sinfonie der sterne

Widzisz posty znalezione dla hasła: sinfonie der sterne





Temat: 27.03.2009 - Maciej Nowak Quartet - Poznań
Blue Note Poznań
www.bluenote.poznan.pl
ul. Kościuszki 76/78
Poznań

27.03.2009r., piątek, godz. 20.00

Maciej Nowak Quartet
www.maciejnowak.com/_music/index.htm

Zespół powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Macieja Nowaka. Zgodnie z nazwą gramy w składzie czteroosobowym, a poza liderem są to - perkusista Jurek Markuszewski, pianista Stefan Głowacki, oraz basista Michał Przybyła. Na nasz repertuar składają się autorskie kompozycje Maćka, oraz utwory znakomitości jazzu i fusion – m.in. The Yellowjackets, Eddie Harrisa, Mike Sterna...

Pod koniec listopada w podwarszawskim studiu „Pemark” nagraliśmy 6 utworów, które miały trafić na tzw. demo. Wyszło jednak na tyle dobrze, że pojawiła się szansa na wydanie tego materiału na pierwszej płycie zespołu...

Maciej Nowak - gitara
Założyciel i lider zespołu. Jest autorem popularnych kursów internetowych "rzooff kurs" i laureatem nagrody dla najlepiej zapowiadającego się gitarzysty festiwlu Blues Nad Bobrem 2000. Jego zainteresowania to przede wszystkim jazz, blues, funk i soul. Do najważniejszych osiągnięć zalicza przede wszystkim współpracę z wybitnymi muzykami m.in. z: Triem Andrzeja Jagodzińskiego, Marcinem Maseckim, Grzegorzem Grzybem, Orkiestrą Sinfonia Artis. Na stałe gra w zespole "MouseTrap" oraz współtworzy gitarowy projekt "Bajus & Nowak" z Piotem Bajusem.

Stefan Głowacki - piano
Samouk, obdarzony ogromną wyobraźnią muzyczną. Jego zainteresowania muzyczne skupiają się przede wszystki wokół jazzu i ewidentnie słychać to w jego grze. Razem z Jurkiem Markuszewskim grają w formacji "Elektrobrwineks".

Michał Przybyła - bas
Ukończył Warszawski Wydział Jazzu (PSM im.F.Chopina). Współpracował i wpółpracuje z wieloma artystami, m.in. Monika Urlik, Atomy... Fascynuje go muzyka w ogóle i swoich upodobań nie zamyka w jednym stylu. Może być do rock, jazz, pop... ważne by była to subiektywnie dobra muzyka.

Jerzy Markuszewski - perkusja
Na perkusji zaczął grać w wieku lat 11. Nauk w tej dziedzinie pobierał m.in. w: Szkole im.K.Komedy, Szkole im.J.Elsnera, a także prywatnie u Krzysztofa Zawadzkiego oraz na warsztatach muzycznych. Wciąż się kształci, a granie jest absolutnym priorytetem. Od zawsze słuchał jazzu i jego wszelkich fuzji. Ostatnio zgłębia też tajniki muzyki klubowej i elektronicznej.

Miesięcznik 'Gitarzysta' - wywiad z Maćkiem Nowakiem:
http://rzooff.4me.pl/page..._gitarzysta.jpg






Temat: Pianista Stanisław Drzewiecki zagości w MDK
W niedzielę, 18 stycznia 2009 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli wystąpi ceniony pianista młodego pokolenia Stanisław Drzewiecki. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00.

Program koncertu:

- J.S. Bach/F. Busoni - Chaconne d-moll BWV 1004 z Partity n. 2 na skrzypce solo
- F. Chopin - Polonez As - dur op. 53
- F. Chopin - Nokturn cis - moll op. posth
- F. Chopin - Scherzo h - moll op. 20
- L. Beethoven - Sonata f - moll op. 57 "Appassionata"
- A. Skrabin - IX Sonata op. 68 "Schwarze Messe"
- F. Liszt - Rapsodia węgierska n. 2

Cena biletu: 25 zł

Stanisław Drzewiecki należy do grona najbardziej cenionych pianistów młodego pokolenia. Kształcił się u tak znakomitych profesorów jak: Wiera Nosina, Wiktor Mierżanow, Tatiana Shebanova i Andrzej Jasiński. W 1992 zadebiutował programem solowym w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P.Czajkowskiego w Moskwie. Karierę rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournĂŠe koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Volkera Schmidta-Gertenbacha. Od tego czasu występował w Japonii wielokrotnie z recitalami i koncertami symfonicznymi. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyr. A. Lazariev, T. Numajiri), St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov) oraz Brno Philharmonic Orchestra (dyr. Petr Altrichter) wykonywał koncerty fortepianowe Chopina, Rachmaninowa i Czajkowskiego.

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen, którego finał oglądało dziesięć milionów widzów a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S.Rachmaninowa w Moskwie. Wystąpił w salach koncertowych Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa) i Tallina (Estonia Hall). Wiednia (SchĂśnbrunn Palace). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia 2001 w Belgii, Dni Polski 2002 w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier czy też Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze.

26 stycznia 2003 r. Stanisław Drzewiecki zadebiutował w najbardziej prestiżowej sali świata - nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces. Młody artysta odbył tournĂŠe z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską - po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą "Hanseatica" - po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (Symphony Hall), Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall), Miami (Gusman Hall) i w Nowym Jorku (Lincoln Center).

Artysta ma w swoim dorobku jedenaście płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich - Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical uzyskała status "złotej płyty". Do najnowszych nagrań młodego pianisty należy utrwalenie Koncertu nr 1 Szostakowicza z trębaczem Jensem Lindemannem oraz I Palpiti Los Angeles Chamber Orchestra pod dyr. Eduarda Schmiedera w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (YAIL Classic), koncertów Mozarta na 1-2-3 fortepiany z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma (Polskie Radio) oraz koncertów Bacha na 1-2-3-4 fortepiany z Concerto Avenna pod dyr. Jerzego Maksymiuka (Hänssler Classic).

Stanisław Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. W latach 1999 zaprezentował w TVP Walca a-moll w wariancie na 2 fortepiany z jazzmanem Adamem Makowiczem i Preludium "Insect" w finale X Konkursu Eurowizji w Bergen. Wiele utworów poświęcił skrzypcom. Skomponował Fantazję e-moll, Temat i VIII wariacji, Balladę Des-dur, Sonatę nr 1 i Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. W 2003 r. napisał muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru "Lalka" w Warszawie. Spektakl ten otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu.





Temat: Nadzwyczajny Recital Fortepianowy
Krzysztof Jabłoński - Laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Warszawa 1985

158. rocznica śmierci Fryderyka Chopina • Zrealizowano w ramach programu operacyjnego „Fryderyk Chopin” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego • Honorowy patronat: Adam Wasilewski - Prezydent Miasta Lublin

Program:
F. Chopin – Preludium cis-moll op. 45, – 24 Preludia op. 28, – 4 Mazurki op. 24, – III Sonata h-moll op. 58

Teresa Księska-Falger – słowo o muzyce

Krzysztof Jabłoński jest laureatem głównych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Mediolanie, Warszawie, Palm Beach, Dublinie, Monzy, Tel Avivie oraz w Calgary. Do największych sukcesów konkursowych należy zdobycie III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie w 1985 roku oraz III Nagrody i Złotego Medalu na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina w Tel Avivie w roku 1989.
Intensywna działalność koncertowa jaką rozpoczął w roku 1985 trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Goszcząc na estradach Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu koncertował pod batutą takich m.in. dyrygentów jak: J.Kaspszyk, J.Katlewicz, J.Krenz, G.Nowak, K.Penderecki, W. Rowicki, M.Stern, Y.Tezuka, R.Zollman. Dwukrotnie wystąpił w cyklu koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej. Prowadzi też ożywioną działalność jako kameralista m. in. tworząc Trio z K.A.Kulką i R. Jabłońskim.

Bilety w cenie: 15 i 20 zł

Sala koncertowa FL • 21 października 2007 • godz. 11.00

Rodzinne spotkania z muzyką:
Wirtuoz, czyli kto?

Piotr Wijatkowski – dyrygent
Zoltan Fuzessery (Węgry) – fortepian
Janusz Wawrowski – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna FL

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program:
F. Liszt – I Koncert fortepianowy Es-dur, N. Paganini – Koncert skrzypcowy D-dur

Teresa Księska-Falger – słowo o muzyce

Wawrowski Janusz, skrzypek; ur. 22 marca 1982, Konin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Był uczniem Bartosza Bryły w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W latach 1998-2004 kontynuował naukę w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza - najpierw w PLM im. Zenona Brzewskiego, a następnie w Akademii Muzycznej im. FryderykaChopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Od 2003 roku jest również studentem w klasie profesora Yaira Klessa (Austria). Jest laureatem czołowych nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in. w 1996 otrzymał II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie i I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, w 1997 - III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Kloster Schontal (Niemcy), a w 2000 - również III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra we Freiburgu (Niemcy). W październiku 2003 roku zdobył I nagrodę na konkursie odbywającym się w Dreźnie, w czasie Kursu Skrzypcowego sponsorowanego przez Bank Drezdeński. W maju 2004 roku został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej "Młoda Polska".

Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w największych salach Polski i Europy, zbierając przychylne opinie krytyków muzycznych (Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Szwecja, Szwajcaria, Austria, Włochy, Francja, Czechy, Ukraina, Rosja).

Janusz Wawrowski koncertuje z największymi polskimi orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus”, Polska Orkiestra Radiowa), prowadzonymi pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów, wśród których są: Agnieszka Duczmal i Jerzy Maksymiuk. Jest zapraszany na festiwale krajowe (Warszawa, Bydgoszcz, Zielona Góra, Jelenia Góra, Kąśna Dolna) i zagraniczne: Czechy (Zlin), Włochy (Casino), Niemcy (Frankfurt), Rosja (Irkuck), Ukraina (Żytomierz).

Młody artysta jest wielokrotnym stypendystą fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej. W marcu 1998 wziął udział jako solista w wieczorze “Polska dla Europy”, który odbył się pod patronatem Prezydenta Polski i Premiera Wielkiej Brytanii w Muzeum Viktorii i Alberta w Londynie. Nagrywał wielokrotnie dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz Radia Niemieckiego. Obecnie koncertuje na instrumencie ufundowanym przez Telekomunikację Polską S.A..

Janusz Wawrowski jest jedynym polskimskrzypkiem wykonującym 24 Kaprysy N. Paganiniego podczas jednego koncertu w sposób, w jaki – według Wolfganga Marschnera – “tylko kilku skrzypków w Europie zagrać dziś potrafi”. Konstanty Andrzej Kulka napisał: “Już sam fakt wykonania wszystkich 24 Kaprysów wzbudza podziw i jest godny uznania. Sposób, w jaki Pan Janusz Wawrowski wykonuje owe Kaprysy pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki”. Pochlebną opinię na temat gry artysty wyraziła również światowej sławy skrzypaczka Ida Haendel pisząc: “Jest to wspaniały skrzypek, wielki talent zasługujący na światową karierę i występy w największych salach koncertowych”.

Bilety w cenie: 11 zł
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nflblog.pev.pl