z Formuły 1. Jest to jedyny dziesięciocylindrowy silnik produkowany przez BMW.

We wrześniu 2006 roku BMW zaprezentowało trzecią wersję nadwozia. Jest to 4-drzwiowy sedan, którego rozstaw osi w porównaniu z wersją podstawową powiększono o 140 mm. Samochód ten jest produkowany w fabryce BMW w chińskim mieście Shenyang. Model ten nie jest dostępny w Europie. Jego całkowita produkcja przeznaczona jest wyłącznie na potrzeby rynku chińskiego.

Źródło: Wikipedia



Temat: WRC - Co to wogóle jest?
Rajdowe Mistrzostwa Świata, z ang. World Rally Championship (WRC)

WRC jest klasą rajdową specjalnie przygotowanych samochodów fabrycznych na trasach rajdowych całego świata. W rajdach, w przeciwieństwie do wyścigów (np. Formuły 1) w samochodzie znajdują się dwie osoby: kierowca oraz jego pilot, przekazujący mu na bieżąco informacje dotyczące trasy. Zawody odbywają się prawie zawsze w terenie (wyjątkami są krótkie odcinki specjalne na stadionach i placach, gdyż są one organizowane specjalnie dla kibiców), na zamkniętych drogach publicznych oraz na różnych rodzajach nawierzchni do których należą między innymi szuter, asfalt bądź śnieg. Sezon składa się z kilkunastu trzydniowych rajdów podzielonych na odcinki specjalne oraz na odcinki dojazdowe łączące poszczególne odcinki specjalne, na których kierowców obowiązują przepisy ruchu drogowego. Czas liczony jest tylko na odcinkach specjalnych (popularnych OS-ach), jednak także "dojazdówki" kierowcy muszą przebyć w określonym przez organizatorów czasie. Kierowcy mogą też otrzymać kary czasowe (np. właśnie za spóźnienie się na Punkt Kontroli Czasu po przejechaniu łącznika), doliczane do końcowego czasu rajdu.

Samochody WRC

Samochody klasy WRC bardzo różnią się od samochodów produkowanych seryjnie. Są stworzone do szybkiej jazdy w różnych warunkach, zarówno po trasach asfaltowych, jak i po nawierzchniach luźnych (szutrowych). Są zdolne do przejazdu przez płytką rzekę czy do wielometrowego skoku przez hopę. Potrafią doskonale przyspieszać, hamować o wiele wydajniej od samochodów cywilnych i pokonywać zakręty z prędkościami niewyobrażalnymi dla przeciętnego kierowcy.

Każdy samochód specyfikacji WRC obowiązują regulacje przygotowane przez FIA. Definiują one zakres dozwolonych przeróbek w stosunku do drogowej wersji pojazdu, który jest bazą dla samochodu rajdowego, ograniczają maksymalną moc silnika (teoretycznie do 300KM), minimalną masę pojazdu i precyzują wymagania w stosunku do wyposażenia odpowiedzialnego za bezpieczeństwo załogi. Silnik może mieć maksymalnie 2000cm³ pojemności, z reguły posiada turbosprężarkę oraz sekwencyjną skrzynię biegów o wzmocnionej konstrukcji (w historii aut WRC spotykane były skrzynie posiadające od czterech do siedmiu przełożeń) oraz inteligentny napęd na cztery koła. Samochód ten musi być też przystosowany do poruszania się po normalnych drogach, gdyż musi przemieszczać się nimi pomiędzy metą jednego i startem kolejnego odcinka specjalnego

Źródło: Wikipedia



Temat: Porsche
Porsche to marka sportowych samochodów osobowych produkowanych przez niemiecką firmę Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG. Porsche jest najmniejszą niezależną niemiecką firmą, produkującą samochody seryjnie. Siedziba firmy znajduje się w Zuffenhausen. Spółka notowana na giełdzie frankfurckiej.

Firma została założona 25 kwietnia 1931 przez Ferdynanda Porsche. Jego syn Ferry Porsche przejął firmę w 1947 roku. Pierwszy model Porsche 356 z roku 1948 zawiera wiele części z Volkswagena Garbusa, w tym silnik (chłodzony powietrzem 4-cylindrowy boxer) oraz amortyzatory. Autorem projektu nadwozia był Erwin Komenda, który już poprzednio zaprojektował wygląd VW Garbusa. Model 356 w toku produkcji był modernizowany, wiele części Volkswagena zastąpiono własnymi konstrukcjami. Ostatnie wersje modelu 356 miały silnik własnej konstrukcji firmy Porsche.
W 1963 roku zaprezentowano model Porsche 911. Był to wóz sportowy również z silnikiem z tyłu, jednak już 6-cylindrowym własnej konstrukcji. To auto stało się światowym przebojem firmy Porsche, osiągając sukcesy nie tylko na torze wyścigowym, lecz przede wszystkim w sprzedaży.
W połowie lat 70. powstała koncepcja stworzenia podziału na małe modele cztero-cylindrowe, średnie sześcio-cylindrowe i duże z silnikiem o ośmiu-cylindrach. Mały model 924 pojawił się w 1976 a rok później duży 928. Polityka ta była kontynuowana aż do roku 1995, kiedy to po trzech latach zakończono produkcję Porsche 968 m.in. ze względu na niewielki popyt. W samochodzie tym, poza stylistyką przypominającą Porsche 944, krytykowano tylko za małą ilość cylindrów. Kolejny mały model, Porsche Boxster ma ich już sześć, czyli tyle ile powinien, zdaniem potencjalnych klientów.
źródło: wikipedia.pl



Jedna z najlepszych marek, kolejny niemiecki producent, który zachwyca świat. Co o nim sądzicie??




Temat: Co to jest supersamochód...
Powinienem założyć ten temat na początku istnienia działu supersamochodów, ale lepiej późno niż wcale...

Supersamochód (supercar) - określenie używane dla samochodów sportowych, zwykle egzotycznych albo rzadkich, w których wydajność jest bardzo wysoka względem nowoczesnych samochodów sportowych. Należyte zastosowanie tego określenia jest subiektywne i sporne, szczególnie wśród entuzjastów. W dodatku, wykorzystanie tego określenia jest uwarunkowane erą.

Supersamochód, z definicji, posiada duże przyspieszenie w porównaniu do zwykłych samochodów jak i sportowych samochodów:

* od 0 do 60 mph (96,6 km/h): poniżej 4 sekund (Bugatti 16.4 Veyron posiada przyspieszenie 0-60 w 2.5 sekundy a McLaren F1 od 0-60 w 3,2 sekundy.
* od 0 do 100 mph (160,9 km/h): poniżej 10 sekund - jest rozpoznawane jako minimum. Ferrari Enzo, przedstawiony w 2002, posiadał od 0 do 100 mph czas w przybliżeniu 6,5 sekundy, a McLaren F1 około 6,3 sekundy.
* od 0 do 200 mph (322 km/h): poniżej 30 sekund. McLaren F1 posiada 28 sekund, Saleen S7 23 sekund, a Bugatti 16.4 Veyron 22 sekundy.

Supersamochody mogą osiągać powyżej 300 km/h. Najszybsze modele dzisiaj osiągają maksymalną prędkość powyżej 400 km/h (Bugatti 16.4 Veyron osiąga 407 km/h a Saleen S7 399 km/h).

* 31 marca 1998, prototyp McLarena F1 XP5 osiągnął rekordową prędkość 391.1 km/h (240.1 mph) przy 7800 rpm. Produkowany seryjnie model jest ograniczony do 7400 rpm, dając maksymalną prędkość 231 mph. Samochodem kierował Andy Wallace na prostej o długości 9 km na torze testowym Ehra Volkswagena w Niemczech.
* 28 lutego 2005, Koenigsegg CCR z 806 KM (601 kW) osiągnął maksymalną prędkość 387.87 km/h (241.01 mph) przy normalnych ustawieniach. Samochodem kierował Włoch Loris Bicocchi na okrągłym torze Nardo Prototipo o długości 12.5 km.

* Podczas testów zaprezentowanych w programie Top Gear (Sezon 9. Epizod 2.) jeden z prezenterów, James May, osiągnął fabryczną prędkość maksymalną Bugatti 16.4 Veyron 407,9 km/h na torze testowym Volkswagena. Z ciekawostek warto dodać, że przyspieszenie od 200-300 km/h zajęło temu autu 9,4 sekundy.

* Samochód SSC Aero, 13 września 2007 w West Richland, osiągnął średnią prędkość 412 km/h. W rezultacie, 9 października 2007, Księga Rekordów Guinnessa przyznała SSC Ultimate Aero tytuł
najszybszego samochodu świata.
źródło: wikipedia.pl

No właśnie, bo wokół jak najwyższych osiągów to się kręci. Jak myślicie, jak wysoko posunie się technika za załóżmy 10 lat, jaką mocą silnika będziemy dysponować, jakie prędkości rozwijać??





Temat: Klasyki i auta kultowe
Warto wspomnieć, że mistrz Enzo mocno sprzeciwiał się wypuszczeniu pierwszego Ferrari z centralnie umieszczonym silnikiem, uważał to za rozwiązanie niebezpieczne dla klientów (takie auta wymagały wprawy i silniki tego typu stosowano właściwie tylko w wyścigówkach). Dopiero sukces Lamborghini Miury otworzył mu nieco oczy. Kierownictwo postanowiło pójść na całość i poza wynegocjowaniem u Enzo zgody na pierwsze auto z silnikiem pośrodku chciało uruchomić linię, uwaga, niedrogich sportowych samochodów.

Tak powstała marka Dino.


Na zdjęciu - Dino 206 GT

Enzo nie zgodził się, by Ferrari miało w dorobku jakiekolwiek tanie samochody. Nie taki był wizerunek marki i nie w takim kierunku miała się rozwijać. W związku z tym utworzono nową markę. Nosiła ona imię po zmarłym synu Enzo - Alfredo "Dino" Ferrarim. Jego syn, zanim młodo zmarł na ciężką chorobę mięśni, pracował nad sześciocylindrowym silnikiem, który miał być używany w Formule 2. Marka Dino była dobrym polem do przetestowania właśnie tego typu jednostek.

Dino miało w swoim dorobku dwa modele:
- 206 GT (na zdj.powyżej). Design by Pininfarina. Poza bazowym coupe z dwulitrową sześciocylindrówką były jeszcze wersje 2,4 litra V6 GT i GTS, gdzie ten drugi to urokliwy spider. Wersja 2,4 osiągała 175 KM i prędkość maksymalną 235 km/h. Oczywiście jednostka była umieszczona centralnie.
- 308 GT 4 (zdj. poniżej). Design by Bertone (i to widać), produkowane w latach .70. Coupe w stylu 2+2 napędzane było trzylitrową V-ósemką o mocy 250 KM. W roku 1976 zrezygnowano z marki Dino i model otrzymał galopującego konika na maskę.



Pozdro



Temat: Dodge Charger
Dodge Charger



Dodge Charger był odpowiedzią Dodge’a na nową modę samochodów z nadwoziem typu fastback zapoczątkowaną przez Forda Mustanga i Plymouth’a Barracudę. Bazą Charger’a był średniej wielkości Dodge Coronet. Pierwszy model zjechał z taśm produkcyjnych w 1966 roku. Szybko stał się bestsellerem dzięki nietypowej stylistyce nadwozia przewidzianej na rok 1968. Dodge zdecydował się aby jego nowe dziecko było ‘napakowane’ od urodzenia i montował klasyczne V8 poczynając od 318-stki kończąc na niesamowitym 426’ HEMI. Produkcję modelu Charger zakończono w 1974. Jest to samochód, który trwale zapisał się w historii muscle cars oraz historii nielegalnych wyścigów ulicznych razem z Plymouth’em Cudą.

Dodge Charger RT z 1969

Charger z 1969 różnił się trochę od poprzednich modeli. Dodge wypuścił na rynek dwie limitowane wersje Chargera między innymi by skuteczniej rywalizować w zawodach NASCAR. Pierwszą z nich był Charger 500. Był to model z ’68 z tym, że miał poprawioną aerodynamikę. Cechą charakterystyczną był symetrycznie podzielony grill. Tylne światła były głęboko osadzone. 500-tka odniosła sukcesy wyścigowe. Inżynierowie Dodge’a stwierdzili, że stać ich na więcej i zabrali swoje „dziecko” do tunelu aerodynamicznego. Wynikiem prac był jeden z bardziej kontrowersyjnych modeli muscle cars – Dodge Charger Daytona. Wyróżniał się 18 calowym stożkowym przedłużeniem z przodu oraz dużym spojlerem z tyłu. Dodano także poziomy stabilizator tylnej osi. Słynny kierowca Buddy Baker ścigający się z nr 6 w wyścigach NASCAR jako pierwszy w historii przełamał magiczną barierę 300 km/h (dokładnie 302) Daytoną. Za cenę 4000$ Daytona był oferowany z silnikami 400' oraz 426' HEMI. Sprzedano także kilka sztuk z silnikiem 503 koni.

Produkcja: 20,057 sztuk

    Silniki:
    318' V8, 230 KM
    426' HEMI, 425 KM przy 5000 rpm, 490 Nm przy 4000 rpm
    440' V8, 375 KM przy 4600 rpm, 480 Nm przy 3200 rpm


Źródło: Wikipedia



Temat: Mitsubishi GTO/3000GT
Mitsubishi GTO - sportowy grand tourer produkowany przez japoński koncern Mitsubishi w latach 1990 - 2001. Bardziej popularna jest nazwa wersji eksportowej, 3000GT. Samochód ten z niewielkimi zmianami w latach 1991 - 1996 sprzedawany był także na terenie Ameryki Północnej poprzez salony Chryslera pod nazwą Dodge Stealth. Nazwa GTO pochodzi od innego samochodu Mitsubishi, Galanta GTO, dwudrzwiowego hardtop coupé sprzedawanego na początku lat 70., stylizowanego na ówczesne amerykańskie muscle cars, wyposażonego w czterocylindrowe silniki rzędowe z napędem na tylną oś.

Po pomyślnej prezentacji prototypu Mitsubishi HSX na 1989 Tokyo Motor Show,[1] Mitsubishi opracowało nowy model GTO, zaawansowane techniczne sportowe coupe, mające na celu rywalizację z samochodami takimi jak Mazda RX-7, Nissan 300ZX, Skyline GT-R i Toyota Supra. Po raz kolejny Mitsubishi użyło nazwy GTO dla swojego modelu, a samochód produkowany był przez ponad dekadę. Poza ojczystą Japonią samochód sprzedawany był pod nazwą 3000GT, głównie z powodu samochodów Ferrari 250 GTO i Pontiac GTO które miały w nazwie człon GTO i nie kojarzyły się z japońską marką. Niezależnie od nazwy wszystkie wersje GTO produkowane były w tej samej fabryce Mitsubishi znajdującej się w Nagoi.

Planowano, aby Dodge Stealth był samochodem bezpieczeństwa w odbywających się w 1991 wyścigach Indianapolis 500. Jednakże propozycja ta nie spodobała się United Auto Workers (UAW), stwierdzono że japoński samochód nie powinien zdobyć tego miejsca, przez co ostatecznie wybrano na nie prototypową wersję Dodge Vipera.

Źródło: Wikipedia





Temat: Łada Oka
Łada Oka została zaprojektowana przez konstruktorów firmy VAZ w 1983 roku. W zakładach tej firmy produkcję uruchomiono w 1988 roku, niedługo po tym fakcie produkcję rozpoczęto również w zakładach SeAZ w Sierpuchowie oraz Kamaz w miejscowości Nabierieżnyje Czełny. W związku ze spadkiem zainteresowania tym modelem produkcję w Togliatti zakończono w 1995 roku.



Produkcji w Nabierieżnych Czełnach zaprzestano w 2006 roku. W listopadzie 2008 roku z taśm montażowych zakładów SeAZ zjechała ostatni SeAZ-11116 Oka. Produkcja została zaprzestana w związku z małym zainteresowaniem tym autem oraz wysoka ceną, która była wyższa od ceny samochodu Łada 2105. Oka montowana była także w Azerbejdżanie w fabryce Gyandzha Auto Plant.

Auto to jest bardzo popularne w Rosji, dlatego też wiele firm podejmuje się tuningu tych samochodów. Przykładami mogą być: Astro, RIAT czy TPK Oka.

Silniki

* 650 cm³
o moc - 30 KM przy 5400 obrotach na minutę
o prędkość maksymalna - 120 km/h
o 0 - 100 km/h - 30 s
o śr. spalanie - 3,7 l/100 km
* 750 cm³
o moc - 35 KM przy 5600 obrotach na minutę
o prędkość maksymalna - 130 km/h
o 0 - 100 km/h - 24 s
o śr. spalanie - 5,2 l/100 km
* 1100 cm³
o moc - 50 KM
o prędkość maksymalna - 142 km/h
* silnik elektryczny
o prędkość maksymalna - 90 km/h
* FAW Tianjin 993 cm³
o moc - 53 KM
o prędkośc maksymalna - 150 km/h

Wymiary

* wysokość - 1400 mm
* szerokość - 1420 mm
* długość - 3200 mm
* rozstaw osi - 2180 mm
* poj. bagażnika - 220 l

Źródło:
Wikipedia



Temat: BMW seria 3
BMW seria 3



Jest to najważniejsza pod względem ilości wyprodukowanych i sprzedanych samochodów seria produkcyjna w koncernie BMW. W roku 2006 z tej serii sprzedano 508.479 modeli, co stanowiło 42,9% rocznego zbytu. W klasie średniej modele serii 3 konkurują z takimi samochodami jak np. Audi A4, Mercedes klasy C.

Poprzednikiem serii 3 były popularne w latach 60-tych modele serii 02, do której należał między innymi sławny model 2002 . Pierwsza "trójka" (kod produkcyjny E21) została zaprezentowana w 1975 roku i była produkowana do roku 1983.

Obecnie dostępne na światowych rynkach modele BMW serii 3 należą do piątej generacji tej serii i są dostępne w czterech wersjach nadwozia. Pierwszą wersją oddaną do sprzedaży był w marcu 2006 roku 4-drzwiowy sedan. Sześć miesięcy później we wrześniu 2006 zaprezentowano 5-drzwiową wersję kombi. Kolejno we wrześniu 2006 roku i w marcu 2007 do sprzedaży trafiły wersje coupe i kabriolet. W porównaniu z poprzednimi edycjami serii 3 te dwa modele znacznie odróżniają się stylistycznie od wersji sedan i kombi. Między innymi zostały zmienione: przednia maska, optyka przedniego zderzaka i przednich świateł, przez co przód samochodu wydaje się bardziej płaski i aerodynamiczniej uformowany. Sylwetka samochodu została znacznie wysmuklona, także zmodyfikowano tył auta zmieniając całkowicie optykę tylnych świateł. Modyfikacje te mają podkreślić dynamiczny i sportowy charakter tych samochodów i wyróżnić ich indywidualność w klasie średniej. Nowością w koncernie BMW jest zastosowany w kabriolecie składany metalowy dach.
Podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej we Frankfurcie nad Menem we wrześniu 2007 roku BMW zaprezentowało 4 edycję sportowej wersji "trójki" M3 opartej na aktualnym nadwoziu coupe. Specjalnie dla tego modelu został zaprojektowany przez spółkę działu sportu firmy BMW (BMW Motorsport GmbH) wysokoobrotowy 4 litrowy silnik V8 o mocy 420KM. Jest to pierwsza osmiocylindrowa jednostka napędowa V8, która znalazła zastosowanie w samochodzie serii 3.

Źródło: Wikipedia



Temat: Saleen S7
Saleen S7 to amerykański supersportowy samochód powstały w Irvine w Kalifornii. Firma Saleen, założona przez Stevena Saleena, zajmowała się profesjonalnym tuningiem samochdów Ford Mustang, a od czasu do czasu także innych samochodów z tego koncernu. Ponadto, wspólnie z Fordem wystawiali do wyścigów w USA i na sprzedaż Mustangi profesjonalnie przygotowane do sportu motorowego. W 2000 roku firma zaprezentowała supersportowy samochód powstały jako nowe wcielenie McLarena F1, z nieco dłuższym tyłem, jak określił to sam założyciel marki. Samochód o 7-litrowym, 8-cylindrowym silniku big-block od razu trafił na sporą grupę fanów (wystąpił w kilku znanych klipach, a także filmach, m.in. Bruce Wszechmogący) i chętnych posiadania, tym bardziej, że od razu powstała jego wersja wyścigowa, przeznaczona na tory w USA i Europie. Jednym z wyścigowych Saleenów S7R jeździła polska ekipa w składzie Maciej Stańco i Rafał Janus (wypożyczyli go od właściciela niemieckiego zespołu Konrad Motorsport - Franza Konrada). Początkowo Saleen S7 miał 550 KM, rozpędzał się do 100 km/h w 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna szacowana była na 350 km/h. W 2004 roku pokazano ulepszonego Saleena S7, z silnikiem o mocy 575KM i ulepszoną skrzynią biegów, która była zdecydowanie najsłabszym punktem tego samochodu. Największą fascynacją stał się jednak ukazany pod koniec 2005 roku Saleen S7 Twin-Turbo, z dwoma sprężarkami i 750 KM mocy. Niedługo ten samochód doczekał się specyficznego hasła, tłumaczonego na język polski jako "Umarł S7 - Niech Żyje S7 Twin Turbo!". Szacuje się, że ma on osiągać 370 km/h. Najnowszą wersją powstałą pod koniec 2006 roku jest Saleen S7 Twin Turbo Competition posiadający silnik o mocy 1000 KM. W założeniach ma on być bezpośrednim konkurentem dla Bugatti EB 16.4 Veyron'a, gdyż ma osiągać 400 km/h. Brak jest jednak na razie jakichkolwiek testów potwierdzających osiągnięcie choćby 350 km/h.
źródło: wikipedia.pl



Fajniutkie auto, agresywny wygląd, aerodynamiczne kształty. Świetny materiał na supersamochód Co o nim sądzicie??




Temat: Toyota Celica
źródło wikipedia:


Samochód sportowy - jest to samochód osobowy, posiadający cechy pozwalające na osiąganie dużych prękości w jak najkrótszym czasie oraz na bezpieczne prowadzenie podczas szybkiej jazdy.

samochody sportowe - to najtrudniejsza do sklasyfikowania grupa. Najpierw określamy typ nadwozia a potem wielkość:

- zamknięte: coupe, targa np. Porsche 911 Targa
- otwarte: kabriolet, coupe-cabriolet, spider, roadster

Następnie dzielimy wg wielkości (dotyczy głównie aut bazujących na samochodach osobowych):

- małe - Opel Tigra Twin Top
- kompaktowe (GTi) - sportowe wersje samochodów kompaktowych. Przykłady: Opel Astra OPC, Volkswagen Golf GTi
- średnie - Przykłady: Hyundai Coupe, Porsche Boxster, Toyota Celica
- średnie (osobowe) - sportowe wersje samochodów osobowych. Przykłady: Audi S4, BMW M3
- duże - konstrukcje własne, dwuosobowe (ew. 2+2) ze wskazaniem na osiągi. Przykłady: Ferrari 575 Maranello, Mercedes SL, Porsche 911
- duże (osobowe) - sportowe wersje samochodów osobowych. Przykłady: Audi RS6, BMW M5, Dodge Charger R/T Daytona
- GT - gran turismo (ang.: grand tourer) - duże czteroosobowe auta sportowe mające zapewnić osiągi w komfortowych warunkach wszystkim pasażerom. Przykłady: Aston Martin Vanquish, Bentley Continental GT, Ferrari 612 Scaglietti, Maserati Coupe Cambiocorsa
- supersportowe - bezkompromisowe auta o najwyższych osiągach. Przykłady: Ferrari Enzo, Lamborghini Murcielago, McLaren F1, Porsche Carrera GT
- Samochody sportowe można też podzielić wg takich parametrów jak: moc, moment obrotowy, masa własna, rodzaj silnika (liczba cylindrów, rodzaj zapłonu, doładowany czy wolnossący).


to chyba moze zakonczyc pusta dyskusje i jakies dziwaczne podziały wg. wlasnego widzimisie.



Temat: Wartburg
Wartburg - nazwa samochodów produkowanych przez fabrykę VEB Automobilwerk Eisenach w dawnym NRD (Niemieckiej Republice Demokratycznej).

Po II wojnie światowej, w wyniku podziału Niemiec, koncern BMW utracił swoją główną wytwórnię samochodów w Eisenach (miejsce urodzin Bacha) - znalazła się ona na terenie wschodnich landów. "Nowi właściciele" początkowo kontynuowali produkcję przedwojennych aut BMW pod marką EMW (potem IFA).
W 1988 r. przy współpracy z Volkswagenem zaprezentowano w końcu model 1.3 - ostatnie wcielenie "353". Auto posiadało całkowicie nowy silnik VW, od którego pojemności wzięto niezbyt wyszukaną nazwę, nową 4-biegową skrzynię biegów własnej konstrukcji (stworzono ją z zakładach produkujących Trabanta - w Zwickau) oraz wiele zmienionych elementów nadwozia: zderzaki z tworzywa (przedni pełnowymiarowy), nowe tylne i przednie lampy - płynnie wraz z kierunkowskazami wkomponowane w karoserię. Poprawiono również wyposażenie wnętrza, w ostatniej serii z 1991 roku montując fotele kubełkowe pochodzące z Opla oraz welurową tapicerkę. Wersja dla Volkspolizei podobno miały skrzynie 5-biegowe, ale o tym tylko wszyscy słyszeli, a nikt nie widział, więc nie należy tego traktować całkiem serio.

To wszystko, łącznie z najważniejszą nowością - silnikiem - nie pomogła w uratowaniu sprzedaży. Ostatnią deską ratunku było zamówienie z Grecji, ale żaden bank nie chciał skredytować podupadającej fabryki i nic z tego nie wyszło - a być może pozwoliłoby to na wprowadzenie do produkcji nowych modeli (których projekty zalegały od dawna w biurze konstrukcyjnym) i być może do dziś mozna by było kupić nowego Wartbuga - ale to wszystko tylko gdybanie. Przypieczętowaniem końca historii Wartburga były zmiany polityczne w Europie Środkowej, w tym upadek Muru Berlińskiego i napływ na tereny NRD tanich, używanych aut z zachodu. Ostatni Wartburg zjechał z taśmy produkcyjnej 10 kwietnia 1991 roku. Obecnie fabryka w Eisenach należy do koncernu General Motors i produkuje się w niej różne modele Opla.

Podstawowe dane techniczne modelu 1.3 sedan: Pojemność skokowa: 1272 ccm; Moc: 58KM; V max: 148 km/h; Od 0 do 100 km/h: 17,5 s; Śr.spalanie 90km/h 7,4 Długość/szerokość/wysokość: 421,6/164/149,5 cm
źródło: wikipedia.pl


Co sądzicie o poczciwym, powolnym (choć nie zawsze) Wartburgu ??




Temat: Hummer H2
Hummer H2 – model dużego samochodu terenowego klasy (full-size) SUV, produkowanego pod marką Hummer przez firmę AM General Corporation od 2002 roku. Prawa do sprzedaży samochodów tej marki posiada koncern General Motors.

Historia

Pokazane na salonach samochodowych w Detroit w 2000 H2 SUV i w Nowym Jorku w 2001 H2 SUT weszły do produkcji seryjnej w 2002 roku. Ich konstrukcja oparta jest na ramie samochodu Chevrolet Tahoe. Do napędu posłużył silnik benzynowy V8 Vortec 6.0 l o mocy od 316 KM. Stały napęd na cztery koła przekazywany jest za pośrednictwem automatycznej, czterobiegowej skrzyni biegów i dwubiegowego reduktora. Hummer H2, tak jak Hummer H1, jest w Polsce samochodem ciężarowym, gdyż jego masa dopuszczalna całkowita wynosi 3900 kg.

Charakter samochodu

Hummer H2, mimo wysokiej ceny, jest bardzo dobrze sprzedającym się samochodem, głównie na rynku amerykańskim. Najczęściej kupowany jest przez raperów i bardzo często występuje w teledyskach hiphopowych. Jego wysoką sprzedaż wśród ww. klientów może uzasadnić fakt, iż jego charakterystycznymi cechami są: masywność, mała powierzchnia szyb, duże rozmiary błyszczących, chromowanych felg i duża ilość innych elementów chromowanych w nadwoziu, a także bardzo dobre wyposażenie, obejmujące telewizję, DVD, podgrzewane skórzane fotele, klimatyzację, otwierany dach, system audio, komputer pokładowy, podający informacje o 28 różnych parametrach dotyczących funkcjonowania samochodu itp. elementy. Z tego powodu uznawany jest on wśród niektórych osób za "szpanerski" samochód, którym poruszają się głównie raperzy i osoby ozdobione rozliczną ilością chromowanych zawieszek. Samochodem o podobnym charakterze jest Cadillac Escalade.

źródło wikipedia.pl




Temat: Heinz-Harald Frentzen
Wikipedia to *wno, a nie składnica wiedzy o F1. Niech w końcu to do was dotrze....
//venc: nic trudnego. Klikasz edytuj i poprawiasz błędy Narzekać każdy potrafi...

A co do Heinza - dziwak, pechowiec i w zasadzie zapomniany, tak naprawdę nigdy nie miał szansy na równa walkę o tytuł, bo do Williamsa w1997 trafi po to, by Head nie miał urwania głowy z wewnątrz zespołową konkurencją (jak w 1996) i JV był numero uno.
W 1998 za wiele nie osiągnął (Williams miał spadek formy), ale kilka razy, gdy jechał po bardzo dobry wynik został spacyfikowany przez konkurencję (a zwłaszcza przez jednego zawodnika z Kerpen), w Jordanie w końcu rozkwitł i dał te zwycięstwa zapewniając Eddiemu 3-cie miejsce w generalce dla zespołu (byłoby zapewne i drugie, gdyby nie te awarie silnika Hondy i "zdarzenia losowe"), ale gdy od 2000 kierownictwo zaczęło kosztem rozwoju zespołu dorabiać do emeryturki bajeczka zaczęła się kończyć, potem konflikt z Jordanem o silniki (HH chciał nadal Hondę, gdy Eddie zdecydował się na Forda) i odejście do Arrowsa, który padł i w zasadzie nijaki sezon 2003 (dobra na Indy się pokazał, gdy pierwszy raz bolidy Saubera były na prowadzeniu) i odejście, gdy okazało się, iż Fisico i Massa (z powodu nacisku Ferrari) zajęli dwa miejsca.
DTM, gdzie najpierw nic nie mógł zrobić w g*wnianym Oplu, a potem w Audi z powodu ciągłych tarć dał siana i odszedł na emeryturkę.
Trzeba też wspomnieć o wspaniałych występach (jak na Saubera z połowy lat 90-tych) Frentzen w szwajcarskim zespole przed przejściem do Williamsa. Pamiętam jak to na zawodach ludzie powtarzali, ze to ten sam kaliber do Schumi, tylko dajcie mu dobry sprzęt, a wynikało to z stylu jazdy, wyników i przeszłości (w końcu to on był w TYM trio z Schumim, gdy jeździli dla Saubera w wyścigach samochodów sportowych).

Jesli chodzi o medialność to zawsze dawał cięte riposty i niekiedy dostawał małpiego rozumu w połowie wywiadu.....



Temat: Dodge Viper
Dodge Viper



Dodge Viper to dwuosobowy samochód sportowy produkowany od 1992 roku przez koncern DaimlerChrysler. Jest to jeden z najszybszych samochodów USA.

Wersje
Viper RT10 Concept Vehicle 1989
Viper GTS 1996
Viper RT10 1996
Viper 1998
Viper GTS-R 1998
Viper ACR 1999
Viper GT2 1999
Viper R/T 1999
Viper GTS 2000
Viper GTS-R 2000
Viper GTS Coupe 2001
Viper RT10 Roadster 2001
Viper Competition Coupe 2003
Viper SRT10 2003
Viper SRT10 Coupe 2005
Viper SRT10 Coupe 2008



Dane techniczne SRT10 Coupe

Osiągi
czas rozpędzania od 0 do 100 km/h - 3,9 s
prędkość maksymalna - 305 km/h
średnie zużycie paliwa - 22 l/100 km
Spalanie (miasto) - co najmniej 25l

Silnik
liczba cylindrów - V10
objętość skokowa - 8354 ccm
moc przy danej liczbie obrotów - 600KM/ 6000 obr./min
moment obrotowy przy danej liczbie obrotów - 759 Nm/ 5600 obr./min
średnica cylindra / skok tłoka - 102,4 / 100,6 mm
stopień sprężania 9,6
układ rozrządu / liczba zaworów na cylinder - OHV / 2
rodzaj zasilania - wtrysk benzynowy
liczba biegów - 6
rodzaj skrzyni - manualna

Podwozie
rodzaj napędu - układ klasyczny
seryjne ogumienie - p: P 275/35 Z R 18 t: P 345/30 Z R 19
zawieszenie przednie - wahacz poprzeczny ze sprężyną śrubową
zawieszenie tylne - wahacz poprzeczny ze sprężyną śrubową
hamulce - tarczowe
tarcze - przód / tył - 14-calowe wentylowane
zaciski - przód / tył - 4-tłoczkowe
wspomaganie kierownicy - standard
układ przeciwposlizgowy ABS - standard

Nadwozie
rodzaj nadwozia - coupe
rozstaw osi - 2510 mm
rozstaw kół - przód / tył 1470 / 1550 mm
wymiary długość x szerokość x wysokość - 4459 x 1911 x 1234 mm
masa własna - 1564.89 kg
objętość bagażnika - 260 l
objętość zbiornika paliwa - 70 l

Źródło: Wikipedia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nflblog.pev.pl



  • Strona 1 z 3 • Znaleziono 94 rezultatów • 1, 2, 3