silnik krokowy zasada działania

Widzisz posty znalezione dla hasła: silnik krokowy zasada działania





Temat: 1
Witam
Czytam i czytam, a ciągle mam wrażenie, że nawet "stare wygi", popełniają ten sam błąd w nazewnictwie niektórych części samochodowych.
Przywalam się do "silnik krokowy"
W układach wtrysku wielo- punktowego, NIE ma czegoś takiego, jak silnik krokowy. Owszem, jest nastawnik biegu jałowego, który spełnia tą samą rolę co silnik krokowy, ale jego zasada działania jest zupełnie inna. W nastawniku nie ma silniczka, a jedynie cewka.
Silnik krokowy, działając w jedną lub drugą stronę, z taką, lub inną częstotliwością, za pomocą trzpienia, powoduje uchylenie ... .
W nastawniku, jest regulowany jedynie przepływ masy powietrza, za pomocą szczeliny naliczonej przez ... .
Jedno jest AIR CONTROL , drugie ELECTRIC MOTOR
Wiem, że wielu sprzedawców również popełnia ten sam błąd w nazewnictwie, ale "My" nie musimy go popełniać i powielać.
TomQ, K-Maro, volvo945turbo, to Was nazywam "starymi wygami" , bo nimi jesteście.
Dla tego mam prośbę, nazywajmy sprawę po imieniu.

Co się tyczy problemu kakax69, to : lewizna, przepustnica(zobacz czy ktoś tam nie grzebał,na ograniczniku) jej czystość, sterowanie przepustnicą, czujnik tempratury, "silnik krokowy ", czyli dokładnie jak napisali przedmócy.
Ale podstawą, odczyt błędów z kompa.

Tak do poczytania :
http://volvoforum.pl/topi...iem-vt18863.htm

Pozdro





Temat: Sterowanie silnikiem krokowym przez port LPT
ok. jak juz mowilem nie znam sie na elektronice i wcale nie dziwie sie ze "to" nie bedzie dzialac ale staram sie zrozumiec i nie moge ale powoli. zakladam ze znacie zasade dzialania silnika krokowego, ale na wszelki wypadek ... F1-F4 - podlaczenia pod silnik krokowy, zakladam dla uproszczeniua ze 1 fazie silnika odpowiada 1 uzwojenie (podczas jednej fazy dziala kilka "mniejszych" uzwojen ale sa podlaczone szeregowo wiec...), silnik posiada 5 wyjsc: 4 na prad poszczegolnych faz i 1 do ktorego podlaczone sa konce uzwojen . koncowki F1-F4 podlacze pod koncowki silnika zasilajce poszczegolne fazy a 5 koncowke silnika do masy. Tak wlasnie chce podlaczyc silnik.

Odnosnie tych diod. zrozumialem kurcze no jakis chyba zle dzien mialem prad calkowicie omija silnik i zwarcie jak cholera. mam inny pomysl na podlaczenie tych diod jak poprowie schemat to zamieszcze.





Temat: Wiedza tajemna..

tutaj po części mogę się zgodzić z Altronikiem. Nie lubię robić nic dla pacjenta który nie ma bladego pojęcia o tym w co wierzy, mało tego, chce być mądrzejszy od krowy.

A takich jest jeszcze wielu. Ostatnio mnie klient pytał jak działa silnik krokowy, egr itd. Jak mu opowiedziałem dokładną budowę i zasadę działania silnika krokowego to cisnęło mi się na usta pytanie: i co? zdałem



Temat: Odczyt pliku textowego
Witam
Dalej w wolnych chwilach walcze ze sterownikiem do frezarki CNC.
Zrezygnowalem z zastosowania oddzielnego mikropocesora i doszedlem do
wniosku ze sterowanie bedzie za pomoca LPT.
Nie wiem jak odczytac z pliku txt  wspolzedne punktow i umiescic je w
zmiennych. Dane w pliku wygladaja tak:

1234;4324
2345;6435
6454;4566
4545;6677
2367;7789
lub zamias srednika moze byc tabulator
Potrzebuje odzcytac pierwsza i druga cyfre z pierwszej linii wykonac
odpowiednie obliczenia z tymi cyframi i wyslac odpowiednia kombinacje na LPT
(dla znajacych zasade dzialania silnika krokowego - obrocic silnik o
odpowiednia ilosc krokow).
Nastepnie przejsc do kolejnej linii i zrobic to samo az do konca pliku.
Pozdrawiam





Temat: Nagły brak ssania !! co sie dzieje !?
zuwik tak zasadia działania silnika krokowego , prawdziwego polega własnie na obracaniu wału krokami, za każdym razem krok jest identyczny i powtażalny a sterowanie odbywa sie impulsami a nie prądem stałym.

W tym samochodowym "krokowym" (nie ja wymy sliłem przecież te nazwe) nie ma zadnych krokow, jest tylko jedna krańcówka od pozycji całkowicie zamknietej a sterowanie jest prądem stałym.

Równie dobrze mozna by nazwać ten mechanizm regulatorem proporcjonalnym gazu lub proporcjonalno-całkujacym i by było trafniejsze z zasady działania niż ten krokowy, tylko kto by to zrozumiał i zastosował te nazwę ?




Temat: obroty przy zaplaniu i akumulator

Tak, ten elektrozawór to silnik Krokowy. Jeżeli po wymianie ww części prędkość obrotowa biegu jałowego jest niestabilna (za wysoka) proponujemy sprawdzić szczelność wszystkich przewodów oraz przyłączy przewodów powietrza.


Niezgadzam się z kolegom bo silnik krokowy to silnik i ma całkiem inną zasadę działania niż elektrozawór a na pewno elektrozawór nie reguluje obrotów.

Przy jednopunkcie 1.6 mamy tylko do czynienia z elektrozaworem pochłaniacza par paliwa.
Działa to tak:

Wlew paliwa jest szczelnie zamknięty korkiem i połączony przewodem z pochłaniaczem par paliwa, wypełnionym węglem aktywowanym. Otwór w zbiorniku pochłaniacza łączy go z atmosferą. Pary paliwa ze zbiornika przedostają się do pochłaniacza, gdzie są absorbowane przez węgiel aktywowany. Pochłaniacz jest połączony także z obudową przepustnicy. podczas pracy silnika panuje w niej podciśnienie, które powoduje (niezależnie od zasysania powietrza przez filtr) także zasysanie niewielkich ilości powietrza przez pochłaniacz. Powietrze to wymywa pary paliwa z węgla aktywowanego. Proces ten wielokrotnie może się powtarzać. Elektrozawór, sterowany przez elektroniczne urządzenie sterujące, umożliwia zasysanie par paliwa ze zbiornika w ściśle określonych warunkach pracy silnika (temperatura, obciążenie itd.)

Moim zdaniem albo ci łapie lewe powietrze albo pasuje wyczyścić i wyregulować czujnik położenia przepustnicy który podaje informacje o położeniu przepustnicy do komputera który na podstawie kilku parametrów dobiera dawkę wtryskiwanego paliwa.

Czujnik położenia przepustnicy steruje silnikiem krokowym.



Temat: przepustnica!!

nie wiem czy nie skalmie cie ...........ale przepustnica przy zapalonym silniku na jalowym biegu powinna byc bezwzglednie zamknieta-obrotami na luzie steruje walsnie silnik krokowy przepuszczajacy tyle powietzra do dolotu silnika zeby swobodnie sie krecil na luzie.Tak jest w mojej BMW wiec chyba zasada dzialania silnika jest jest identyczna( co do krokowac nie wiem gdzie on jest w 2.8 ale pewnie ci powiedza)


Rozumiem cie doskonale i dzieki za porade,ale mi chodzilo o przepustnice na wylaczonym silniku.Dopytuje bo kiedys na forum ktos napisal ze ona musi byc zamknieta na zgaszonym motorze I jak to jest naprawde?!



Temat: przepustnica!!
nie wiem czy nie skalmie cie ...........ale przepustnica przy zapalonym silniku na jalowym biegu powinna byc bezwzglednie zamknieta-obrotami na luzie steruje walsnie silnik krokowy przepuszczajacy tyle powietzra do dolotu silnika zeby swobodnie sie krecil na luzie.Tak jest w mojej BMW wiec chyba zasada dzialania silnika jest jest identyczna( co do krokowac nie wiem gdzie on jest w 2.8 ale pewnie ci powiedza)





Temat: Prośba o mały test kogoś kto ma M20B20
ogolnie powinno byc tak ze na zimnym silniku po odpieciu kjrokowca silnik powinien zgasnac (brak powietrza dodatkewgo do dodatkowej dawki paliwa na zimnym motorze - za bogata mieszanka - zalanie chwilowe), zas na na ciplym zgasnie dopiero przy schodzeniu z wyzszych obrotow (na wysokich jest zamkniety i otwiera sie na chwile przy okolo 1500-1200 obrotow w celu stabilnego zejscia do ustalonej wartosci obrotów jalowych) co doprzeplywki to sie nie wypowiem bo nie wiem

a zasada dzialania krokowego jest niezalezna od tego jaki motor mamy (nawet jakie auto w sumie)

pozdrawiam wrona



Temat: Silniczek krokowy
zazwyczaj wszyscy potocznie nazywają regulatory wolnych obrotów silniczkami krokowymi a to nie jest prawdą.
tak jak na tej stronie http://motomaximus.pl/silniki-krokowe

to jest silniczek krokowy

zaś tak wygląda elektro zawór

zasada ich działania i diagnozowania jest odmienna wiec lepiej ich nie mylić



Temat: Silnik krokowy
Musisz najpierw zapoznać sie z zasada działania takich silników. W internecie jest sporo materiałów na ten temat. Krotko mowiac silniki krokowe wymagaja okreslonej sekwencji sygnałów. W tym celu stosowane sa specjalne układy elektroniczne (tutaj znajdziej specyfikacje do jednego z nich http://focus.ti.com/docs/...nt/uc3717a.html).
Wykorzystując takie układu możemy pozniej sterować silnikiem krokowym za pomocą portu LPT lub dowolnym ukladem cyfrowym. Musisz jednak dokładnie rozpoznać uzwojenia na silniku.

Na razie
KOchzg[/url]



Temat: Nagły brak ssania !! co sie dzieje !?

Po prostu ta nazwa jest przyjęta chociaż jest zupełnie nieadekwatna do konstrukcji owego urządzenia popularnie nazywanego silnikiem krokowym! Rozebrałem to ustrojstwo pare razy próbujac naprawić i wiem, że jest tam zwykły komutatorowy silnik 5 polowy jak ze spryskiwacza lub wiekszej zabawki !!! A co miało być, kroki? Buty? Nazwa silnik krokowy pochodzi od zasady działania, a w zasadzie sterowania silnika krokowego. Jeśli Ci jakies zębatki przeskakują to krańcówki już nie masz.

Dalej nie rozumiem tylko jednego: po co. I dlaczego w żadnym aucie jeszcze takiego rozwiązania nie spotkałem.




Temat: Falujące obroty e36
Zawór dodatkowego powietrza to właśnie silniczek krokowy, zresztą nie wiem dlaczego wszyscy na to wołają silniczek krokowy gdyż jest to całkiem inna zasada działania silniczka. Zmienia on swoje położenie o pewien kąt po podaniu impulsu na daną jego cewkę. Cewek może mieć wiele i również przewodów do niej podłączonych. Silniczek krokowy nie ma komutatora a jego praca polega na impulsowych podawaniu napięcia na każdą z cewek w określonej kolejności Powszechne zastosowanie to napędy cd, głowice magnetowidowe, modelarstwo itp. oraz co niektóre marki samochodowe wykorzystują go do sterowania powietrzem, ale ma on minimum cztery wyprowadzenia.
Zawór dodatkowego powietrza to tylko elektromagnes, który steruje przechyłem rdzenia.
Ale Ci szczeliłem wykład.
Napisz więc teraz jakie objawy są u Ciebie.



Temat: Sterowanie silnikiem krokowym przez port LPT
Witam. Mam pytanie odnośnie sterowania silnikiem krokowym przez port LPT, a dokładnie odnośnie podłoączenia tego silnika. Bardziej znam sie na programowaniu niz na elektronice, ale udalo mi sie zaprojektowac pewien schemat obwodu do sterowania. Z tranzystorami mialem do czynienia gdy mialem 15 lat, czyli dawno temu i tylko z teori a nie praktyki, dlatego prosze o odpowiedz czy zamieszczony przeze mnie schemat bedzie dzialal? jezeli nie to dlaczego i jakie poprawki powinienem ewentualnie zrobic?
zasada dzialania kontrolera jest taka: P0 - pin portu LPT wlaczajacy zasilanie, gdy P0=1 tranzystor T1 "otwiera sie" i pojawia sie napiecie na pozostalych tranzystorach. P1-P4 - piny do kontroli poszczegolnych faz ruchu silnika otwierajace 4 tranzystory (T2-T5) sterujace. F1-F4 - podlaczenia uzwojen silnika. Myslalem nad tym aby koncowke Emiter, tranzystora wlaczajacego zasilanie T1 podlaczyc za pomoca opornika z masa portu LPT, ale ze impuls P0 zawsze idzie w parze z innym impulsem (P1-p4) to prad z P0 tak czy czy inaczej poplynie do masy LPT i otworzy tranzystor T1. Wiem ze moze troche zawile tlumacze ale tak jak mowie brak mi podstaw i byc moze zadaje oczywiste pytania. Za pomoca takiego ukladu mam zamiar sterowac 4 silnikami krokowymi przy pomocy 8 pinow portu LPT: 4 wlaczajace napiecie na wybranym silniku i 4 do kontroli faz ruchu. zamieszczonyc schemat na razie dotyczy tylko jednego silnika. Jeszcze raz: Co sadzicie o tym schemacie??



Temat: Zasada działania
Witam wszystkich, chciałem się od Was dowiedzieć jednej rzeczy. Interesuje
mnie podzespół samochodzie który nazywa się zawór biegu jałowego ( ISV -
idle speed valve). Często jest on nazywany silnikiem krokowym , lub zaworem
bocznikowy. Jest to silnik do którego przychodzą 2 przewody ( na obudowie
"+" i z drugiej strony "-" ale przy nim jest znak diody.). Czy sinieje
możliwość sterowania tym silniki i równoczesnym odczytywaniem jego położenia
( poprzez jakąś przekładnie następuje zamiana ruchu obrotowego na
posuwisto-zwrotny). Bo rozumiem ze silnik krokowy wykonuje "małe" kroczki i
dzięki temu jest on w stanie stwierdzić położenie kątowe wału. Tylko czy
poprzez 2 przewody da się odczytać położeni tegoż wału.
Chciałbym sprawdzić ten silnik ale bez waszej opinii nie chce podłączać do
niego 12V bezpośrednio bo być może jest on jakoś inaczej zasilany ( może
jakimiś impulsami ) ???.

Pozdrawiam Michał





Temat: [e34]Znaczne falowanie obrotów na zimnym silniku...

jak już to 2 pinowe; zasilanie grzałki w tym zaworze, tylko że jeśli tam był ten zawór a nie silniczek krokowy to raczej wątpliwa sprawa żeby przez niego falowały obroty.
falowanie jest typowym objawem dla silniczka krokowego ponieważ on cały czas prubuje korygować obroty natomiast zawór powietrza dodatkowego z bimetalem miał całkiem inną zasadę działania.


Mam podobne objawy, tyle ze w e32 735iA z przepustnicą elektroniczna (EML) bez silnika krokowego... czy to znaczy że ta przepustnica jest do wymiany? Czy ew. mozna ją jakoś naprawić?

Pozdrawiam



Temat: [P10/W10] zasada działanie przepływomierza
witam
możecie mi wytłumaczyć zasade działania przepływomierza i co komputer robi jak przepłyomierz jest odłączony

może zaczne odpoczątku
kupiłem nissana primere 94r 2,0 na wtrysku + gaz zwykły niepodłączony przez komputer normalnie przez mikser
problem jest taki że nie ma mocy na benzynie i na gazie

podstawowe czynności zrobiłem takie jak wymiany filtra paliwa, filtra od gazu i świece
robiłem mu atodiagnoze i nie pokazuje żadnych błędów ,sąda też jest sprawna ,
wyczytałem na forum że trzeba przeciścić przepływomierz i tak zrobiłem , wyczyściłem też silniczek krokowy i ten zawór co jest koło silniczka krokowego ( nie wiem jak on sie nazywa) i nie ma żadnej poprawy
zaczełem sie bawić przy przepływomierzu odłączyłem go i sie przejechałem na gazie i sie bardzo zdziwiłem bo silnik ożył , zasuwa jak oszalały
nawiązuje teraz do pierwszego pytania bo nie rozumie co ma wspólnego przepływomierz do gazu skoro instalacja nie jest podłączona przez komputer
wytłumaczcie mi dlaczego tak sie dzieje??
dlaczego przy odłączonym przepływomierzu ma moc a przy podłączonym jest zamulony ???

aha byłem u jednego kolesia podmieniać przepływomierz i nie było żadnej róznicy, chyba że miał rozwalony przepływomierz ale nie sądze



Temat: Laserowa Harfa
to że przemieszczana jest wiązka lasera to wg największa wada. Bezwładność silników krokowych (tylko te zapewniają precyzję...) jest przeszkodą dla rozbudowy tegoż gadżetu.

Owszem diody laserowe to pewien koszt. Ponadto kłopot z ich implementacją (łatwo o ich uszkodzenie). Ale są już dużej mocy diody LED - tylko trzeba się zabrać za opracowanie kolimatorów. Można by nawet spróbować z diodą RGB - dorzućcie do efektu płynną zmianę barwy.

Zasada działania jest bardzo prosta. Rękawica ma powłokę odbijającą światło dokładnie w tym samy kierunku - nic skomplikowanego - są takie farby, ba znamy to z czegoś co się nazywa kocimi oczkami.
Kilka strumieni - OK obracamy i wiemy dokładnie w którym kierunku świeci laser. Jeśli odbierzemy odbicie to znając położenie głowicy z laserem wiemy jaką nutę muzyk wybrał.

A teraz dołóżmy lustro które nieco działa jak pryzmat. Mamy diodę RGB dającą białe światło (albo kolorowe o szerokim widmie). Jao detektor odbicia trzy fotoelementy rozpoznające w sumie barwę (a ona zależy od kąta skręcenia dłoni przecinającej wiązkę światła....

Całość logiki to komputer i prosty port IO. Obracanie to silnik krokowy - pełno tego tałatajstwa na elektrośmieciach - sterowanie prostsze niż konstrukcja cepa. Jedynie diody laserowe o widocznym dla oka kolorze są drogie - ale diody dużej mocy LED są coraz tańsze.... Tylko opracować porządny kolimator dający bardzo wąska wiązkę światła. Dioda 1W sprzed kilku lat - widoczne odbicie od znaku drogowego lub nowej tablicy rejestracyjnej z odległości ponad 200metrów.



Temat: Czyszczenie silnika krokowego...?
Witam ponownie. Dzisiaj znalazłem trochę czasu i wymontowałem silnik krokowy aby go wyczyścić . Jednak po wyjęciu go raczej wcale nie był zabrudzony ... storzek lśni jak nowy . Powiedzcie mi tylko jak ten stozek powinien się zachowuwać bo jak go nacisnałem to się wsuną trochę i nie wiem czy można go wsuwać i wysuwać . Jak powinno to chodzić czy lekko czy wogóle. Najlepiej zasada działania jaka jest .??



Temat: Silniki krokowe - teoria
Budowa silnika, zasada działania, sterowanie.

Artykół z PE wrzesiań 1997



Temat: sterownik jednego silnika krokowego
borykam sie z problemem takim chce sterowac silnikiem za pomocą pokrętłą bądz przycisku "plus" "minus"

zasada działania będzie taka sterownik dostaje sygnał na styk
- a - włancza zasilanie w obwodze/czyli uruchamia sie po podaniu sygnału z innego urządzenia/
- b - po podaniu sygnału silnik wraca do pozycji 0 albo wyłancza prąd płynący do silnika
dodam żę silnik jest 6 przewodowy sposób podłonczenia to bipolarny
zakres pracy silnika to od 0 stopni do 200 stopni
silnik będzie nawijałlinke taką jak od hamulca rowerowego bądz przeżutek rozchodzi mi się o to by silnik wykonał daną ilosc krokówi trzymał linkę w takiej pozysji dłuższy czas nawet do 30-40 minut i tu pomyślałem o chłodzeniu silnika wiatraczkiem z procesowa gdyż temperatura pracy jest dosc wysoka i długa może cośo silniku który zamierzam wykorzystac krok co 1,8 sopnia 2,7A na ośce znajdowac będzie sie szajbka silnik bardzo podobny do tego zasilanie będe miał tylko 12V



Temat: Grupa Swarm (przewodniczący: Wawer)

To musisz znaleźć... W tym cała zabawa polega.

Wawer, jesteś po to, żeby pokazać ludziom drogę do celu, a nie kazać jej najpierw szukać, skoro Ty już wiesz gdzie to jest.

Każdy szanujący się producent/sprzedawca podaje odpowiednie noty katalogowe rzeczy, które produkuje/sprzedaje. Często znajdują się pod hasłem nota, notatka, nota katalogowa, dane katalogowe, datasheet, data, itp. A'propos silników to w necie z łatwością znajdziesz coś takiego:

http://www.centrum.pemp.p...ow_silnikow.pdf

To wykaz producentów silników. Nie daję gwarancji czy takie małe jak potrzebujecie ją u nich (powinny być razem z katalogami).

Pamiętajcie też, że jest wiele rodzajów serwomotorów(o ile takie będą przez Was wykorzystywane), silników krokowych, prądu stałego (w sumie to wszystko pod to jedno można podpiąć). Polecałbym na początek znaleźć i zrozumieć zasadę ich działania, bo to bardzo wiele wyjaśnia;)



Temat: Silnik nie dostaje paliwa co zrobić??


Nie wiem co jest grane jechałem sobie ostatnio swoją Vectrom i ....
nagle autem zaczęło szarpać


Czesc,

Podaj oznaczenie silnika i rocznik samochodu.

Ogolna zasada dzialania jest taka:

1. kluczyk w pozycje zalacz, pompa paliwa pracuje przez ok. 2s, ECU
przeprowadza self-test
2. kluczyk w pozycji start, rozrucznik kreci, czujnik polozenia walu
podaje sygnal o obrotach silnika,
3. ECU zalacza przekaznik pompy paliwa zintegrowany z przekaznikiem
wtryskow (zalaczenie bieguna dodatniego na wtrysk i pompe)
4. z sygnalu czujnika polozenia walu, sygnalu przeplywomierza,
potencjometru wychylenia przepustnicy i zaimplementowanych map wtrysku
(w zaleznosci od temperatury silnika) generowane sa sygnaly na modul
zaplonowy oraz sterowanie masowe wtryskiwaczy
5. po ok 3-5min dolaczany jest sygnal lambda
6. w przypadku wolnych obrotow ECU steruje silnikiem krokowym tak, aby
utrzymac obroty na zadanej wartosci (zapisa w pamieci ECU) oraz utrzymac
zrownowazony sklad mieszanki - sygnal lambda.
7. w odpowiednich warunkach pracy zalaczany jest zawor EGR, ktorego
zadaniem jest oproznianie filtra oparow paliwa.

W twoim przypadku sprawdzilbym (nastepny krok w przypadku odp TAK):
1. kluczyk w pozycji rozruch: zasilane przekaznika pompy paliwa (czarny
lub rozowy przekaznik w okolicach ECU - prawe, wewnetrzne nadkole)
2. zasilanie pompy paliwa
3. praca pompy paliwa
4. czujnik polozenia walu
4. przeplywomierz

W celu blizszego zapoznania sie z procedurami sprawdzania zapraszam na:
http://astra.autokacik.pl





Temat: Odchylanie promienia diody laserowej



| Co do sterowania to widziałbym tu miejsce dla silników
| krokowych - bo dokładność obrotów będzie decydująca o jakości

Ważniejsza jest płynność obrotów, a krokowce z samej
zasady działania nieco szarpią. Lepszy byłby klasyczny
silnik wielofazowy z enkoderem.


Nie bardzo sobie wyobrażam jak chcesz synchronizować
prędkość i faże pomiędzy silnikami wielofazowymi. Szarpanie
krokowego będzie pomijalne bo będzie chodził z dużą
i ustaloną prędkością, a na pewno mniejsze od jednego kroku silnika.





Temat: co to za silnik (pompa wodna) ?
Witam

Budowę pompy z silnikiem którego wirnik wykonany jest z magnesów neodymowych w przekroju znajdzie kolega na stronie internetowej j.n.
http://www.lfp.com.pl/pl/pdf/katalog/POe.pdf
Zasada działania oparta jest na budowie hybrydowego silnika krokowego. W zależności od typu wbudowanej przetwornicy częstotliwości silnik może pracować z stałą lub zmienną prędkością obrotową. Pompa kolegi z podanej strony internetowej typ Hailea HX68xx jest pompą cyrkulacyjną pracująca z stałą prędkością obrotową.



Temat: turbocnc- sterowanie "fazowe"
hm...nie wiem czy czytaliście jeden z moich poprzednich postów.....w którymś z nich pisałem o przeróbce alternatora na silnik krokowy. Pytałem tam o układ, który mogłby sterowac takim czymś...ale bezskutecznie...ktoś coś mówił ale żadnych konkretów. Pomyślałem o sterowniku 3 fazowym , ale tam zasada działąnia jest ina, bywa że naraz zasilane są wszystkie "3 fazy".

Gdyby zbudowac prostą końcówke mocy, która wzmacniałaby sygnały z lpt, to można by takimi sekwencjami sterowac takim silnikiem ( ma on 3 uzwojenia, po wyciągnieciu końcówek uzwojeń na zewnątrz, można wprowadzic alternator w ruch krokowy, posyłając napięcia kolejno na poszczególne początki i końce uzwojeń)

Ale czy ktoś z was potrafi zdefiniowac te "fazy" w turbo???

inna sprawa to dobór prądu i ustawienie "długości" sygnału...ale można by poeksperymentowac!

[ Dodano: 2006-11-08, 18:36 ]
Set the Last Phase to the number of phases used in your drive scheme. Full, half, and quarter step schemes can be developed for both unipolar and bipolar two-phase stepper motors using the 16 phase definitions available. Pin assignments for Phase definitions follow.

Pin state: 1 0 0 0 X X X X X X X X (from Phase definition 1)
Pin ID: 2 3 4 5 6 7 8 9 1 14 16 17

Pins 1,14,16,17 are driven separately from the other 8 since the computer can only change one byte at a time on the port. Therefore, keep all the phases for one motor either on pins 2-9 or on pins 1,14,16 and 17.

tak pisze w instrukvji..może to ktoś wytłumaczyć?



Temat: Wolna reakcja na pedał gazu
Dziś rozmawiałem z jedynym” prawdziwym mechanikiem” i specem od tuningu jakiego znam
Co prawda robi tylko i wyłącznie Hondy ale jego wiedza na temat mechaniki jest przeogromna
Opowiedziałem co i jak z moim autem było nie tak i co na to Aso
Więc panowie z Aso wytłumaczyli zasadę działania potencjometru w zasadzie poprawnie ale:
W Swifcie jest silnik krokowy i cała reszta gratów odpowiedzialna za wolne obroty a potencjometr służy do przymknięcia bądź uchylenia przepustnicy przy dużym obciążeniu np. włączenia klimatyzacji czy ogrzewania tylnej szyby i lusterek.
Komp jak nie radzi sobie silniczkiem krokowym itp z wolnymi Obr to też uchyla bądź zamyka przepustnicę.
Potwierdził że to urządzenie czasami potrafi zgłupieć i wcale nie jest „takie bezawaryjne”
Podpowiedział też że w większości przypadków wystarczy reset kompa i wszystko wraca do normy
Generalnie nie ma jak linka i koniec
Na koniec rozmowy zapytał czy może pojeździć Swiftem oczywiście zgodziłem się
Skatował go niemiłosiernie ale powiedział że fajnie się zbiera, rewelacyjnie bierze zakręty i podoba mu się.
Kazał przyjść na nauki i otworzyć tuningowy warsztat ksp heh
Pozdr.
Taki artykulik na koniec
Chciałbym mieć jednak linkę
http://www.auto-online.pl...k_wykon/etc.htm



Temat: BLOS w polonezie
W skrócie: Blos to taki gaźnik gazowy. Najogólniej jego zasada działania polega na podawaniu ilości gazu wprostproporcjonalnej do ilości zasysanego powietrza. Wciśnięcie pedału gazu powoduje wytworzenie podciśnienia i zassanie większej ilości powietrza, a te z kolei powoduje większe otwarcie przepustnicy blosa. Oś przepustnicy blosa steruje ilością podawanego gazu, więc im więcej powietrza zasysa silnik, tym bardziej przepustnica blosa jest otwarta i tym samym więcej gazu podaje. Blosa montuje się zamiast miksera. Nie potrzeba również silnika krokowego, klapek antywybuchowych, komputera do doboru składu mieszanki itd. Problem to kasa oraz przejście przeglądu w przypadku nowych instalacji.
Główna zaleta? Podczas gdy zwykłe miksery w poldku gsi mają wewnątrz zwężkę o średnicy od 28 do 32mm do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia do zassania gazu, co znacznie ogranicza jego osiągi, to średnica blosa wewnątrz jest znacznie większa (niestety nie znam dokładnych wymiarów ale jest to ok 50mm). Dzięki temu silnik praktycznie nie traci mocy na benzynie oraz ma znacznie lepsze osiągi na gazie, przy utrzymaniu takiego samego zużycia gazu.
Koszt blosa na allegro to ok 330zł + ewentualne koszty montażu oraz regulacji.



Temat: Cykanie w silniku...
masz co najmniej 2 komputery w samochodzie....

- jeden odpowiedzialny za wtryskiwanie paliwa (komputer wtrysku Boscha zlokalizowany w metalowej skrzynce za lewym reflektorem)
- drugi odpowiedzialny za dawke gazu (komputer gazowy z wygladu przypominajacy czarna plastikowa skrzynke przypieta gdzies w komorze silnika palstikowa opaska)

jesli chodzi o sprawdzanie to najlepiej podmieniac na chwile podejrzane podzespoly od kogos kto ma sprawne w 100% autko...

"przepustnicy" w Boschu nie resetuje sie.... to mozna zrobic ww wtrysku Abimex'a.... w Boschu jest serwo mechanizm regulujacy uchylenie przepustnicy (z zasady dzialania nie wymaga restowania bo ma sprzezenie zwrotne), a w abimexie jest silniczek krokowy otwierajacy lub przymykajacy dodatkowy kanal powietrza i tam rzeczywiscie jest mozliwosc zlego wyresetowania polozenia tego silniczka



Temat: [e34]Znaczne falowanie obrotów na zimnym silniku...
jak już to 2 pinowe; zasilanie grzałki w tym zaworze, tylko że jeśli tam był ten zawór a nie silniczek krokowy to raczej wątpliwa sprawa żeby przez niego falowały obroty.
falowanie jest typowym objawem dla silniczka krokowego ponieważ on cały czas prubuje korygować obroty natomiast zawór powietrza dodatkowego z bimetalem miał całkiem inną zasadę działania.



Temat: [B4 2.0 ABK] Silnki krokowy bzdura czy legenda ? LPG STAG300
Jeżeli zostanie dobrze dobrana instalacja tzn. sterownik ( stag300 jest bardzo dobry) i dobry rodzaj wtryskiwaczy to nie ma prawa falowac obroty, silnik krokowy to potoczna nazwa, wzieła sie z zasady działania. Jego zadaniem jest utrzymac stabilne wolne obroty bez wzgledu na obciązenie, nie wiem jak u ciebie ale u mnie po odpięciu krokowca silnik gasnie. Odpinanie reg. wolnych obrotów jest mozliwe przy mechanicznych wtryskach gdzie wolne obrpty ustawia sie wkretem a reg. tylko "deregulowywuje" obroty do zadanego poziomu.



Temat: Odchylanie promienia diody laserowej


Co do sterowania to widziałbym tu miejsce dla silników
krokowych - bo dokładność obrotów będzie decydująca o jakości


Ważniejsza jest płynność obrotów, a krokowce z samej
zasady działania nieco szarpią. Lepszy byłby klasyczny
silnik wielofazowy z enkoderem.

    Pozdrawiam
    Piotr Wyderski





Temat: wtrysk boscha, kłopot z obrotami.

w boschu nie ma silniczka krokowego ,tylko serwomotor działający na zasadzie silnika krokowego, wewnątrz tej obudowy, którego zasada działania jest taka sama w jednym i drugim przypadku
w Boschu za powietrze wolnych obrotów odpowiada pochylenie przepustnicy, a w multecu powietrze wolnych obrotów dostaje się przez kanał obejściowy
Sprawdź, czy na wszystkich kablach jest iskra



Temat: [E33A 2.0] Problemów moc - mocy brak
silnik krokowy to pod nr 07703, czujnik polozenia przepustnicy pod sluba 07792s, a 07792p to cos co podpiete jest do kompa w miejscach gdzie podpieta powinna byc sonda lambda nawet kolory sie zgadzają. Ale zacholere nie potrafie zrozumiec zasady dzialanie tego (czyzby mierzył drgania silnika?), bo dziwnym trafem nie majac sondy bardzo dobrze steruje mieszanka i trzyma lambde na 0,4 - 0,6V



Temat: Silniczek krokowy, jak on działa?
Witam! Chciałbym poruszyć problem związany z silniczkiem krokowym w silnikach M30,ale od innej strony. Jaka jest zasada jego działania, co dolatuje od dołu, co odlatuje w kierunku rury powietrznej. Jakie jest jego sterowanie, jest napięcie to się zamyka, nie ma napięcia - otwiera się... Jak to działa? Co jest efektem usterki (nie mam tu na myśli mojego przypadku, ogólnie proszę). Potrzebuję to zbadać, ponieważ korzystam już z trzeciego silniczka, a nadal są znikome efekty...




Temat: mam dziwny problem - podejzewam pompę paliwa


A LPG do lambdy w instalacji I i II generacji ma sie nijak.


Jeśli ma sie nijak to po co silniczek krokowy i jego sterownik ?


W II
generacji po prostu mozesz ustawic sklad mieszanki na podstawie
wkazan lambdy ale nie jest to automatyczne i zmieniajace sie w
zaleznosci od predkosci i obciazenia silnika.


A w zależności od czego ? :)


W III i IV generacji
lambda ma juz duzo do gadania bo dzieki niej ustala sie sklad
mieszanki w czasie realnym.


Ustala tak samo jak II generacja bo zasada działania jest taka sama.Zmiana
mieszanki na podstawie odczytu lambdy.





Temat: Odchylanie promienia diody laserowej



| Co do sterowania to widziałbym tu miejsce dla silników
| krokowych - bo dokładność obrotów będzie decydująca o jakości

| Ważniejsza jest płynność obrotów, a krokowce z samej
| zasady działania nieco szarpią. Lepszy byłby klasyczny
| silnik wielofazowy z enkoderem.

Nie bardzo sobie wyobrażam jak chcesz synchronizować
prędkość i faże pomiędzy silnikami wielofazowymi.


PLL to bardzo ladnie robi .. ale na dobra sprawe nie trzeba nic
synchronizowac, a wrecz odwrotnie  :-)

J.





Temat: Przekładka 1,4 16V -> 1,6 16V
Generalnie zasada dzialania immo jest taka, ze puszka daje sygnal (nie wiem w jakiej postaci) na 13 pin komputera. Jesli cos sie nie zgadza to komp puszcza tylko wtryskiwacz na 1 cylinder z tego co pamietam. Iskra chyba jest.

Przepsutnica podejdzie jesli chodzi o montaz, ale jest zdeczka inna. Nie ma silnika krokowego na sobie. Najlepiej jak bys sobie obejrzal kolektor dolotowy od Roverka i zobaczyl jak to jest rozwiazane. Krokowiec jest oddzielna czescia i reguluje doplyw powietrza przed przepustnica.

Kompy sa po prostu od wersji 216, 416 i z roznych lat. Co konkretnie maja innego nie jestem w stanie powiedziec. Byc moze jedne moga sterowac klima itp.



Temat: Jak sprawdzić czujnik położenia przepustnicy?
no dokładnie taki sam więc jaka jest różnica . Ze jedno jest na stożku a drugie jest na przepusnicy. zasada działania dokładnie taka sama albo elektromagnes albo silniczek krokowy z potencjometrem albo czujnikiem krańcowym .
a map sensor da sie sprawdzić zwykłym obrotomierzem z FSO odpowiednio przeskalowanym .
nie trzeba oscyloskopu



Temat: Technika Jazdy
Zasada działania jest identyczna, ale to trzeba sprawdzić jak masz komputer lpg ustawiony i ile otwarty jest silniczek krokowy przy chodzeniu na wolnych obrotach, bo przy puszczeniu gazu na biegu powinien tak samo jak wtryskiwacz zostać zamknięty. Wzrost spalania aż taki (ok. 10 %) musi być czymś innym spowodowany.



Temat: jak działa serwomechanizm?


| Zasada działania - regulator z odpowiednim sprzężeniem zwrotnym.

A jeśli zamiast sprzężenia wstawić silnik krokowy i pozycjonowanie w określonym
miejscu to jeszcze jest to serwo czy już nie?


Pozycjonowanie ze sprzezeniem - to tak.

Pozycjonowanie w ciemno - to juz na granicy pojecia. Jak sie czesto
przestawia to juz nie zasluguje na nazwe serwa :_)

J.





Temat: 1
Podstawka czujnika jest zabespieczona śróbą zrywającą tak ,że tam nie ma możliwości
odkręcenia i przestawienia.Fakt że sprawdzałem stan paska rozrządu i dokładność ustawienia.Zapożyczyłem od niego czujnik położenia wału do innego samochodu ale został zamontowany nowy i było ok.Zmieniłem kopółkę świece i przewody.Ustawienia były poprawne .Przeanalizuje te posty jeszcze raz ułożę sobie plan i punkt po punkcie jeszcze raz sprawdzać .Dzisiaj już sie ucieszyłem bo pali na tyk na wolnych ładnie pracuje tylko czasem słyszę sapanie w kolektorze przy gumie .Wydaje mi się że to wynik silnika krokowego.Tak wogóle to interesuje mnie jego zasada działania ?Czy mógbyś o ile posiadasz jakąś wiedzę na ten temat podzielić sie ze mną.Zapomniałem że te strzały w kolektor nie są zbyt głośne i energiczne .Świece nowe dzisiaj sprawdzałem przydymione .
No i jeszcze jedno zamówiłem nowy palec rozdzielacza bo orginalny od kopułki BERU zapodział sie mam drugi magnetti mar.Niewiem czy nie powinien być kpl.
Jak będę mial jakies wątpliwości to zaglądaj na ten temat jak uda mi sie rozwiązać to poinformuję .
Pozdrowienia



Temat: Pytanie o Blos w nowej instalacji.
Witam kolegów!

W związku z tym, że moja Biała Dama zaczęła robić przebiegi znacząco uszczuplająe mojemu portfelowi rozpatruje zainstalowanie LPG.

Najbardziej skłania mnie montaż instalacji z Blosem i tu nasuwa mi się pytanie.

Czytając zasadę działania Blosa doszedłem do wniosku, że tak naprawdę nie potrzebujemy dla niego instalacji II generacji (z silnikiem krokowym gazu i komputerem) ponieważ Blos sam ustala ile gazu ma podać silnikowi.

W takiej sytuacji czy do M20B20 mogę bez problemu zamontować instalację I generacji?

Chodzi też o to, że nie chcę oddać samochodu, żeby założyli mi Blos, bo taki już u mnie leży w szufladzie i chcę go wykorzystać.

Jeśli tak, to po prostu pojadę, żeby zamontowali mi istalację I gen a potem dokładam Blos.

Pytanie - czy to zadziała?



Temat: Mercedes E-Classe 300D - warto?


Nieprawda - spojrz na instalacje LPG - jeden silnik krokowy sprawe
zalatwia :-)


Skoro piszesz takie rzeczy to chyba nie znasz zasady dzialania gaznika i
roznic w zasilaniu pb/lpg ;-)


Bo i faktycznie moze sie okazac ze monowtrysk tanszy od korygowalnego
gaznika - tzn wtryskiwacz tanszy od gaznika, bo komputer w obu
potrzeba podobny..


nie moze sie okazac.. tylko tak jest...
 jak chcesz sobie zobaczyc jak skomplikowany jest taki gaznik to dorwij
gdzies primere 1.6 rocznik zdaje sie cos ok 92' ...moze jeszcze ktores
modele mialy taki wynalazek, ale ja akurat trafilem  tylko na ten :-)

pozdrawiam Blyskacz





Temat: Kłopoty z wolnymi obrotami na gazie ????
co to jest ten stabilizator , bo nie pojmuje zasady jego działania. Mieszanke reguluje sie na parowniku i sruba główną oraz silnik krokowy gazowy i tyle. Przy zawczesnym przełaczeniu na gaz mozliwe jest porywanie kropelek gazu co powoduje wzbogacenie miesianki co objawia sie na wolnych obrotach falowaniem obrotów, jezeli na ciepłymn faluje to mieszanka jest najprawdopodobniej zabogata i trzeba ja zmniejszyc . I tyle, a co niby ten stablizator robi???




Temat: jak działa serwomechanizm?


| Nadąża. Albo przestawia.
| To może jeszcze dodam: zaskakuje. ;-)

O serwomechanizmie skocznym nie słyszałem, ale młody jestem ;-)

Serwomechanizm nadążny ma za zadanie odtworzyć jak najdokładniej zadany
parametr (np. w przypadku śledzenia wzorca w obrabiarkach albo stabilizacji
pomostu celowniczego na okrętach wojennych - ulubiony przykład ze studiów,
jeszcze była wieżyczka czołgu). Serwomechanizm przestawny ma za zadanie
przestawić coś z jednego miejsca w drugie, w jak najkrótszym czasie.

Zasada działania - regulator z odpowiednim sprzężeniem zwrotnym.


A jeśli zamiast sprzężenia wstawić silnik krokowy i pozycjonowanie w określonym
miejscu to jeszcze jest to serwo czy już nie?

Pozdrowienia Zbyszek





Temat: [N14] nikt nie jest mi wstanie pomóc!!!!!
Przyznać trzeba że mechanik, który przy objawach opisanych wyżej wymienia w ciemno silniczek krokowy, wykazuje się wyjątkową niekompetencją i sądzę że w innych autach (nie japońskich) byłby równie bezradny (ponieważ zasada działania układu wtryskowego benzyny jest bardzo podobna we wszystkich markach aut).
Niech oddaje kasę za bezsensowną czynność !
A co do naprawy, zwracałeś się do Artur062 ? Już po kilku jego zdaniach widać że dobrze zna się facet na temacie. Deklarował że coś Ci doradzi, a jakby to nie pomogło to moim zdaniem i pół polski warto do niego podjechać i sprawę załatwić.



Temat: Cieżko pali na gazie i na benzynie gdy zimny
z tego co wiem to silnik krokowy jest w poblizu przepustnicy taki palstikowy element z konektorkiem do ktorego podpieta jest kostka(dokladnie nie wiem jak jest w polonezach ale znasie troche na fiatach wiec mysle ze zasada jest dzialania jest podobna chociaz tam w niektorych modelach to sie nazywa czyjnik polozenia przepustnicy)i odlacz kostke i wtedy zobacz jak bedzie palil powinien zmienic obroty a w momecie powrotnego podlaczenia obroty powinny sie ustabilizowac to znczy ze niby dziala sprawnie ale to najlepiej miernikiem pomierzyc dokladne wartosci odczytac w ksiazce i posprawdzac,jak bys mnial walniety czujnik polozenia walu to zgadza sie ciezko by palil ale jak bys jechal to by przerywal tak by to wygladalo jak by sie gaz konczyl takie szarpania by byly ,a na wyzszysz obrotach by sie to stabilizowalo jedynie praktycznie przy nizszej predkosci by tak sie zachowywal motor



Temat: Dośwadczenia z fizyki.

W mercedesach i innych autach z tyłu są elektryczne zaciski przez co na każdą wymianę klocków trzeba jechać na serwis .Zasada działania jest ciekawa niestety nie wiem jak będzie ze znalezieniem inforacji na ten temat.Na pewno ten rodzaj hamulców jest przyszłościowy i wprowadzenie tego typu hamulców jest tylko kwestią czasu ponieważ ma dużo zalet a w prawdzie jedynym mankamentem jest to że nie ma "zapasowego" hamulca w razie awarii tych zacisków.Oprucz tego kilkukrotnie zwiększa wydajność ABS-u.pzdr
Racja, kombinowano z zaciskami hamulcowymi napędzanymi elektrycznie (coś w rodzaju silnika krokowego). Zaciski takie mają zdecydowanie krótszy czas reakcji oraz dokładną kontrolę siły hamowania, nie mówiąc o zmniejszonej masie (brak serwa, pompy hamulcowej, pompy ABS), brak przewodów hamulcowych. Z drugiej strony faktycznie, brak zasilania oznaczałby brak hamulców... ale to chyba też nie problem. Zawsze można zrobić tak jak jest przy układach pneumatycznych w TIRach czy pociągach - nie nabijesz odpowiedniego ciśnienia w układzie (analogicznie za niskie napięcie w aucie) to nie jedziesz.



Temat: 1

o to już jest pomysł nie pomyślałem o mikserze przecież tam jest właśnie taki ślimak i ślimacznice jak potrzebuję

to była pomocna rada:)

dzięki

Jeśli w całej tej pracy nad chwytakiem, bardziej będzie chodziło o sprawdzenie/zbudowanie części mechanicznej i sterowania chwytaka, niż o w pełni funkcjonalny (gotowy do pracy w określonych warunkach) chwytak, to proponuję zastosować liniowe silniki krokowe.

Sam sprawdzałem swoje koncepcje różnych "patentów" na takowych silnikach z prostym sterowaniem. Sterownik umożliwi Ci pełną manualną kontrolę działania części mechanicznej. Wymienisz je na programowalne w drugim semestrze pracy.
Fotki mojego silnika ze sterownikiem dołączam poniżej. Wyjaśniać zasady pracy tego silnika chyba nie ma potrzeby.
Sterownik umożliwia proste włączanie, zmianę prędkości i kierunku. Wystarczy na pierwszy semestr pracy. Patrząc na Twoją animację, to wystarczy przygotowaną już końcówkę śruby silnika wkręcić w gwintowany otwór cięgła chwytaka, silnik zaś umocować do jego obudowy... i gotowe.
Jak by co, to mam 3 szt. takowych silników. Moment obrotowy mają pewnie niezbyt duży, ale po zamianie ruchu obrotowego na liniowy... to już całkiem całkiem niezła siła.



Temat: [E30] benzyna + gaz, silnik gasnie
Akurat nie masz racji, przykręcony jest do pokrywy zaworów i nie jest to bimetal jak w M20B20(do86r) tylko działa na prąd nawet jest tam wtyczka na rysunku(21), taki sam był w silnikach M30 do 1983r.Faktycznie do silniczka krokowego mu brakuje, jest to zawór powietrza dodatkowego, ale nie wżne jak się nazywa i jaka jest zasada działania, też odpowiada za wolne obroty w tym silniku i musi być sprawny.



Temat: 1

nie da się wyregulować gazu bo krokówka zbija obroty i nie jesteś w stanuie jej wyregulować....
Witam! Tak sie zastanawiam nad ta krokowka.. Rozumiem ze masz na mysli elektrozawor "krokowy" na wezu od parownika, sterowany komputerem instalacji gazowej II generacji? Jesli tak, to juz Ci mowie. Przy blosie nie moze on bys sterowany, najlepiej go wywalic lub ustawic w pozycji max otwartej i odlaczyc. Parownik nalezy rozkrecic na maxa i ustawic sklad mieszanki na samym blosie.. Ludzie czasem instaluja blosa a pozniej nie wiedza jak regulowac lub nie rozumieja zasady jego dzialania.
Z drugiej strony troche dziwi mnie Twoje spalanie.. Nie mialem nigdy BMW, ale wydaje mi sie ze jak na silnik 1.8 to calkiem sporo..
Pozdrawiam!



Temat: [EA3W 2.4] Dziwny bieg jałowy........
win_p!!
obawiam się że u Mnie problem tyczy się tylko przepustnicy a u POPEK całej elektroniki.
W silnikach 2,4 GDI nie ma silniczka krokowego - jest elektroniczna przepustnica.....

U mnie autko pali bez problemow, nie gasnie - tylko faluja obroty i lekko szarpie silnik co jest oznaką brudnej lub uszkodzonej przepustnicy - ale.....dlaczego obroty są idealne podczas jazdy na biegu jalowym????

POZdr.
Lideek

widzę że cóś dodałeś - zasada działanie elektr. przepustnicy jest taka że nie ma tam wężyka od wolnych obrotów który doprowadza powietrze do przep. W normalnych przepust. Ona jest wtedy zamknięta a powietrze wolnych obrotów jest doprowadzane przez malutki wężyk.W GDI wolne obroty są poprzez lekkie otwarcie klapki przep.nie przez wężyk.....



Temat: [b4 2.0 ABT +lpg] Gaśnie po przełączeniu na gaz
jopek83, Po pierwsze naprawdę radzę poczytać forum i mój artykuł. Dowiesz wiele ciekawych i praktycznych rzeczy, a przynajmniej zrozumiesz zasadę działania instalacji LPG i wzajemne zależności LPG-> Pb -> LPG. Błędem się nie przejmuj, to normalne w tym wypadku.

Po drugie podepnij sondę tak jak była. Sprawdź czy wszystkie połączenia elektryczne do instalacji LPG są sprawne, czy żaden kabelek nie wisi sobie czasem i nie dynda gdzieś obok, czy wtyczka do silniczka krokowego od LPG (ten na wężu podającym gaz do miksera) jest dobrze włożona itp. Sprawdź bezpieczniki od instalacji LPG (powinny być dwa) Jeśli wszystko jest ok. To jedź do jakiegoś innego gazownika, który ma pojęcie o swojej profesji, żeby sprawdził i ewentualnie wyregulował instalację. Podejrzewam jednak, że zwyczajnie grzebiąc przy wtrysku urwałeś jakiś przewód albo wysunął się bezpiecznik albo coś w tym stylu. Żeby sprawdzić sondę trzeba mieć oscyloskop albo fejs i program do kompa LPG, przy pomocy tych narzędzi można zdiagnozować sondę, ale jak już wspomniałem moim zdaniem nie ma ona tu nic wspólnego z gaśnięciem silnika.



Temat: Webasto w Astrze F
Chodzi o to ze wydluzysz węże prowadzace gaz z reduktora do miksera i tym samym zwiekszy sie czas przeplywu gazu. Wtedy silnik krokowy bedzie np dluzej oscylowal przy dobieraniu mieszanki tak aby byla stechiometryczna. Generalnie ,uznaje sie zasade, ze im krotsze węże tym lepiej. Oczywiscie wszystko to mozna wyregulowac, chodzi tylko o to bys mial swiadomosc ze niby prosta zmiana dlugosci moze spowodowac mniej plynne dzialanie ukladu LPG



Temat: [Lanos] Wysokie Obroty, LPG, Benzyna
wspolny element dla lpg i pb to powietrze (pomijając elektronikę),ja stawiałbym na krokowy powietrza jak masz mozliwośc to pożycz od kogoś takie coś ,oczywiscie reset kompa,kodowanie obrotów i wtedy zobacz,kody wskażą brak działania a nie złe działanie-no i......lambda,to wyjdzie na kompie ale nie u gaziarza a u mechanika,u gaziarza wyjdzie czy działa,ale na kompie z diagnostyką wyjdzie czy prawidłowo w pełnym zakresie obrotów,ale zacznij od krokowego powietrza,obejrzyj go dokładnie czy nie ma przytarc,syfu itd,no i ja mialem jeszcze klpopt z czujnikiem poł. przepustnicy-niestety lpg 2 gen skutecznie obkleja przepustnice i czujniki a to oszukuje kompa,jest gdzies opis jak oczyscic te rzeczy,co prawda na silniku 1.6 16 V ale zasada taka sama,mozesz pokombinowac twierając przepustnice i pryszcząc np. wd40 lub k2 do slników-prysnij na czuk=jniki,zobaczysz je otierając przepustnicę na 90 st-w poziom,co dalej to nie wiem,

[ Dodano: 2008-10-29, 22:25 ]
po tym oczywista reset ecm i kodowanie



Temat: GaÂśniĂŞcie silnika na LPG...
Z tym lewym powietrzem to dosyć dziwnie by było bo przejechałem już trochę
tysięcy i było ok.Dzieje się to też na postoju jak przygazuję lekko nawet
1500obrotów.

Pozdrawiam
Rafał


| Przy jeździe na gazie ,podczas wyrzucania na luz silnik gaśnie.Podobno
jest
| to wina silnika krokowego.Silniczek przeczyszczony - nie pomaga.
Przebieg
| 100kkm (z czego 30 kkm na LPG)Czy sa jeszcze inne mozliwe przyczyny.Nie
ma
| reguły kiedy to się dzieje zarówno z wyzszych obrotów jak i
niższych.Jaka
| jest zasada działania,  przy wolnych obrotach tłoczek jest domknięty do
| końca czy jest minimalna szczelina dla powietrza?

Na 99% lapiesz lewe powietrze. Za duzo powietrza ci dochodzi do silnika.
Zrzuc rure doprowadzajaca powietrze do filtra powietrza gdzies w bok.

--
"MHM"






Temat: GaÂśniĂŞcie silnika na LPG...
Przy jeździe na gazie ,podczas wyrzucania na luz silnik gaśnie.Podobno jest
to wina silnika krokowego.Silniczek przeczyszczony - nie pomaga. Przebieg
100kkm (z czego 30 kkm na LPG)Czy sa jeszcze inne mozliwe przyczyny.Nie ma
reguły kiedy to się dzieje zarówno z wyzszych obrotów jak i niższych.Jaka
jest zasada działania,  przy wolnych obrotach tłoczek jest domknięty do
końca czy jest minimalna szczelina dla powietrza?

Pozdrawiam
Rafał

Daewoo Leganza 2.0 +LPG





Temat: GaÂśniĂŞcie silnika na LPG...


Przy jeździe na gazie ,podczas wyrzucania na luz silnik gaśnie.Podobno jest
to wina silnika krokowego.Silniczek przeczyszczony - nie pomaga. Przebieg
100kkm (z czego 30 kkm na LPG)Czy sa jeszcze inne mozliwe przyczyny.Nie ma
reguły kiedy to się dzieje zarówno z wyzszych obrotów jak i niższych.Jaka
jest zasada działania,  przy wolnych obrotach tłoczek jest domknięty do
końca czy jest minimalna szczelina dla powietrza?


Na 99% lapiesz lewe powietrze. Za duzo powietrza ci dochodzi do silnika.
Zrzuc rure doprowadzajaca powietrze do filtra powietrza gdzies w bok.





Temat: Nierowna praca silnika
A właśnie, jak sprawdzić czy silniczek krokowy jest coś nie teges ?
Jaka jest zasada jego działania ?



Temat: Nierowna praca silnika

A właśnie, jak sprawdzić czy silniczek krokowy jest coś nie teges ?
Jaka jest zasada jego działania ?

Omomierzem Trzeba tylko znać poszczególne oporności.



Temat: Zagadka fotograficzna

1. Bllos jest dopuszczony, ale ten droższy, z elektroniką

hmm.... a jaki ma sens BLOS z elektroniką przecież jest to gaźnik LPG i po to został zrobiony żeby działał mechanicznie a nie na elektronice która go zakłóca. Dokładna zasada działania jest prosta i polega na pomiarze przepływu masowego za pomocą pneumatycznego mechanizmu, który jednocześnie zajmuje się podawaniem gazu dokładnie proporcjonalnie do masy przepływającego powietrza. Cały taki "blos" nie dławi przepływu powietrza w zauważalny sposób - jego średnica satysfakcjonuje nawet duże silniki.Sam gaz nie jest sterowany żadnym silnikiem krokowym a wiec żadną elektroniką i to była posdtawą powstanie tego wynalazku. Od początku produkowany był przez firmę BRC ale został wycofany z produkcji ze względu na przepisy UE. Aby być "legal" tam, gdzie głupawa ustawa wymaga elektronicznej regulacji dawki, silnik krokowy zostawia się "na sztukę" otwarty. De facto reduktor powinien być połączony z blosem na krótko, beż żadnych regulacji, śrubek, zaworków etc. Jak wiadomo Polak potrafi i jakiś czas temu ktos wpadł na pomysł i sprzedawał tzw BRC na elektronice był to zwykły mechaniczny BLOS + sterownik od sondy lambda stosowany w instalacjach 1 i 2 generacji. Wiele osób dalej tak robi i dzięki temu przechodzą przez przegląd. BRC wprowadziło BLOS na elektronice silnik krokowy + centralka sterująca ale nikt nie będzie przecież kupował rzeczy które zakłócają podstawową zasadę BLOS lub płacił za rzeczy które będa w aucie zamontowane tylko na sztukę żeby przejść przegląd.

Jeżeli BLOS na elektronice by sie sprawdził to firma BRC nie wycofała by go z produkcji bo była monopolistą w tej dziedzinie i to o niezłej renomie. W Krakowie jeszcze posiadają oryginalne BRC dostępne z silnikiem krokowym oraz centralką.



Temat: Chronologie 3 z harfy laserowej na dźwięku z Elki Synthex
Trzeba kolesia zapytać jak to zrobił...jestem pewien, że to nie fake.
Wystarczy zapytać mnie poziadam dużo wiedzy związanej z harfami laserowymi mogę się
podielić:

Zasada działania jest banalnie prosta:
Laser trafia w dowolny element fotoczuły (foto- dioda , tranzystor , rezystor)
kiedy wsadzi się rękę w wiązkę lasera fotorezystor nie dostaje światła i powstaje dźwięk.
Normalna reakcja byłaby taka , że kiedy laser trafiałby w element fotoczuły byłby dźwięk a kiedy wiązka zostałaby przerwana dźwięku by nie było , więc tak to wygląda :

element foto---->przekaźnik---->dźwięk

lub:

element foto---->inwerter (np.UCY 7406)---->nie wiem ---->dźwięk

kwestia dźwięku wygląda tak:
do wyboru jest kilka opcji:

-Prosty generator (np. NE555) na 8 dźwięków byłby połączony z przekaźnikiem.
-Moduł midi (max 150 zł) - to jest najbardiej korzystne , bo można podpiąć do kompa.
-Stare organki (wystarczy zamiast klawiszy wystarczy podpiąć ścierzki do przekaźnika

laser wygląda tak:

-poleciłbym raczej bazarowe wskaźniki laserowe bo są najtańsze min. 2 zł
-można użyć jeszcze modulatora wiązki (jak na video) tak to działa:
Wiązka lasera jest odbijana lusterkiem (podłączonym do silnika krokowego)
a następnie jest przerywana tak aby powstało widmo pozostałych wiązek
wygląda to tak:
procek np. ATMEGA 8 ---->ULN2803A---->silnik krokowy
-lub jakiś układ , który odbija wiązke lasera

UWAGI :
Do laserów czerwonych poleciłbym stosowanie pary lub dymu (np. z gliceryny)
wtedy wyraźnie widać wiązkę.

Lasery zielone są drogie (chyba od 200 zł lub wyżej)



Temat: Jaka jest różnica między inst.gaz. II a IV generacji?
Instalacje I generacji przeznaczone są dla samochodów gaźnikowych oraz wtryskowych bez katalizatora i sondy lambda. Dawka gazu jaką dostaje silnik zależna jest od charakterystyki reduktora, doboru miksera i wstępnej regulacji przy montażu lub serwisie. Nawet przy dobrej regulacji zmiana składu gazu i jego ciśnienia po kolejnym tankowaniu zmienia skład mieszanki.
Instalacje II generacji przeznaczone są dla samochodów z katalizatorem i sondą lambda lecz nie posiadających systemu OBDII (cecha rozpoznawcza - druga sonda, za katalizatorem). Dawka gazu dla silnika jest regulowana non stop w czasie pracy silnika przez zmianę przekroju przewodu doprowadzającego gaz do miksera. Wykonuje to silnik krokowy pod dyktando centrali sterującej, która uwzględnia bieżące wskazania czujników pracy silnika. Im lepszy program posiada centrala tym lepiej będzie pracował samochód. Im lepsza centrala tym większa cena zestawu. Mimo dobrej centrali sterującej przy gwałtownych zmianach stanu pracy silnika, regulacja ma zbyt dużą bezwładność ze względu na objętość kolektora dolotowego i dolotu gazu. Bywa to przyczyną zapalania się gazu w kolektorze, co określa się jako strzały w kolektor. Powodują one uszkodzenia przepływomierzy oraz kolektorów ssących z tworzywa sztucznego.


Instalacje IV generacji - sekwencyjny wtrysku gazu w fazie lotnej- przeznaczone są dla nowoczesnych samochodów z systemami samodiagnozy OBD II. Spełniają one surowe normy emisji spalin EURO3 i EURO4. Można je stosować w samochodach wyposażonych w przepływomierze, kolektory z tworzywa, silniki z doładowaniem, przy ręcznej i automatycznej skrzyni biegów, do silników 4,5,6 i 8 cylindrowych. Instalacje takie proponuje coraz więcej znanych firm gazowych. Jednakowa jest jednak zasada działania: Osobny wtryskiwacz gazu dla każdego cylindra. Sygnałami sterującymi pracą wtryskiwaczy gazowych są sygnały wysyłane przez komputer benzynowy przeznaczone dla wtryskiwaczy benzyny. Komputer gazowy przelicza tylko dawkę benzyny na dawkę gazu.
Instalacje te różnią się jednak między sobą. Oprócz różnic w budowie wtryskiwaczy, reduktorów i innych elementów, największe różnice są niewidoczne. Dotyczą programu komputera gazowego. Jeśli program ten opracowany jest przez producenta instalacji dla konkretnego samochodu, tak że aby instalację zamontować musi być zgodność modelu samochodu, rocznika, kodu silnika, komputera benzynowego, jest to instalacja dedykowana. Zamontowanie takiej instalacji gwarantuje poprawną pracę silnika na gazie i benzynie.




Temat: Jaka instalacja LPG??
jarekj82 to tak dla Ciebie opis SGI:

Sekwencyjny wtrysk gazu (SGI - Sequential Gas Injection) jest urządzeniem najlepiej nadającym się do zasilania, bowiem podanie go do silnika odbywa się przez elektrycznie sterowane wtryskiwacze, zamontowane w pobliżu wtryskiwaczy benzyny, a dawka gazu jest ustalana na podstawie sygnału, pobranego z wtryskiwacza benzyny oddzielnie dla każdego cylindra. Takie rozwiązanie zapewnia osiągi eksploatacyjne (przyspieszenie, dynamika, prędkość maksymalna) prawie takie same jak przy zasilaniu benzyną oraz kompatybilność z EOBD i z pełną diagnostyką pojazdu. Dzięki SGI następuje samoczynne przejście na zasilanie gazem po nagrzaniu silnika i automatyczny powrót na benzynę w przypadku wyczerpania się propanu-butanu. Na przełączniku wyświetla się poziom zawartości butli.

Wtryski SGI, oczywiście droższe niż tradycyjne urządzenia I i II generacji, szczególnie powinno się montować w samochodach wyposażonych w: OBD i EOBD, kolektory ssące o zmiennej geometrii lub wykonane z tworzyw sztucznych, silniki o dużej pojemności i mocy, a także w autach, gdzie tradycyjne urządzenia nie funkcjonują prawidłowo. Nie można ich tylko montować w silnikach Wankla oraz w silnikach z zasilaniem GDI. Ten wyższy wydatek zwraca się już po 10 miesiącach eksploatacji, jeśli miesięczny przebieg pojazdu jest zbliżony do 3 tys. km.

A Tu Coś o III generacji!

Układy III generacji sa już znacznie bardziej zaawansowane od mieszalnikowych. Zasadą ich działania jest bezpośredni wtrysk gazu do kolektora ssącego, za co odpowiada silnik krokowy. W instalacji takiej zostaje wyeliminowany mieszalnik. Porównać to można do benzynowego silnika o wtrysku jednopunktowym. System charakteryzuje się dużą szybkością pracy, ale jego wadą jest to, że wszystkie cylindry mają takie samo sterowanie. Problem ten został wyeliminowany w kolejnej generacji.
Instalacje III generacji montuje się w samochodach o wielopunktowym wtrysku paliwa, wyposażonych w kolektor z tworzywa sztucznego. Nie są one jednak polecane ze względu na swą niedoskonałość.

Teraz wszystko jasne??




Temat: Enkodery DSC


Caly induktosyn to dwie kolowe plyty: nieruchomy stator i obracajacy sie
rotor, ma ktorych na folii metalowej naniesiono metoda galwaniczna
uzwojenia.


Nierozumiem dlaczego na metalowej, przeciez ona juz przewodzi to po co
uzwojenia? Czy chodzi moze o warstwe metalu napylona na podloze z izolatora?


Na statorze jest wiele krotkich uzwojen, na ktore
podaje sie napiecia sinusoidalne i kosinusoidalne, na przemian. Na Rotorze
jest jedno uzwojenie, na ktorym indukuje sie przebieg o fazie zaleznej od
wzajemnego kata obrotu obu kol. Dzieki duzej ilosci uzwojen na obwodzie
statora, niedokladnosci jego wykonania (np eliptycznosc) usredniaja sie i
uzyskujemy duza dokladnosc odczytu kata.


Czy moglbys podac w jaki ksztalt maja te uzwojenia, i jak sa rozmieszczone,
bez tego trudno mi zrozumiec zasade dzialania w/w i z jaka dokladnoscia
musza byc wykonane.
Moze dalo by sie cos zmajstrowac z wykorzystaniem technologi do trawienia
sciezek miedzianych na laminacie( dokladnosc ok 0,1 mm)?


Widzialem w stadium konstrukcji naszej astrolabii dzialanie takiego
induktosynu -- po podaniu komputerowi kata obrotu silnik krokowy obracal
instrument, a laser na nim umieszczony po zakonczeniu ruchu zawsze
wskazywal
na ten sam punkt na scianie.


No wlasnie o to mi chodzi tylko zamiast lasera bylby teleskop i zamiast
sciany, sfera niebieska.
Ogolnie to bardzo trudno cos znalezc na ten temat (chyba faktycznie jest to
technologia wojskowa), doszukalem sie tylko
informacji ze tego typu urzadzenia sa wykorzystywane do odczytu kata w
obrabiarkach sterowanych numerycznie.


Ponoc w celu zwiekszenia dokladnosci induktosynu, oba kola robi sie ze
szkla, na ktore nanosi sie sciezki wykonane ze zlota...


ze szklem nie ma problemu ze zlotem tez, gozej z naniesieniem tego drugiego
na pierwsze.


Coz wiec, wystarczy sprzedac samochod ijuz mozna wyposazyc swoj teleskop w
bardzo dokladny mechanizm pozycjonowania w osi godzinnej. Na os
deklinacyjna
powinna wystarczyc sprzedaz mieszkania w bloku... :-))


Czyli nie zbyt kosztowna technologia- mam PF-126p rocznik 1977:))

Pozdrawiam
Pawel S.





Temat: Zasada i działanie plotera i skanera.
Plotery służą głównie do wykonywania wszelkich rysunków technicznych i w związku z tym współpracują przede wszystkim z programami typu CAD. Rysunek na ploterze jest tworzony przez pisak który pod względem papieru porusza się w dwóch kierunkach: poprzecznym i podłużnym. Stosowane są dwa rozwiązania mechaniczne: w pierwszym z nich papier ułożony jest nieruchomo zwykle na płaskim „stole”, pisak zaś poruszany jest przez silniki krokowe zarówno pionowo jak i poziomo. W drugim przypadku pisak porusza się jedynie w poprzek papieru, poziomo, natomiast w kierunku pionowym poruszany jest papier. Rozwiązanie drugie umożliwia obsługę większych formatów, ponadto zapewnia nieco większą szybkość wykonywania rysunków. Jednym z bardzo istotnych parametrów jest precyzja sterowania ruchami pisaka i jego minimalny skok, decyduje to o wyglądzie rysunku, gdyż zarówno linie ukośne jak i krzywe rysowane są w ten sposób, że pisak wykonuje na przemian ruchy poziome i pionowe.

Skaner to urządzenie przetwarzające obraz graficzny(zdjęcia, rysunki, tekst pisany) na postać cyfrową. Jest ona zapisywana w plikach o różnych formatach, pozwalających zmniejszyć(skompresować) ilość danych potrzebnych do zapamiętania obrazu. Najprostszą metodą zapisywania obrazu jest mapa bitowa, która niesie informację o kolorze każdego punktu tworzącego zapisany obraz.
Skanery dzielimy na 3 podstawowe typy:
- ręczne
- płaskie
- bębnowe
Podstawowymi parametrami skanerów są:
- rozdzielczość:
a) fizyczna(optyczne),
b) interpolowana:
• sprzętowo,
• programowo.
- szybkość skanowania,
- format skanowanego obrazu,
- rodzaj interfejsu.
Ponadto dla skanerów kolorowych:
- głębokość kodowania kolorów(liczba bitów na zakodowanie kolorów),
- liczba przebiegów skanowania kolorów.



Temat: tanie rozwiązanie


Tak dokładnie zgadłeś. Jest to podajnik materiału do prasy, dalej za prasą
są jeszcze inne urządzenia profilujące tą taśmę ale to nie istotne.


:-) Istotne, istotne. One wszystkie pracują jak "naczynia połączone"


Nie rozumiem tego rozwiązania z czujnikami indukcyjnymi , możesz opisać
dokładniej.


Widziałem takie coś w opracowaniu niemieckim. Cewka, której indukcyjność
zmienia się wraz z oddalającym czy zbliżającym się materiałem (metalem). Nie
znam dokładnie zasady działania ale pewnie jest taka, jak w wykrywaczu
metalu. Coś tam się "odstraja" i/lub coś tam się "zdudnia".


Piszesz że zabawa zaczyna sie przy tworzywach...<ciach!


Tak, bo tworzywa bywają różne. Najtrudniej jest z cienkimi foliami. Ale
osobiście zajmuję się tym technicznie, dostaję wskazówki od osoby, która to
aplikuje i po prostu wykonuję swoją robotę. Dla mnie zabawa z tworzywami
jest najtrudniejsza... Bo zaczyna się "jazda" z naprężeniami materiału,
szybkością jego podawania itd. W mojej konstrukcji podstawowym materiałem
podawanym jest taśma metalowa (najczęściej stalowa).


Na dodatek taśmę do prasy podaje serwomotor a to jak wiesz
napewno siłę ma sporą a poślizgów prawie nic.


Z tymi poślizgami to jest kwestia ch-ki startu, rozpędzania i hamowania
materiału. Dla różnych materiałów może być różnie. Zajmujesz się tematem,
więc jak sądzę doskonale to wiesz. W moim podajniku pracuje tani, mocny
silnik krokowy. Odmierza długość podawanego materiału bez użycia enkodera. I
jest około 3-4 krotnie tańszy (i mniejszy) niż serwomotor ;-)))


Oczywiście jeżeli nie wpadnie mi nic innego do głowy zastosuję fabryczne
czujniki , na razie mam czas to kombinuję .


Myślę, że tak będzie najtaniej. Szkoda twojego czasu ;-)

Jacek





Temat: Od 40 KM do 80 KM z silnika Syreny i Wartburga
Witam

Temat bardzo mnie interesuje dlatego sie wypowiem.
Chcialbym podrasowac troszeczke silnik zeby ludzie wiedzieli ze i stary pojedzie.
Miloby bylo dac czasem powachac spaliny jakims szpanerom w nowych autach. Mozna by niejednego
nauczyc respektu do historii. Nie myslalem nigdy o radykalnych zmianach tylko o poprawieniu konstrukcj jako takiej.
Syrena miala byc tania i prosta dlatego wiele w niej jest do ulepszenia.

Narazie zmienilem swiece na nowego typu (maly gwint) zeby moc eksperymentowac z jakimis dobrymi, oraz zalozylem
duze cewki. W najbizszym czasie zaloze jakis traznzystorowy uklad zaplonowy. Wtedy iskra powinna byc odpowiednia.

Mysle ze podstawowa wada silnika jest brak zmiany kata wyprzedzenia zaplonu. Ma to zasadniczy wplyw na osiagi i spalanie.
Dlatego marzy mi sie jakis uklad regulacyjny. Poniewaz param sie elektronika to chodzi mi po glowie kilka rozwiazan.
Idealny bylby modul zaplonowy z wprowadzona mapa wyprzedzenia. Chociaz znam sie na programowaniu sterownikow to nie wiem czy na tyle
, ale moze sprobuje jak mnie cos zmotywuje. Problemu by nie bylo gdyby chodzilo o opoznienie, uklad odliczal by czas po sygnale ze
stykow czy innego czujnika polozenia walu w zaleznosci od obrotow, ale jak wiadomo cos takiego byloby nieprzydatne.
W silniku spalinowym styki musialby byc ustawione na kat przy rozruchu (bliski zeru) a nastepnie w czasie pracy na roznych obrotach
wyprzedzac ten moment domyslajac sie w jakim miejscu jest wal na podstawie poprzeniego impulsu i predkosci. Jest to do zrobienia ale wymaga
zabawy. Myslalem tez o czesciowo mechanicznym ukladzie w ktorym uklad mierzylby predkosc silnika i sterowal silniczkiem krokowym ktory obracalby
aparatem zaplonowym tak jak podczas regulacji. Jest to elektronicznie prostrze ale trzena przerobic aparat zaplonowy.

Mysle ze marzenie o dopisanie turbo na klapie swojej Syreny mozecie sobie odpuscic. Dwusow to zupelnie inna zasada dzialania. Problem smarowania mozna by bylo rozwiazac
ale samo sprezenie mieszanki jest trudne bo w czasie fazy napelniania cylindra mieszanka otwarty jest otwor wylotowy.
Dzieki parametrom komory rozpreznej usuwane sa tylko spaliny (jako tako) a w cylindrze pozostaje mieszanka. Zwiekszenie jej cisnienia
nie zwiekszylo by jej ilosci w cylindrze tylko wylecialaby ze spalinami. Trzeba by bylo wiec skonstruowac specjalna
dlawiona komore rozprezna, reagujaca na warunki pray silnika a to nielada zadanie. Dlatego nie dziwilbym sie ze jesli ktos
dokladal turbina do dwusuwa to w ktoryms momencie eksplodowal. Paliwo zwyczajnie bylo wypychane do komory rozpreznej i tam
wybuchalo.

Pozdrawiam



Temat: Blos
Ja to mam
I zadnego wiru w portfelu nie miałem, bo zakładałem razem z całym gazem, więc odpadł mi mikser, zapadka antywybuchowa, silniczek krokowy i takie tam.

Zalety:
Praktycznie nie czuć różnicy w mocy między gazem a benzyną. Nie dławi się i nie ma dziur w przyspieszeniu. Nie miałem problemów z odpalaniem i takimi rzeczami jak strzały w kolektor (ale to nowa instalacja).

Wady:
Wbrew temu co piszą, ciężko się to reguluje, przynajmniej dla mojego gazownika. Nadal spalanie mnie nie zadowala. 11,5l/100km przy jezdzie 50:50 trasa i miasto. Będę musiał poszukać kogoś kto się zna. A może jestem zbyt wymagający.

[ Dodano: Czw Wrz 13, 2007 8:09 am ]
JANKE_S, to nie ma nadać dynamicznosci silnikowi, to ma go oddać poprzez wywalenie starego miksera ze zwężką.
Oczywiście jak ktoś ma sekwencję to zakładanie BLOSA nie ma sensu (bo nawet się nie da).

Mój ojciec jedzi już ładnych parę lat na instalacji, ale jak zobaczył jak się na tym jeździ, to też sobie kupuje.

Przypomniała mi sie jeszcze jedna wada i zaleta.

Zaleta:
Komputer też się z zasady wywala. BLOS nie potrzebuje sondy lambda do działania. Ustawiona mieszanka (spalanie) utrzymuje się na całym spektrum przyspieszenia.
Co najwyżej zostaje emulator wtrysków, co by się Check Engine nie świeciło.

Wada:
Niestety choć wywalenie kompa i zapadki antywybuchowej jest jak najbardziej na miejscu przy instalacji z BLOSem, ale niestety nasze ojczyste prawo nie za bardzo sobie takie rozwiązania ceni. Według niego Komputer być musi, bo wtedy spala mniej i zapadka być musi, bo wtedy bezpieczniej. Co w przypadku BLOSa jest bzdurą.
Dlatego BLOSa mozna kupić tylko na alledrogo. Gazownicy raczej zakładają, a niektorzy, dla spokoju, dokładaja atrape kompa.



Temat: System GG L.J + EQ5
Procesor sygnału ma własny setup pozwalający na ustalenie podstawowych danych niezbędnych do prawidłowej pracy napędu. Modyfikacja parametrów setup-u możliwa jest wprost z głównego meny PS. Można do tego celu wykorzystać również program PS.exe działający na PC za pomocą kabla szeregowego.
W setup-ie można ustawić następujące parametry:

- miejsce obserwacji czyli szerokość i długość geograficzną miejsca obserwacji,
- moment obserwacji czyli datę i czas obserwacji pamiętając, że czas od[powiada w przybliżeniu czasowi słonecznemu a więc teraz, gdy obowiązuje czas letni w PS powinniśmy mieć czas ustawiony 1 godzinę wstecz,
- typ montażu oznaczony w setup-ie jako Type . Dla montażu paralaktycznego wartość Type to 0 a dla montażu azymutalnego (np. dobson) prawidłowa wartość to 1. Niewłaściwa wartość tego parametru całkowicie dezorganizuje prawidłowe działanie montażu więc trudno nie zauważyć, że coś jest z tym parametrem nie tak,
- parametry dotyczące silników i przekładni dla obu osi montażu ustawione umownie po dwa parametry dla każdej z osi.

Te ostatnie parametry wymagają wyjaśnienia. Otóż układ PS działając z silnikami krokowymi musi wiedzieć o ile zmieni się położenie montażu dla każdej osi po wykonaniu jednego kroku sterowania. Wiedząc skąd i dokąd ma podążyć montaż wystarczy podzielić drogę jaką ma przebyć montaż w każdej osi przez krok jednostkowy aby wiedzieć ile kroków trzeba zrobić aby dotrzeć do celu. To w skrócie zasada działania algorytmu napędu z silnikiem krokowym i funkcji goto. Aby poznać wartość kroku jednostkowego trzeba zrobić odpowiednie wyliczenia na podstawie znajomości cech montażu oraz silnika krokowego napędzającego każdą z osi. Dla przykładu montaż klasy EQ5 ma przekładnie w każdej osi o wartości 1:144 co oznacza, że jeden obrót montazu wymaga 144 obrotów pokrętła tej osi. Dodatkowo każda z osi napędzana jestoryginalnym silnikiem krokowym o kroku 7.5 stopnia oraz o wbudowanej przekładni zębatej o przełożeniu 1:120. W sumie więc przekładnie mechaniczne w montażu EQ5 mają wartość 144*120=17280 razy. Silnik krokowy z krokiem 7.5 stopnia wymaga 360/7.5=48 kroków aby zrobić jeden obrót ale dodatkowo sterownik w moim systemie podwaja przez odpowiednie sterowanie ilość kroków jakie trzeba na wykonanie jednego obrotu silnika więc całkowita ilość kroków na wykonanie jednego obrotu silnika wynosi 96. Łączna przekładnia w montażu EQ5 wynosi więc 17280*96 = 1658880 razy. Pojedynczy krok silnika powoduje więc ruch montażu o 360*60*60 / 1568880 = 0.78125 arcsec. Tak więc aby montaż wykonał pełny obrót potrzeba 1658880 kroków silnika krokowego. Dla PS wystarczy jak dostarczy mu się wiedzę o łącznej przekładni wyliczonej jak wyżej ale wyrażonej w postaci iloczynu umownej przekładni elektrycznej i mechanicznej. Można byłoby więc wstawić dla każdej z osi wyliczone wartości 17280 dla przekładni mechanicznej oraz 96 dla przekładni elektrycznej. Ponieważ jednak liczy się iloczyn tych wartości więc dla PS nie jest istotne, że przekładnia równa 1658880 wyrażona zostanie jako iloczyn innych liczb na przykład 1568880 = 1024 * 1620. Takie właśnie wartości preferuję w ustawieniach dla montażu klasy EQ5. Oczywiście nie jest również istotne czy przekładnia mechaniczna ma wartość 1620 czy też 1024 a przekładnia elektryczna wartości komplementarne, ważne aby para tych wartości obowiązywała dla danej osi.
Wszystkie parametry ustawione w setup-ie (poza czasem i datą oczywiście) zachowują ustawioną wartość na stałe i nie jest możliwa przypadkowa zmiana ich wartości np. podczas włączenia lub wyłączenia urządzenia. Zalecam jednak sprawdzanie co pokazuje wyświetlacz PS podczas procedury włączenia (tzw. POST) choćby po to aby sprawdzić czy ustawienie miejsca obserwacji (długość i szerokość geograficzna) odpowiadają faktycznemu miejscu obserwacji szczególnie gdy wyjechaliśmy na zlot w Bieszczady . Dodam jeszcze, że niewielkie odchylenia od właściwych danych,,choć z pozoru niewidoczne w przeciętnym użyciu systemu mogą utrudnić życie użytkownikowi w bardziej zaawansowanych zastosowaniach (np. astrofotografii).
L.J.



Temat: Instalacje gazowe - pytanie do speców ;)


Krótki wstęp:
Instalacje II generacji z odczytem stanu sondy lambda - od parownika idzie
sobie rura, na której zamontowany jest elektrozawór (sterowany kompem


Nie. Nie elektrozawór. Silnik krokowy który steruje dławikiem.


rura drugim końcem podłączana jest do układu dolotowego w okolicy filtra
powietrza (w każdym razie - przed przepustnicą). Taka instalacja nazywa się
jednopunktowym wtryskiem gazu w fazie lotnej.


Chyba u Cioebie. Taka instalacja to klasyczna instalachja podciśnieniowa
z kompensacją składu mieszanki.


Instalacje III generacji z odczytem stanu sondy lambda, położenia
przepustnicy i podciśnienia w układzie dolotowym. Od parownika idzie sobie
rura, na której zamontowany jest elektrozawór (sterowany kompem gazowym, do
którego wpływają w/w sygnały) i ta rura drugim końcem podłączana jest do


Od reduktora, nie parownika, nie elektrozawór, a przepustnica sterowana
silnikiem krokowym.


Gaz wychodzi z parownika z lekkim nadciśnieniem - czyli ma tendencje do
samoczynnego wtłaczania się w układ dolotowy.


Nie. Z dużym nadciśnieniem, a ilośc gazu zależy od położenia
przepustnicy.


Rożnica w obu tych instalacjach polega na :
- obecności (bądź nie) rozdzielacza
- co idzie za powyższym - możliwości wpięcia się bezpośrednio w kolektor tuż
przy wtryskach


Nie. To efekt innego sposobu sterowania.


I teraz pytanie za 100 punktów - jak na razie żaden zakład gazujący auta nie
był mi w stanie na nie odpowiedzieć. A brzmi ono:
Co się stanie, jeśli do instalacji II generacji koniec rury idącej od
parownika nie będzie podpięty w okolice filtra powietrza, ale połączymy go z
rozdzielaczem i następnie podepniemy to coś w taki sposób, jak się podpina
przy instalacjach III generacji?


Kupa się stanie.

Niestety, mało który warsztat wie jak działa instalacje jakie montują.

Różnica jest taka:
II generacja -
ilość gazu jest efektem powstania różnicy ciśnień pomiędzy stronami
membrany sterującej. Reduktor usiłuje utrzymać jednakowe ciśnienie po
odbydwu stronach. Zazwyczaj jedna strona podłączona jest do atmosfery
(inaczej jest w instalacjach do turbosprężarek). Druga, tuż przed
przepustnicę. Ilość gazu byłaby proporcjonalna do podciśnienia przed
przepustnicą (efekt oporów filtra i układu dolotowego), czyli do
kwadratu ilośc powietrza. Jednak na dolocie jest dławik, którego opór
hjest też propocjonalny do kwadratu ilości gazu. W efekcie skład
mieszanki jest stały. Skład ten korygowany jest p[rzestawianiem dławika
przez komp sterujący na podstawie informacji z sondy lambda.

W instalacji III generacji ciśnienie gazu rozprężanego jest stałe. Ilość
gazu jest regulowana za pomocą przepustnicy, którą ustawia komputerek za
pomocą silnika krokowego. Komputerek ten zbiera sygnał z TPS-a i lambdy,
albo też z wyjśc ECU sterujących wtryskami.

To zupełnie inna zasada działania i nie da się zrobić tak, jak
planowałeś. Dałoby to 100$% gazu na biegu jałowym i brak gazu przy
pełnym otwarciu przepustnicy.





Temat: LPG-zło konieczne? a może wcale nie?

Pozwoliłem sobie założyc ten temat w odpowidnim dziale bo szedł ostry offtop w temacie o Audi 80

Nareszcie ktoś się zdecydował, bo sam już się nad tym zastanawiałem...


Napisałeś od razu nie nie ma dowodów na niszczący wpływ LPG po czym, jakby nonszalancko wspomniałes o wyzszej temp. spalania i skutkach-mi sie wydaje ze w tym własnie tkwi najwieksze złoooo LPG...

Nie siedzę w literaturze, ale w praktyce.
Może są jakies przypadki opisywane, że komuś coś się stało przez LPG, ale ja osobiście nie znam takiego przypadku. I rzeczywiście wyższa temp. pracy silnika może być powodem uszkodzeń, ale nie samego silnika (no chyba, że potraktować zapiekanie uszczelniaczy trzonków zaworów i konieczność ich wymiany jest uszkodzeniem)
Natomiast nie znam przypadku jakiegoś poważnego uszkodzenia, np. pierścieni, panewke, tłoków, zaworów, układu korbowego, itd...


Dalej piszesz o tym ze gaz jest bardziej ekologiczny od benzyny

Tak, produkty spalania gazu są dużo mniej szkodliwe. Mam takie ładny wykresik wpływu różnych paliw na środowisko naturalne i gaz w porównaniu do benzyny oraz oleju jest nieporównywalnie mniej szkodliwy (myślę, że w necie znajdziesz takie wykresy).
Ilość PAH (węglowodorów wieloaromatycznych) oraz BTX (benzen, toluen, xylen) jest dla gazu kilkukrotnie niższa niż dla benzyny i oleju napędowego.


ale powiedzmy od polowy lat '90 normy czystosci spalin sa tak wysrubowane ze gaz mimo swoich "leczniczych" własciwosci jest i tak bardziej trujacy od produktow spalania nowoczesnego silnika benzynowego

Jak wiesz te normy, to głównie stosowanie coraz to nowocześniejszych katalizatorów i filtró cząstek stałych...
Katalizator, to element w układzie wydechowym, który ma za zadanie oczyszczać spaliny z niektórych związków emitowanych przez silnik spalinowy.
Aby prawidłowo funkcjonował, muszą być spełnione pewne warunki, związane ze spalaniem paliwa. Najwyższa efektowność pracy katalizatora jest osiągana dla współczynnika lambda(współczynniku nadmiaru powietrza) λ=(0,987-1,003). Dla mieszanek uboższych λ>1,003 spada efektywność redukcji tlenków azotu (powodują kwaśne deszcze), a dla mieszanek bogatszych λ<0,987 spada efektywność redukcji tlenków węgla i węglowodorów (powodują raka).
Aby współczynnik lambda był utrzymywany na odpowiednim poziomie, musi być sonda lambda sprawna.
Nie ma różnicy czy silnik pracuje na gazie czy benzynie. Sonda lambda mierzy zawartość tlenu w spalinach, podaje sygnał do ECU, a ten z kolei koryguje ilość benzyny (lub/i powietrza) podawanych dla silnika.
I tu Ci odpowiem na następne pytanie co do BLOSa.
Blos działa na zasadzie podciśnienia. Brak jest w nim zwężki powodującej powstawanie większego podciśnienia w kolektorze ssącym, oraz przyśpieszania strumienia powietrza w miejscy podawania gazu (mieszalnik lub inaczej mikser).
Dokładna zasada działania BLOSa jest opisana w necie.
Problem jest tego typu, że BLOS nie reguluje ilości gazu w zależności od współczynnika lambda i dlatego nasze prawo nie zezwala na jego stosowanie.
Stosując BLOSa w silnikach z katalizatorem, bordzo szybko go uszkodzisz.
Co innego BLOSy ze sterowaniem elektronicznym. Są rozwiązania, które w swojej budowie posiadają silniczek krokowy, podłączony do ECU gazu i ten silniczek reguluje dawką gazu (na wolnych i wysokich obrotach). Sonda lambda bada skład spalin (zawartość tlenu) na gazie, a następnie silnik krokowy BLOSa reguluje ilość gazu, korygując skład mieszanki.
Taki BLOS myślę, że jest dozwolony, ale mało kto go po prostu zna.
Druga sprawa, że w ogóle BLOSa mało kto zna i montował/montuje.
Podobno jest bardzo duży problem z jego prawidłowym wyregulowaniem i monterzy instalacji się po prostu boją tego podejmować, chociaż rozwiązanie na pewno jest bardzo dobre i sam się interesowałem swego czasu dość poważnie, aby się za to wziąć.

Blos podobno doskonale się sprawdza przy silnikach z turbo - dużo pozytywnych komentarzy czytałem.

A co do mikserów tych które są montowane w dzisiejszych instalacjach.
Ktoś kiedyś to policzył, potem zrobiono jakiś prototyp. Na jego podstawie zrobiono matryce do odlewów, a teraz jakaś firma tłucze masówkę, która niewiele ma wspólnego z pierwotnymi wyliczeniami inżynierów...
Jest to odlewane, aby pasiło, nikt się nie zastanawia jak to funkcjonuje...
Trochę się tego założyło, więc wiem, jak to wygląda- nikt się nie przesila, bo nie ma na to czasu. Nie pasuje, to młotek i będzie pasowało. A jak nie, to szlifiera i dalej...
A zdejmij "sitko", zobacz jak to jest wykonane w środku, zadziory, nierówności poodlewnicze, itd. To wszystko przecież wpływa na dalszą eksploatację...
Dlaczego kiedyś włoski mikser kosztował 180-250zł a teraz polski kosztuje 35-50zł?
To już wiesz...

Chcecie coś wiedzieć, to pytajcie - co będe wiedział, to napiszę.



Temat: Auto

ja Tobie gratuluję poziomu dyskusji i rozumienia czytanego tekstu.
Death proponuje zebys nie pisal o poziomie dyskusji i przestal, bo wystawiasz bardzo zle swiadectwo sobie i uczelni na ktora chodzisz.


sytuacja, którą opisałem przedstawia co by się stało gdyby dopływ paliwa został naprawdę całkowicie odcięty. oczywiste jest, że samochód zwalniał tak czy tak (jednak odbywa się trochę inaczej przy hamowaniu silnikiem i inaczej przy zwalnianiu na biegu kiedy silnik nie pracuje). podobnie oczywistym jest fakt, że nie można zrobić czegoś z niczego. dlatego, przy całkowicie odciętym dopływie paliwa nie nastąpi spalanie, silnik nie wykona pracy i przestanie działać.
część paliwa jest co prawda niedopalana, także po całkowitym odcięciu coś tam zostanie - jednak bardzo mało i po kilku cyklach pracy (a może nawet po jednym) będzie tego paliwa za mało, aby wytworzyć palną mieszaninę.
także siłą rzeczy coś tam musi lecieć nawet przy zamkniętej przepustnicy i hamowaniu silnikiem.
jak nadal nie rozumiesz o co mi chodzi to trudno.

Nie wiem o co ci chodzi z tym powstawaniem czegos z niczego. Krotko napisalem co napedza silnik podczas hamowania silnikiem. Jezeli nie rozumiesz jak sila bezwladnosci auta przez kola napedza silnik to proponuje wrocic do podrecznikow z fizyki z czasow podstawowki/liceum.

Silnik akumuluje energie z zespolu napedowego (sa tez oczywiscie znaczne straty na samym napedzie) - stad nazwa HAMOWANIE, dlatego zwalniamy duzo szybciej niz jadac na luzie. Gdyby silnik zuzywal paliwo podczas tego procesu klociloby sie to z sama idea hamowania. Masz na prawde niskie mniemanie o inzynierach robiacych jednostki napedowe, jezeli myslisz, ze ktos z nich kazalby wtryskom podawac dodatkowe paliwo do silnika, by ten mogl bez sensu wytwarzac energie. Bardzo odczuwalnie zmniejszyloby to skutecznosc hamowania silnikiem.

Rzucasz srednio ciekawymi eksperymentami, z ktorych niestety nie wynika nic w temacie (gdy nie ma paliwa silnik zgasnie - zaskakujace odkrycie/ latwiej puscic ciezar na linie niz go utrzymac - rowniez zasady fizyczne dzialajace w przypadku tego przykladu nie maja nic do sytuacji, o ktorych tu piszemy).

Moze tym razem ja zaproponuje taki, ktory jednak cos wniesie.
Podlacz sobie lampeczke tak zeby brala napiecie przekazywane do wtryskiwaczy. Gdy jest zamknieta przepustnica, napiecia nie ma, gdy uchylasz przepustnice, pojawia sie napiecie i lampka sie zapala.
Gdy samochod ma zapalony silnik dzieje sie podobnie. Wystarczy laptop z oprogramowaniem opensource dostepnym bez problemu w internecie i kabel laptop<->wiazka auta, zeby moc zobaczyc, ze podczas hamowania silnikiem na wtryskach nie ma ZADNEGO napiecia by potwierdzic to po raz kolejny. To na prawde nie jest odkrywanie ameryki w silnikach tylko elementarna zasada dzialania.

Temat silnika krokowego i IAC/BPA pomijam bo patrzac na to co piszesz i tak nie wiesz do czego sluza i jak dziala wspolczesna jednostka napedowa.


część paliwa jest co prawda niedopalana, także po całkowitym odcięciu coś tam zostanie - jednak bardzo mało i po kilku cyklach pracy (a może nawet po jednym) będzie tego paliwa za mało, aby wytworzyć palną mieszaninę.
Na prawde widac ze costam gdzies slyszales, ktos ci cos powiedzial i chcesz w jakis sposob wykorzystac ta wiedze, ale nie tedy droga. Ja juz nie mam sily na uzasadanianie rzeczy oczywistych.

Zadzwon moze do serwisu jakichs aut, a jak dalej nie uwierzysz to napisz list do producenta silnikow i zapytaj sie jak to wszystko dziala, skoro w szkole mowia ci takie bzdury (jakos w to nie wierze), chyba ze to takie "szkolne" uogolnienie, bo trzeba przyznac ze temat jest bardzo obszerny i w tej chwili bardzo skomplikowany.

[edit]
Poswiecilem kilka minut na sprawdzenie dokladnej procedury pracy wtryskow dla przykladowego silnika stosowanego w VW w latach 90. Po odpuszczeniu gazu (czyli po rozpoczeciu hamowania silnikiem) paliwo nie jest podawane az obroty spadna do poziomu 2 tys. - wtedy dopiero wtryski zaczynaja podawac minimalna ilosc paliwa, ktora zwieksza sie wraz ze spadkiem obrotow aby uchronic silnik przed zgasnieciem.

ilustracja:


W najnowszych silnikach komputery robia juz na prawde skomplikowane rzeczy przy hamowaniu silnikiem jezeli chodzi o wtrysk paliwa - czasem jest on realizowany w pewien cykliczny sposob, czasem inny, czasem nie. Tutaj wchodzimy juz w za duze szczegoly.



Temat: Platforma paralaktyczna i guide
Jak pisałem wcześniej, sterowanie platformą w 'obu osiach' to recepta na precyzyjne śledzenie teleskopem azymutalnym za wybranym obiektem. Pisałem też, że sterowanie w jednej osi jest dość oczywiste. Oczywistość tego sterowania wynika z faktu, że platforma śledzi obiekt na zasadzie identycznej do tej jaka obowiązuje w montażu paralaktycznym. I tam i tu niezbędny jest napęd - w najprostszym przypadku tzw. napęd zegarowy, który powoduje, że górna płyta platformy obraca się razem z teleskopem utrzymując teleskop skierowany stale w ten sam punkt na niebie. Wirtualna oś obrotu platformy to nic innego jak oś Ra w montażu paralaktycznym. Wystarczy więc, że będziemy umieć regulować prędkość obrotu górnej płyty platformy wokół tej osi by uzyskać pożądany efekt. Tą zasadę prezentuje kolejny rysunek:



Czerwona, duża strzałka oznacza kierunek obrotu platformy zgodny z ruchem nieba. Ten ruch jest ruchem stałym i powinien wynosić ok. 15.041 arcsec/sek. Mniejsze, niebieskie strzałki w obu kierunkach symbolizują działanie korekcji dla tej osi.
Błędy w ustawieniu platformy, niedokładnie ustawiona i nierównomierna prędkość silnika napędowego, błędy i niedoskonałości geometrii wykonania elementów platformy a także wszystkie niedoskonałości konstrukcji samego teleskopu (np. niezgodność osi optycznych teleskopu z osiami geometrycznymi montażu) to czynniki, które powodują, że śledzenie nie jest doskonałe. Jeśli będzie istnieć możliwość sterowania prędkością i kierunkiem ruchu silnika napędowego to uzyskamy pożądany efekt korekcyjny i postulowane sterowanie platformą w jednej osi.
W mojej platformie napęd przekazywany jest od silnika krokowego do odcinka koła napędowego za pomocą przekładni śrubowej:



Taka przekładnia ma spore wymiary ale ze względu na rozmiary samej platformy nie jest to w tym przypadku żadną przeszkodą a staje się wręcz zaletą. Duża przekładnia oznacza jednocześnie większą dokładność działania i większe przełożenie możliwe do uzyskania. Stosując w tej przekładni śrubę M8 uzyskuję w jednym stopniu przełożenie rzędu 1:2450 razy ! i to bez PE i bez konieczności użycia kosztownych elementów.
Ale sama przekładnia i silnik nie wystarczą bowiem potrzebne jest jeszcze coś co umożliwia sterowanie silnikiem. W moim rozwiązaniu jest to AstroPilot zintegrowany ze sterownikiem silnika krokowego. Dlaczego AstroPilot ? Bo jest to programowalny generator stabilnych impulsów zegarowych z możliwością zewnętrznej korekty częstotliwości zegara. W przypadku napędu platformy, której przekładnię można oszacować ze skończona tylko dokładnością możliwość programowania podstawowej częstotliwości zegarowej odgrywa podstawowe znaczenie bo umożliwia precyzyjny dobór tej częstotliwości do indywidualnych odchyłek związanych z tolerancją wykonania poszczególnych elementów platformy. Wygląd sterownika prezentuje kolejne zdjęcie:



Dwa widoczne klawisze pozwalają na pełne programowanie częstotliwości sterującej z dokladnością przewyższającą potrzeby a stabilność pracy generatora zapewnia rezonator kwarcowy. AstroPilot w bieżącej wersji ma możliwośc zewnętrznej korekty prędkości pracy i kierunku dla obu osi i ta funkcjonalność została przeniesiona również do zintegrowanego strownika platformy.
cdn.
L.J.



Temat: i po technikum... (wrazenia)
Witam

Ukonczylem w tym roku technikum dla doroslych w Opolu im. Tadeusza
Kosciuszki o profilu elektronika, specjalizacja sieci i systemy komputerowe.

Gdy wszedlem pod strzechy tejze szkoly, myslalem, ze faktycznie naucze
sie czegos, ze bede potrafil sam zaprojektowac i zmontowac uklad
elektroniczny, jednak przewiozlem sie i to bardzo.

Urzadzenia elektroniczne (przedmiot). Nauczyciel mial podejscie typu:
nie bede wam tego podawal, to jest na plycie.
Plytka CD z jakimis materialami w ktorych byly tysiace niezrozumialych
wzorow, charakterystyk itp. Przedmiot z nazwy bardzo fajny i przyjemny,
oczekiwalem, ze dowiem sie na nim np: jak dziala dany uklad z urzadzenia
elektronicznego, ot dajmy na to kawalek monitora, telewizora itp. BLAD.
Najwyzsza ocena w klasie to 3 (dostateczny).

Przyrzady pomiarowe. Tutaj o niebo lepiej niz na urzadzeniach, sporo
ciekawych tematow, nie bylo sie czego bac - jestesmy zadowoleni.
Nauczycielka miala swoje wymagania, ale potrafila tez tlumaczyc,
zaprezentowac co i jak. Ocena 4 (dobry).

Uklady automatyki. Hmm, sam nie wiem, co w nim bylo z elektroniki. Od
poczatku roku mowa o silownikach, serwomechanizmach itp. Zadnych
przykladow, omowien praktycznych, nic. Ocena 4 (dobry).

Pracownia elektryczna. Poziom dobry, ciekawe cwiczenia, trzeba bylo
myslec nad tym, co sie robi. Nie wiem tylko, dlaczego nazekali na
nauczycieli, byli w porzadku, wymogi takze mieli, ale przeciez o to
chodzi, prawda? Ocena 4 (dobry).

Uklady analogowe. Oj, nauczyciel sie nie popisal.. i to w ogole. W ciagu
roku odbyly sie tylko 4 (!!) lekcje. Cos tam pogadal na temat
darlingtona, jak policzyc hfe i to wszystko! Przyznam sie, choc
strasznie mi glupio, ze do dzisiaj dnia, nei wiem co piszczy w
tranzystorach polowych, wzmacniaczach operacyjnych itp.. Mimo to,
probowalem na ocene 6 (celujaca) i udalo sie, az musialem odpowiedziec
na 4 pytania...

Podstawy elektrotechniki. Doktor wymagal od nas na dzien dobry: wzorow
kramera, liczb zespolonych i takich tam innych, nie nazekam, nauczyl nas
troche, sprawdziany byly dosc trudne, ale udalo sie. Ocena 4 (dobry).

Uklady cyfrowe. Tez z doktorkiem. Liczniki, bramki, omowione: TTL, CMOS,
RTL, minimalizacja ilosci uzytych bramek. Bylo dobrze. Czasem w pocie,
ale zaliczone na 4 (dobry).

Uklady mikroprocesorowe. Tutaj Pan Doktor (ale inny) pokazal, ze potrafi
cos. Co z tego, jeden semestr zmarnowany, bo glaby z klasy musieli polac
mu wode, ze na ukladach cyfrowych nic nie bylo omawiane, i tak mielismy
uklady cyfrowe przez pol roku. Assemblera nic, BASCOM-a tez, ze o C nie
wspomne. Z mikroprocesorow bylo tylko: omowienie budowy i zasady
dzialania RAM, ROM, EPROM, FLASH ROM i jednostka ALU. Ocena koncowa 3
(dostateczny).

Pracownia mikroprocesorow. Naprawde bylo super. Jestem zadowolony,
programowalismy w assebmlerze 8051, byl to zestaw edukacyjny DSM-51. Nie
bylo to proste, tymbardziej, ze z assemblerem mielsimy dopiero pierwszy
styk. Pozniej wkrecilismy sie i bylo juz dobrze. Ocena koncowa 5 (bardzo
dobry).

Pracownia elektroniki. Tez nie nazekam. Sporo cwiczen, ciekawych, m.in.
badanie silnikow krokowych, badanie licznikow, badanie rejestrow,
pomiary oscyloskopowe, badanie VCO i jeszcze kilka innych. Problemem

zawierac sprawozdanie, jednak i z tym dalismy sobie rade, nie ukrywam,
ze byly nawe 2 na koniec... Mi udalo sie wypracowac 5 (bardzo dobry).

Praktyka: odbyta w Elektrowni Opole SA na wydziale RAA cos tam z
automatyka :P Jestem zadowolony. Jesli ktos kiedys bedzie potrzebowal
praktyke, to polecam elektrownie. Mozna poznac sporo sprzetu, polutowac
mozna. Mozna takze uruchomic wlasne uklady z pomoca elektronikow
zawodowcow. Warto. Ocena z praktyki 6 (celujacy), szkoda, ze to tylko 2
tygodnie..

Podsumowanie: Gdyby nie kilku nauczycieli z przedmiotow zawodowych, moze
  dowiedzielibysmy sie czegos wiecej niz bylo. A na pewno jest to
wykonalne, gdyz elektronika to bardzo szeroka dziedzina. Niestety bylo
minelo. Jednym z ogromnych minusow jest to, ze dla technikum nie ma
zadnego programu nauczania. Nauczyciele gadaja o tym, co chca, to co
potrafia nas ucza, a tak byc nie powinno. Tranzystory bipolarne mialem w
zawodowce, w technikum znowu bylo to samo i na takim samym poziomie, chanba.
Matura poszla mi jak poszla, nie jestem zadowolony, wiedze mialem,
przelalem ja na papier, ale tresc pozostawia wiele do zyczenia. W
poniedzialek poznam wyniki i za ustna trzeba sie brac. Pisemna to polski
i geografia, ustna: polski i informatyka. Jednak co dalej? Nie wiem. W
sumie to glupio mi pisac nawet o tym, jak wyglada nauka w technikum Im.
Tadeusza Kosciuszki w Opolu, gdyz kiedys ta szkola cieszyla sie renoma i
poziomem, w chwili obecnej...szkoda slow..

Pozdrawiam, Technik OMC Grzesiek.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nflblog.pev.pl



  • Strona 1 z 2 • Znaleziono 78 rezultatów • 1, 2