silnik leopardii
Widzisz posty znalezione dla hasła: silnik leopardii
Temat: miniczołg Savnook
Quaz - APC to nie opancerzony czołg, ale lekki transporter, do przewozu piechoty. A to nie czołg :P a nasz konstruktorek napisał że zbudował czołg, więc czepiam się silnika z przodu, a jeśli chodzi o jeden z najlepszych na świecie to leopard, on nie ma silnika z przodu, bo nie spełniałby wymogów założonych przez konstruktorów, (tak nawiasem leopardzik jest wstanie pędzic z prędkością ok. 80km/h !!!) to jeden z czołgów który nawet pod tym względem wyprzedza transportery z silnikem z przodu ;]
Co do merkavy to ostatnia wersja MK4 zakończyła swoją karierę w 2001r. silnik był z przodu po prawej stronie, grodzie modułowe tec., ale to jest czołg podstawowy armii izraelskiej, a oni dostali troszeczkę w wojnie 6-dniowej i stracili 70% maszyn, wieć, postawili teraz na bezpieczeństwo, ale to nie sprawdza się wszędzie, dlatego najnowsze czołgi zarzucają to technologię( silnik z przodu) i izraelczycy też , a na chwilę obecną używają przeróbki amerykańskiego M60A3 którego konstrukcja podstawowa M60 Patton pochodzi z lat 70. (a silnik ma montowany centralnie)
Temat: Warszawa z silnikiem 2,9
Oto Leopard
Ponoć mieleckimi leopardami jeżdżą szejk z Doha, znany gwiazdor Hollywood i ktoś ze szwedzkiej rodziny królewskiej. Zbysław Szwaj, właściciel Leopard Automobile-Mielec nie ujawnia, kim są jego klienci. Faktem jest, że firma, nie inwestując milionów w reklamę, jest znana wśród możnych tego świata.
W hali, w której przed laty montowano samoloty myśliwskie Lim, dziś inżynier Zbysław Szwaj produkuje, a raczej tworzy luksusowe samochody. Ręcznie składany leopard ma karoserię z aluminium, sześciolitrowy silnik i ładnie prezentuje się na tle pola golfowego. Nie każdy może sobie kupić leoparda. Po pierwsze trzeba poczekać, bo firma produkuje około 20 aut rocznie. Po drugie o firmie wiedzą tylko nieliczni wtajemniczeni, bo kto by pomyślał, że w Mielcu mogą powstawać fajne auta. Po trzecie auto kosztuje ponad 120 tysięcy euro, a więc więcej od porsche.
opis ze strony
www.bankier.pl
Temat: gdzie fajny tor do quadow w woj. łódzkim?
Od razu mówię ze jestem nowy i proszę o wyrozumiałość i pomoc. Mam 12 lat i jeżdze benzer leopard z silnikiem 125 .Mam pytanie gdzie fajny tor do quadow w woj. łódzkim? Tor nie musi byc jakis super bo zawodowcem to ja nie jestem. Chciałbym po prostu pojezdzic gdzies kolo łodzi. Prosze o odpowiedzi z oceną toru i adresem(wystarczy ulica i miasto).
Temat: T-34 lepszy od Pantery?
Co do naszego silnika W-2 - jak to mozliwe że supernowoczesny silnik czołgu Leopard 2 jest dwa razy cięższy od tego z drugiej wojny światowej??? Przecież on ma cienkościenny kadłub aluminiowy odlewany nowoczesna technologią wysokociśnieniowego wtrysku???
zapewne ważne są :
- Leopard ma moc większą 3 razy
- postęp dokonał się bardziej w innych parametrach (resurs, niezawodność)
- jest to power-pack więc wszystkie elementy wyposażenia silnika muszą być zintegrowane (zobacz czy przypadkiem nie jest to masa z przekładnią)
- wszystkie źródła są zgodne co do masy W-2
- na stronie Bumara są dane kolejnych modyfikacji tego silnika
W55U- 456kW 930kg; S12U 625kW, 980kg; S-850 625kW 1050kg; S-1000 736kW 1100kg cały czas jest zachowana oryginalna pojemność silnika 38,8 l
- pamiętaj że silnik Pantery jednak był stalowy (cały)
może W-2 jednak był tak nowoczesny jak niektórzy nie chcą tego uznać
Wymiary silnika widać chociażby po wymiarach komory silnikowej w T-34 gdzie silnik ten zajmuje całą szerokość płyty nadsilnikowej oraz całą długość od tylnego uskoku pancerza do podstawy wieży! Dlatego w czołgu T-44 umieszczono go poprzecznie a i tak zajmował sporą część kadłuba. Tymczasem silnik w Panterze po podniesieniu pokrywy umieszczonej pomiędzy chłodnicami wydaje się zagubiony i malutki...
Radzę poszukać jednak tych wymiarów i rzeczywistej masy silnika W-2.
Temat: T-34 lepszy od Pantery?
Moment czy moc.
Oba te wskaźniki są ważne i są ze sobą bezpośrednio związane. Moment obrotowy wynika z mocy silnika. Nie ma momentu bez mocy !
Moc silnika to moment obrotowy w funkcji prędkości obrotowej - dlatego moc maksymalna jest zawsze powyżej wartości obrotowej momentu maksymalnego. Dlatego też silniki wysokobrotowe maja wiekszą moc maksymalną ale niekoniecznie moment obrotowy, który uzależniony jest bardziej od pojemności skokowej lub doładowania.
Moc silnika to wielkość mówiąca ile energi (właściwa jednostka to jednak kW) jest zużywana na wykonanie pracy - natomiast moment obrotowy to wartość mówiąca o rzeczywistej sile silnika, czyli jego zdolności do wykonania tej pracy.
Co do naszego silnika W-2 - jak to mozliwe że supernowoczesny silnik czołgu Leopard 2 jest dwa razy cięższy od tego z drugiej wojny światowej??? Przecież on ma cienkościenny kadłub aluminiowy odlewany nowoczesna technologią wysokociśnieniowego wtrysku???
Wymiary silnika widać chociażby po wymiarach komory silnikowej w T-34 gdzie silnik ten zajmuje całąszerokość płyty nadsilnikowej oraz całą długość od tylnego uskoku pancerza do podstawy wieży! Dlatego w czołgu T-44 umieszczono go poprzecznie a i tak zajmował sporą część kadłuba. Tymczasem silnik w Panterze po podniesieniu pokrywy umieszczonej pomiędzy chłodnicami wydaje się zagubiony i malutki...
Radzę poszukać jednak tych wymiarów i rzeczywistej masy silnika W-2.
Temat: Kolejne Leopardy 2A4 dla Polski?
Krismeister, polecam lekturę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard_2 oraz
http://www.militarium.net...e/leopard_2.php
Leopard 2A6:
Charakteryzuje się przede wszystkim armatą z dłuższą lufą L/55 120mm. Z myślą o tej armacie opracowano nowy pocisk podkalibrowy z rdzeniem wolframowym DM53 (LKE II) o masie 8,35 kg, prędkości początkowej 1750 m/s i przebijalności 810mm pancerza z odległości 2000 metrów. Pociski te mogą być także używane z armat L44 o krótszej lufie, jednak wtedy ich wartość bojowa jest niższa (m.in. prędkość początkowa 1670 m/s).Czołg Leopard 2A6 otrzymał także nowy silnik pomocniczy, nową osłonę przeciwminową dna kadłuba oraz układ klimatyzacji przedziału załogowego. Masa bojowa czołgu wynosi 62 tony. Pierwszy z łącznie planowanych 225 czołgów tej wersji powstał w marcu 2001 roku. Wszystkie czołgi jakie powstaną, będą wynikiem przebudowy wozów wersji A5.
Temat: Leo 2 - pytanie
ze strony:
http://donosnasurma.army.mil.pl/infopress/info.html
Ostatni jadący w kolumnie czołg Leopard z prawoskrzydłowego plutonu
zatrzymuje się i zadymia. Jest to sygnał o uszkodzeniu silnika. Załoga ustala
możliwości usunięcia uszkodzenia, odkręca śruby pokrywy transmisji. Nadjeżdża
kompanijny ciągnik pancerny BPz-2. Diagnoza: uszkodzenie można usunąć po
wymontowaniu silnika. W czołgu Leopard większość awarii modułu silnikowego
można usunąć jedynie na wyjętym module silnikowym. Załoga BPz-2 wymontowuje
moduł silnikowy. Po wyjęciu go z czołgu ustawia zespół na 3 specjalnych
podporach z MES. W takiej pozycji silnik można naprawić oraz sprawdzić jego
pracę w pełnym zakresie obrotów i obciążeń. Następnie silnik wkłada się z
swoją kompanią. Ciągnik BPz-2 zawraca i ustawia się na wyznaczonym miejscu w
rejonie pokazu sprzętu.
niby nic takiego - opis ćwiczeń dla pismaków, ale zdanie:
"W czołgu Leopard większość awarii modułu silnikowego można usunąć jedynie na
wyjętym module silnikowym" zaniepokoiło mnie.
Czy w Leosiach jest tak, jak w nowoczesnych samochodach, tzn. kierowca ma po
otwarciu maski dostęp jedynie do zbiorniczka na płyn do spryskiwacza ? :PPP
pzdr
j
Temat: Nowy "lekki czołg" z Bumaru?
WZT-3 to nie jest to samo co podwozie Twardego(ok. 45ton), jest tylko 3 tony lżejszy, wieża Twardego według moich pobieżnych być może błędnych obliczeń ma ok. 15 ton.
WZT-3 ma 42 tony i ok. 20KM/t Leopard ma współczynnik mocy jednostkowej 24/27 KM/t w zależności od wersji, nie ma cudów jak się ma 20-25% więcej mocy to się szybciej jedzie.
Dane taktyczno-techniczne WZT-3:
masa bojowa: 42 tony,
nacisk jednostkowy: 0,85 kg/cm kw,
długość całkowita: 830 cm,
szerokość: 360 cm,
wysokość całkowita z wkm: 271 cm,
prześwit 43 cm,
moc jednostkowa (w nawiasie silnik S-12U): 18,6 KM/t (20,2 KM/t),
prędkość po drodze: 60 km/h,
prędkość w terenie: 35-45 km/h,
integralny zapas paliwa: 1126 litrów oleju napędowego,
Leopard A4 jest lepszy od Leopard A5 jeśli chodzi o prędkości bo jest lżejszy o 7 ton.
Leopard 2A4 prędkość maksymalna: na szosie 72 km/h w terenie 56 km/h
Leopard 2A5 prędkość maksymalna: na szosie 68 km/h w terenie 50 km/h
Temat: ="nd();" >Czołg
Leopard 2 - niemiecki czołg podstawowy opracowany w latach 70. XX wieku, wszedł do służby w 1979, zastępując wcześniejszy czołg Leopard 1. Jego różne wersje służą w armii niemieckiej oraz 10 innych krajach. Pierwszy czołg III generacji
Wersje rozwojowe czołgu można podzielić na dwie grupy: wersje aż do A4 z pionowym opancerzeniem wieży oraz A5 i nowsze, z silnie nachylonym opancerzeniem wieży.
Uzbrojenie czołgu Leopard 2 stanowi gładkolufowa armata 120 mm Rh-M-120 o lufie długości 46,7 kalibra (wersje A1-A4) lub 55 kalibrów (wersje późniejsze) oraz dwa karabiny maszynowe MG3. Leopard 2A6 Charakteryzuje się przede wszystkim armatą z dłuższą lufą L/55 120mm. Z myślą o tej armacie opracowano nowy pocisk podkalibrowy z rdzeniem wolframowym DM53 (LKE II) o masie 8,35 kg, prędkości początkowej 1750 m/s i przebijalności 810mm pancerza z odległości 2000 metrów. Pociski te mogą być także używane z armat L44 o krótszej lufie, jednak wtedy ich wartość bojowa jest niższa (m.in. prędkość początkowa 1670 m/s). Czołg Leopard 2A6 otrzymał także nowy silnik pomocniczy, nową osłonę przeciwminową dna kadłuba oraz układ klimatyzacji przedziału załogowego. Masa bojowa czołgu wynosi 62 tony. Pierwszy z łącznie planowanych 225 czołgów tej wersji powstał w marcu 2001 roku. Wszystkie czołgi jakie powstaną, będą wynikiem przebudowy wozów wersji A5
Temat: 2 Merkavy zniszczone pod Marjayoun
Parametry taktyczne, mam tu na mysli: wspolczynnik mocy, osiagane
przyspieszenia... typowych przedstawicieli T72/T80 (znow bez T-90 z 1000
konnym silnikiem i T-80U z 1100 konna turbina) rodziny lokuja rosyjskie tanki
blizej ociezalej Merkavy zdaje sie, niz zwinnych zachodnich konstrukcji
Małe zestawienie:
T-72 19-20 KM/t (w zależności od wersji)
T-80 23.5 KM/t
T-80U 27.8 KM/t
Leopard 2A4 27 KM/t
Merkava 19 KM/t
Czyli T-80 jest tak z grubsza w środku między Merkavą a Leopardem.
btw :P Te parametry tez nie sa pomijalne, a poroz przezywalnosci wozow na
polu walki, z tym ze wybor izraelskich konstruktorow byl w pelni swiadomy -
po pierwsze ochrona kosztem innych parametrow. Rosjanie nie mieli takiego
luksusu - brakowalo odpowiednio mocnych silnikow/turbin.
Silniki czołgowe Rosjanie zawsze mieli dobre, przynajmniej od czasów
W-2. Tylko że radzieckie / rosyjskie czołgi są dużo mniejsze (to też
chroni przed trafieniem) i dlatego odpowiednio lżejsze - co pozwala na
zastosowanie słabszego silnika, zresztą dla mocniejszego może miejsca
brakować.
Temat: Jednostki pomocnicze i specjalne
Jeszcze jedna informacja z Dz. Bałtyckiego z 16.09.1947
Na Stoczni Nr 13 w Gdyni remont holownika Anni dla Wydziału Administracji Wybrzeża GUM. Ten sam wydział posiadał holownik "Leopard" o którym nic nie wiadomo(mnie)
1." LEOPARD "
2.Rok budowy:nieznany.
3.Stocznia:nieznany.
4.Material budowy kadluba:stal.
5.Pojemnosc:brutto RT;netto RT.
6.Wymiary:nieznane.
7.Silniki glowne:1 mp.;IIr.;2 cyl.;prod.:nieznany;moc:nieznana.
8.Kotly parowe:1 kp.
9.1 sruba;predkosc: ? w.;zaloga: ? osob.
10.Rys historyczny.
brak informacji o losach statku do 1946r.
1946: LEOPARD - Glowny Urzad Morski,Gdansk.[PL]
Pozostawal początkowo w Wydziale Administracji Wybrzeża potem w dyspozycji Sluzby Nawigacyjnej.
dalszy los nieznany.
Mam pewne przypuszczenia ale trochę zawcześnie
Temat: Leopard
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard
Ciekawe! Na razie sprzedali 3 auta- dwa Century Fox, jedno królowi Szwecji
Ale tak szczerze mówiąc- nieźle na tym zarobili:
Silnik Corvetty kosztuje pewnie góra 10 000$
Koła, hamulce i osprzęt- pewnie góra 15 000$
Alluminium na nadwozie- nie wiem
Ale 150 000 dolców za kit-cara to przesada.
Temat: Prowokacja: Ekonomia wg MOra
POL-MODERN-RETRO-AUTO
'RZECZPOSPOLITA' - MOJE AUTO
NOWOŚCI Leopard - najszybszy polski samochód sportowy
Satelitarny serwis
Leopard został skonstruowany w Polsce przez Zbysława Szwaja. Auto ma stylistykę przypominającą sportowe modele z lat trzydziestych XX wieku, naszpikowany jest jednak współczesną techniką.
Rama to filigranowa konstrukcja ze stalowych rurek, nadwozie wykonano z aluminium. Niezależne zawieszenie opracowano z udziałem specjalistycznych firm brytyjskich. Ośmiocylindrowy silnik o mocy 405 KM wzięto z najnowszej corvetty, skrzynię biegów i mechanizm różnicowy z pontiaca GTO, hamulce opracowało Brembo, także na miarę skonstruowano mechanizm kierowniczy. Serwisowanie samochodu odbywa się... satelitarnie. Nawigacja montowana jest w każdym samochodzie. Wnętrze wyłożone jest solidną skórą szytą w Polsce przez producenta. On też przygotował fikuśny plecak - dodatkowy bagażnik - montowany na zapasowym kole. Pokryte skórą fotele szyje Intergroclin. Klienci otrzymają samochód w dowolnym kolorze i z dwoma szybami - niską (na zdjęciu) lub wysoką (normalną). Leopard jest ręcznie wykonywany i kosztuje 124 tys. euro. - rp
http://www.rzeczpospolita...4/auto_a_1.html
Temat: Leopard na Politechnice
#v+
Najbardziej ekskluzywny samochód polskiej produkcji już 16 maja na
Politechnice Warszawskiej!
Osiągi niczym w Ferrari czy Porsche. Od 0 do 100km/h w 4s, prędkość
maksymalna 250km/h ograniczona elektronicznie, sześciolitrowy silnik z
najnowszej wersji Chevrolet Corvette o mocy 405KM, współczynnik
2,71kg/KM, który jest lepszy niż u Ferrari F430. To wszystko parametry
najdroższego polskiego samochodu sportowego, wartego ponad 120 tys.
EUR.
Zobaczyć ten wspaniały samochód oraz porozmawiać z jego twórcą będzie
można już 16 maja o godz.12.00 na Wydziale Inżynierii Materiałowej
Politechniki Warszawskiej w Auli (sala 212), gdzie Koło Naukowe
Inżynierii Materiałowej "Wakans" zorganizowało spotkanie z Panem
Zbysławem Szwajem, właścicielem Leopard Automobile-Mielec i zarazem
konstruktorem Leoparda.
Samochód jest wyposażony w skórzaną tapicerkę, nawigację satelitarną
oraz system satelitarnej kontroli diagnostycznej Bury Naviflash.
Nadwozie ze stopu aluminium wykonywane jest ręcznie. Każdy detal jest
dopracowany w najmniejszym szczególe.
O procesie tworzenia Leoparda od podstaw, programach komputerowych
wykorzystywanych do jego projektowania, technologii produkcji,
materiałach, z jakich wykonany jest pojazd oraz o kosztach związanych
z produkcją samochodu opowie sam konstruktor pojazdu, Pan Zbysław
Szwaj.
Więcej szczegółów dotyczących samochodu oraz spotkania znajdziecie na
stronie www.wakans.pw.edu.pl/leopard
Zapraszamy Was na to niepowtarzalne spotkanie.
Temat: Ranking wiatrówek PCP
O rety, rety, znowu ta dyskusja na temat bezsensu Careera i jego dużej mocy. To trochę jakby powiedzieć, że auta z dużą mocą silnika nadają się tylko na tor wyścigowy. No i ta "beznadziejna" celność i stereotypy, że Career to tylko polowanie. Ludzie, co z Wami, a gdzie nasza przysłowiowa polska tolerancja :lol:
Dowodzisz tylko, że nie doczytałeś słów: "nie patrząc na pieniądze".
A wtedy zamiast careera jest piekny Leopard Stalker. Po prostu dla osób z gustem, dużym portfelem i nie marne 100J tylko kilka około 300 j.... ale już nie ma co pisac w tym wątku bo upewniam się tylko że sztuka czytania ze zrozumieniem nie jest domeną ostatnio popularną.
No to macie coś fajnego poniżej:
Stalker Leopard Specification.
Pre-charged pneumatic action, 2,800-3,400psi (190-230bar) charge, depending on power level. Power adjuster fitted as standard.
Multi-calibre hand lapped match barrels; .22/.25/.30/7.62/9mm/.375/.45 & .50. Number of shots is 5-45 depending on power and calibre.
Weight 6lb. varies with calibre, Length 35in.
Hand finished throughout, blued steel barrel & action. Grade 2 walnut thumbhole stock, with top grade finish. Fitted with Wegu adjustable butt pad.
Accuracy better than 0.5in groups at 40yd. with .22 Bisley Magnum Pellets.
Power 30-220ft.lb depending on calibre.[/img]
Temat: M jak...!
Leopard jest budowany przez Niemców, którzy mają większe doświadczenie w pojazdach opancerzonych. Dlatego np. wymyślili/opracowali modułową budowę czołgu Leopard. Demontaż zepsutego i montaż noweg silnika zajmuje 15-25min. Nagrzany silnik Abramsa widoczny jest z kilkunastu (kilkudziesieciu) kilometrów przez termowizor- dzięki tej wspaniałej turbinie gazowej. Wspaniał turbina gazowa potrzebuje także b. wydajnych filtrów powietrza i jest nieodporna na zanieczyszczenia- często trzeba wymieniać filtry. Abrams ma inny system celowniczy, który śledzi cel blokując się na nim. W Leopardzie cel śledzi strzelec. Przypominam, ze to Amerykanie zabiegali o współpracę z Niemcami przy konstrukcji nowego czołgu tzw. IIIgeneracji.
To i tak tylko teoria. Tylko praktyka może to zweryfikować.
Temat: Leopard 2A4 vs PT-91
O czym ty gadasz, tak konkretnie ?
T-72 i jego pochodne są w tej chwili standardowym wozem Polski, Czech,
Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Finlandii i Słowenii (tam jest jeszcze
śmieszniej, bo T-55 właściwie jest standardem).
A Leopard 2 jest standardem w Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji,
Hiszpanii, Grecji, w rzeczonej wyżej Finlandii również...
A Polska też ma teraz oba standardy :-)
Więszość z tych krajów, ma
WŁASNY potencjał do produkcji (lub chociaż remontowania) tych wozów, zaś
współnie - robią kompletnie wszystko (bo Polska np. nie robi dział, Słowacja -
silników itp). O co ci chodzi w kontekście "interoperacyjności", to sam zapewne
nie wiesz...
Tu pytanko: Jak wyglądają sprawy licencyjne dookoła T72? Bo to że jest
potencjał nie oznacza że da się wspólnie coś zrobić (vide: problemy
licencyjne z Mi 24)
Weżmie sie te Leo i będziemy mieli czas na "przeczekanie" zmiany
pokoleniowej w czołgach. Tak jak pisałeś nie wiadomo co się teraz tak
naprawdę wykluje i dlatego nie ma co szaleć z produkcją, badaniami itp.
Bo:
1. Sami nic nie wymyslimy, bo ani potrzeby ani środków (Goryl sie kłania)
2. Nawet w kooperacji z Węgrami, Bułgarami itp. nie zrobimy
pokoleniowego następcy
3. Następcę moim zdaniem zrobi Europa (o ile w ogóle zrobi), a wiodącą
rolę w projekcie odegrają Niemcy
Dlatego cała ta sprawa czy Leopard czy PT91 jest teraz trochę naciągana,
bo pytanie powinno brzmieć: co i z kim po nich?
Pozdrowienia Stalker
Temat: Najlepsza według Ciebie marka/model/typ samochodu
LEOPARD z mielca troszke kosztuje ale to auto niezna co to kompromis
Pod wydatną maską skrywa się silnik o pojemności 6.0 litra z Chevroleta Corvette, który rozpędza Leoparda do "setki" w 4 sekundy.
Temat: MiG-29
Awaryjnosc rosyjskiego sprzetu jest na codzien widoczna np w 1elt.
A myślisz, że F-16 będą u nas bezawaryjne? To prawda, że są awarie, ale większość z nich jest mała, niegroźna (chyba, że to, że po otwarciu spadochronu hamującego, nie można go automatycznie zrzucić, bo coś się zacina, tylko ręcznie ktoś go odczepia to poważna awaria), do naprawienia w ciągu paru godzin ewentualnie dni, tak, że samoloty znowu są gotowe do lotu następnego dnia lub za kilka dni.
podobnie jest z samolotami. żeby przezbroić się na F-16 trzeba było gruntownie przebudować nasze bazy lotnicze. porównajcie sobie choćby pas startowy w naszych Krzesinach, przed i po remoncie.
o czymś takim jak DOL możemy zapomnieć.
Zgadzam się, poza tym pasem startowym dochodzą jeszcze hangary, spróbujcie serwisować F-16 w 'naszych' schrono-hangarach...
O ile Leopard może i jest rekordzistą w czasie wymiany silnika w czołgach, to w MiGu-29 na pewno szybciej się wymieni silniki, niż w F-16. Poza tym jest mniej elektroniczny i nie potrzeba niewiadomo ilu komputerów żeby coś naprawić, w Fu-16 jest więcej elektroniki, w MiGu-29 hydrauliki, MiG znosi większe 'niewygody' od 16tki. Pewnie dlatego Kenji napisał, że maszyny zachodnie to maszyny czasu pokoju...
Temat: MiG-29
Czasu pokoju?Kolege sie troche myli.Caly spor niema sensu bez konkretnych danych powiedzcie ile godzin w działaniach bojowych spedziły samoloty w ciagu ostatnich dziesieciu latach np smoloty produkcji radzieckiej a ile amerykanskiejPsuje sie kazda maszyna i nikt mi nie powie ze jest inaczej.Przytoczyles przyklad czolgow.Remontu np silnika nie wykona i polska zaloga a wymiane na nowy z tego co wiem w T-72 to pare godzin Leopard natomiast jest jesli chodzi o czasy serwisowania jest rekordzistą (0.5h wymiana silnika)Awaryjnosc rosyjskiego sprzetu jest na codzien widoczna np w 1elt.
Temat: Luźne rozmowy
to chyba najpiekniejsza wiadomosc jaka usluszalem o polskiej motoryzacji wreszcie mamy swoj samochod produkowany i opracowany w polsce nosi nazwe Leopard ma ośmio-cylindrowy silnik w układzie V o mocy 400KM jest to silnik z corvetty setke osiąga w 4s. a jego v-max został ograniczony ze względów bezpieczeństwa do 250km/h szkoda tylko ze cena jest nieosiągalna ale co to dla nas to tylko 130000euro
hehe a tutaj link do zdjec i komentarza http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/nowy-polski-samochod,895818,415
Temat: Polak potrafi!!
Jako ciekawostka, ma podpisaną umowę z producentem Corvette i na bloku silnika ma fabrycznie znak i nazwę Leopard, a nie Corvette. Żaden inny producent, wykorzystujący te silniki nie może się czymś takim pochwalić. Układ hamulcowy i zawieszenie stworzono wspólnie ze szwedami mającymi wiele wspólnego ze stworzeniem sławnego Koenigsegg'a
No to, żeś mnie teraz zaimponił wiedzą
Temat: Nowy samochód dla Żerania!
to fakt, w FSO ostatnio brakuje rąk do pracy, czeka na pewno kilkadziesiąt miejsc pracy. U mnie w mieście już z dwa razy prezydent miasta organizował takie spotkanie mieszkańców zainteresowanych pracą w FSO z przedstawicielami tej firmy.
A co do własnego auta... hmy, myślę, że już jest trochę za późno na jakąś masową produkcję (wszelkie biura projektowe chyba zostały pozamykane, jedynie na jakiś politechnikach coś nie coś się próbuje), wszystko podkupują wielkie koncerny. Ale mamy np polską myśl techniczną w postaci Leoparda:
http://www.leopard.se/index2.htm
który wytwarzany jest na zamówienie i jako jedyna fabryka na świecie (z tego co słyszałem) dostaje do użycia silniki od Corvetty (podobno drugiej takiej firmy na świecie nie ma, co oznaczałoby że została ta grupa inżynierów doceniona).
Jest też sporo firm które produkują komponenty dla wielkich koncernów samochodowych i nieźle sobie radzą, a i są biura projektowe, które np projektują wielkie prasy do tłoczenia blach i to dla największych koncernów (BMW, Mercedes, VW....). Mam kolegę który takie prasy projektuje.
Pozdrawiam
Temat: 1
no juz bedzie moja 6ta wymian oleju w tym silniku od kąd mam golfa.czyli jakoś juz 60tyś zrobiłem a olej staram sie zmieniac co 8000km raz czy 2 razy zdażyło mi sie zmienić po 15000km.
co do sprzegła to jestm po wymianie-ze wzgledu ze jak mi leopard, wgrał mocnego konia no to juz sprzegło dostało- a było jeszcze oryginał. zmieniłem sprzęgło na Sachsa i juz na nim zrobiłem ponad 30000km i bierze poprawnie - powiem tak - jak sie zmienia moc silnika to odrazu zmienia sie technika jazdy- jeździ sie całkiem inaczej...własnie przez to zjechałem sprzegło bo nie potrafiłem nim jeździć przez jakiś czas bo nie mogłem go wyczuć... auto inaczej sie zachowuje- szybko sie wkreca i wogóle...
Temat: Polak potrafi!!
Jako ciekawostka, ma podpisaną umowę z producentem Corvette i na bloku silnika ma fabrycznie znak i nazwę Leopard, a nie Corvette. Żaden inny producent, wykorzystujący te silniki nie może się czymś takim pochwalić. Układ hamulcowy i zawieszenie stworzono wspólnie ze szwedami mającymi wiele wspólnego ze stworzeniem sławnego Koenigsegg'a
Temat: MS"y w armii?
Przy dzisiejszym poziomie technologicznym (kiedy nie ma jeszcze jak bezpiecznie na księzyć poleciec a co dopiero na marsa) stworzenie MS na dwóch nogach, poruszającego sie swobodnie itp, jest nie realne.
Po pierwsze dlatego że nie ma odpowiedniego systemu zasilającego, myśle że wszelkie silniki na rope - są za słabe a takie o odpowiedniej mocy są za duże
ogólnie rzecz biorąc nie ma silników wystarczająco małych i silnych zarazem by coś takiego swobodnie sie poruszało
Po drugie taki mobil wykonany ze stali wystarczająco odpornej na ostrzał z recznej broni Ppanc, musiałby ważyć ok. 70-140t a pewnie nawet i wiecej biorąc pod uwage że tyle dzisiejsze czołgi ważą.
Co za tym idzie, czym wieksza waga, tym cieżej było by to ruszyć z miejsca(nie mówiac o podniesieniu z ziemi) pozatym jakie kolwiek swobodne poruszanie nie istnieje.
Po nieważ nie ma żadnych wystarczająco sprawnych systemów hydraulicznych, pneumatycznych itp.
Po trzecie. Nie ma takiej potrzeby:P
Co do mobila na gąsienicach typu Guntank, uwiezcie mi lepsze są poprostu normalne dzisiejsze czołgi (Abrams, Leopard, Merkava, chelenger itp.) są po pierwsze mniejsze, szybsze itp. A nawet jako wsparcie artyleryjskie sie nie nadaje gdyż teraz nie ma już stacjonarnych dział na lawetach. Dzisiaj są wszelkiej masci szybkie baterie artyleri samobieżnej,
Temat: Okręty Royal Navy, XVII-XIX w. (1)
„Zaległe” silniki brytyjskich fregat bocznokołowych 1 klasy (w kolejności - producent silnika, typ, moc w koniach nominalnych, ewentualnie dodatkowo w koniach indykowanych):
Penelope: Seaward, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Gorgon, 650;
Retribution: Maudslay, 4-cylindrowy bezpośredniego działania typu „Syjamskiego”, 800;
Terrible: Maudslay, 4-cylindrowy bezpośredniego działania typu „Syjamskiego”, 800, 2059;
Odin: Fairbairn, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Fairbairn, 560;
Sidon, Leopard: Seaward, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Gorgon, 560.
Na brytyjskich fregatach bocznokołowych drugiej klasy:
Cyclops: Seaward, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Gorgon, 320, 1100;
Firebrand: Seaward, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Gorgon, 400 lub 410;
Gladiator: Miller, 2-cylindrowy bezpośredniego działania odmiany Miller & Ravenhill, 430, 943;
Vulture: Fairbairn, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Fairbairn, 470;
Sampson: Rennie, 2-cylindrowy bezpośredniego działania, 467;
Centaur: Boulton & Watt, 2-cylindrowy bezpośredniego działania odmiany Boulton & Watt, 540;
Dragon: Fairbairn, 2-cylindrowy bezpośredniego działania typu Fairbairn, 560;
Avenger: Seaward, 2-cylindrowy bezpośredniego działania, 650;
Birkenhead: Forrester, 2-cylindrowy bezpośredniego działania (lub Boulton & Watt, 4-cylindrowy poziomy), 536;
Tiger, Magicienne: Penn, 2-cylindrowy typu wahliwego, 400, 1300;
Valorous: Miller, 2-cylindrowy typu wahliwego, 400, 1300.
Furious: Miller, 2-cylindrowy typu wahliwego, 400.
Krzysztof Gerlach
Temat: Kolejne Leopardy 2A4 dla Polski?
Remov napisał:
Poza tym, ponowię moje pytanie - o którym roku piszesz, o jakim przedziale czasowym?
Weźmy może pod uwagę okres po 2012 roku. Według Bundeswehrplan 2008, Niemcy będą posiadały wówczas [najwidoczniej chodzi o wozy w służbie, nie licząc rezerwy] 395 czołgów Leopard 2A6. U nas prawdopodobnie będą w tym czasie w służbie 128 Leopard 2A4, 233 PT-91 i być może ok. 120 T-72 [niedawno mówiło się o pozostawieniu 3 batalionów tych czołgów ok. 2012 roku].
Oczywiście sposób wykorzystania jest ważny, ale aby móc skutecznie wykorzystać wojska pancerne, muszą mieć one odpowiednie wsparcie, choćby w postaci artylerii i skutecznych środków rozpoznania, a z tym wcale nie jest lepiej. Mam nadzieję, że coś się pod tym względem poprawi, chociaż niepokoją mnie te rozgrywki choćby wokół Kraba.
Akurat przykład chybiony, bo owe pojazdy używane przez Paragwaj były modernizowane, w porównaniu z M4
Niezupełnie. Paragwaj posiada 6 M-4, z czego 3 to zmodernizowane [nowy silnik i armata 105mm], 3 zaś to oryginalne M-4A3 Firefly.
Zresztą, podam jeszcze lepszy przykład z tego samego kraju: M-3A1 Stuart [aczkolwiek to nie czołg podstawowy] .
Pozdrawiam
Temat: Leopard 2A6
Wersja ta to kolejna modernizacja już wyprodukowanych pojazdów. Charakteryzuje się przede wszystkim armatą z dłuższą lufą L/55 120mm. Z myślą o tej armacie opracowano nowy pocisk podkalibrowy z rdzeniem wolframowym DM53 (LKE II) o masie 8,35 kg, prędkości początkowej 1750 m/s i przebijalności 810mm pancerza z odległości 2000 metrów. Pociski te mogą być także używane z armat L44 o krótszej lufie, jednak wtedy ich wartość bojowa jest niższa (m.in. prędkość początkowa 1670 m/s).
Czołg Leopard 2A6 otrzymał także nowy silnik pomocniczy, nową osłonę przeciwminową dna kadłuba oraz układ klimatyzacji przedziału załogowego. Masa bojowa czołgu wynosi 62 tony. Pierwszy z łącznie planowanych 225 czołgów tej wersji powstał w marcu 2001 roku. Wszystkie czołgi jakie powstaną, będą wynikiem przebudowy wozów wersji A5.
W niemieckim kamo
Temat: Psychozy i obsesje na punkcie Rosji i Sowietów
T-80 po to miał tę paliwożerną turbinę (i 10 x droższą od normalnego silnika) żeby jak najszybciej skrócić dystans walki, bo na dalszym nie miał większych szans trafić. Po to też były ppk strzelane z lufy. Takie dość rozpaczliwe próby zniwelowania przewagi technologicznej przeciwnika.
No dobrze, to w takim razie po co Abrams dostał turbinę? Nie musieli się liczyć wtedy z kosztami to widać uznali że ma to jakieś zalety. Czytałem że czołg sprawniej przyspiesza, ale czy Leo 2 jest pod tym względem gorszy od Abramsa? Zdaje się dochodzi cichsza praca - stąd przydomek „Whispering Death” dla M1. Z drugiej strony to chyba Clancy pisał (więc nie wiem czy traktować to jako fakt, przy całej sympatii dla niego), że osiągi Abramsa były tak dobre że spowodowały zmianę taktyki US Army.
Turbiny mają przede wszystkim lepsze przyspieszenia, są jednak dużo droższe i dużo bardziej paliwożerne. Przebicie cenowe turbiny podane przez krisa to prawda. Dlatego np Rosjanie w 1987 roku rozpoczęli produkcję T-80UD, wracając do koncepcji T-64, z której osiemdziesiątka się wywodziła. Przy fachowo zaprojektowanym układzie przeniesienia mocy napęd z silnikiem wysokoprężnym (Leopard-2) pozwala na uzyskanie podobnych osiągów. (przyspieszenie od 0 do 32 km/h obu pojazdom zajmuje 6 s *).
Tom Clancy koloryzuje, w Kawalerii Pancernej też. A że pisał to w okresie fascynacji "popustynnoburzowej" ... Abrams nic w taktyce US Army nie zmienił. Dał jej wreszcie narzędzie do uczciwej walki z T-64/72/80 - a i to dopiero po 1986, gdy wprowadzono M1A1 z niemiecką armatą.
Pozdrawiam
Krzysiek
Temat: Poznańscy pancerniacy mają Leopardy
Mimo że waży 55 ton, potrafi pędzić z prędkością ponad 70 km na godzinę. Mimo że ma na karku prawie dwadzieścia wiosen, nadal imponuje nowoczesną sylwetką. Każdy z dziewięciu czołgów Leopard II, które przyjechały wczoraj do Biedruska, to na polu walki prawdziwy drapieżnik
Po kilku latach oczekiwania żołnierze z poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych otrzymali wreszcie niemieckie czołgi typu Leopard II A4. - One zapewnią nam zupełnie nową jakość szkolenia czołgistów - mówi rzecznik centrum kapitan Tomasz Szulejko. Leopardy przyjechały do nas ze Świętoszowa, gdzie stacjonuje 10. Brygada Kawalerii Pancernej. Kilka lat temu jednostka ta dostała ponad 120 czołgów od Bundeswehry.
Leopardy, które trafiły w ręce poznańskich pancerniaków, wyprodukowane zostały w połowie lat 80. - Ale mają stosunkowo mały przebieg - tłumaczy kapitan Szulejko. - To ciągle bardzo nowoczesne czołgi. Proste w obsłudze, łatwe w naprawie. Ważący 5 ton silnik można wyjąć na zewnątrz w ciągu kwadransa, w przypadku konstrukcji radzieckich trwa to nawet kilka godzin - zachwalają żołnierze. Leopardy II mają potężny pancerz (z przodu czołgu ma on grubość prawie 1 metra!), 120-milimetrową armatę i są bardzo zwinne. - Na drodze asfaltowej ten czołg osiąga prędkość 72 km/h, na drodze polnej do 50 km/h, a jadąc tyłem wyciąga 31 km/h - wylicza Szulejko.
Dziewięć czołgów, które otrzymało CSWL, stacjonuje w Biedrusku, bo właśnie na tamtejszym poligonie szkolić się będą na nich żołnierze. Na początku przyszłego roku centrum ma otrzymać jeszcze trzy Leopardy.
(http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36037,2457369.html)
Temat: Samoidy!
Demanufacture- bo to to czerwone, wyglada tak bo musi. Napewno sobie zdajesz sprawe z poteznych oporow powietrza jakie musi pokonywac ten samochodzik przy duzych predkosciach, przyczepnosc itd...On ma poprostu zapierdalac a nie jezdzic.
Darkness-Juman - tak, z tym prawkiem dobrze kombinujesz, lepiej jest robic za "jednym zamachem" 2 katergorie. Sam tak zdawalem i polecam. No i oczywiscie motocyke tez jak najbardziej swietna sprawa-fajne hobby, bardzo przyjemne...zreszta widze ze czaisz ten klimat.
A slyszeliscie o Leopardzie? Taki sportowy samochod, jedyny zreszta ze sportowych produkowany i zaprojektowany w Polsce, a dokladniej w moim rodzinnym Mielcu. Jego parametry:
silnik: aluminiowy V8
poj. 5967 ccm
max. moment obrotowy: 542 Nm/4400 (obr./min.)
moc max. 405 KM/6000 (obr./min.)
masa auta: 1150 kg
v-max. 250 km/h (zablokowana elektronicznie;-(
przyspieszenie 0-100km/h: 4,0 sek.
skrzynia biegów: 6 biegowa, manualna
nadwozie: aluminiowe, produkowane ręcznie
ładowność pojazdu: 300kg
pojemność zbiornika paliwa: 80l
-link do galerii: http://www.leopard.se/photos.html
Temat: GDYBajki i BWP
Zapowiadam ze bede bronil turbinki jak niepodleglosci.
Nie jestem w tej chwili sprawdzic, jakie przyspieszenia ma Leopard2 ale o
ile pamietam to bylo duzo slabiej od Abramsa. Nie wiem czy turbiny sa
zawodne-w por=F3wnaniu z silnikiem tlokowym maja mniej czesci, chociaz mo=
ze ta
przekladnia...
To co jest w Leclerku to nie calkiem diesel. Rzecz w tym ze to co w zwykl=
ych
turbo-dieslach jest prosta turbinka poruszana spalinami i tloczaca powiet=
rze
do silnika, tutaj ma dodatkowa wlasna wytwornice gazu podgrzewajaca spali=
ny
i opr=F3cz napedu sprezarki daje moc na przekladnie zbiorcza wraz z diesl=
em.
Mozna to tez uruchomic samo (bez diesla) i wykorzystac np. jako rozruszni=
k.
To tez mi sie bardzo podoba, w og=F3le lubie takie zakrecone uklady naped=
owe.
A propos slyszal cos ktos moze o wanklach? Jakos od paru lat cisza...
=20
Temat: GDYBajki i BWP
Zapowiadam ze bede bronil turbinki jak niepodleglosci.
Nie jestem w tej chwili sprawdzic, jakie przyspieszenia ma Leopard2 ale o
ile pamietam to bylo duzo slabiej od Abramsa. Nie wiem czy turbiny sa
zawodne-w porównaniu z silnikiem tlokowym maja mniej czesci, chociaz moze ta
przekladnia...
To co jest w Leclerku to nie calkiem diesel. Rzecz w tym ze to co w zwyklych
turbo-dieslach jest prosta turbinka poruszana spalinami i tloczaca powietrze
do silnika, tutaj ma dodatkowa wlasna wytwornice gazu podgrzewajaca spaliny
i oprócz napedu sprezarki daje moc na przekladnie zbiorcza wraz z dieslem.
Mozna to tez uruchomic samo (bez diesla) i wykorzystac np. jako rozrusznik.
To tez mi sie bardzo podoba, w ogóle lubie takie zakrecone uklady napedowe.
A propos slyszal cos ktos moze o wanklach? Jakos od paru lat cisza...
Temat: Sportowy Geely Leopard wjeżdża do Europy
Chiński producent Geely, specjalizujący się w budowie pojazdów małolitrażowych, zamierza wprowadzić na rynek europejski sportowe coupe pod nazwą Beauty Leopard. Jest to pierwszy w historii chiński samochód sportowy, a jego zadaniem będzie nawiązanie rywalizacji w tym prestiżowym segmencie rynku zdominowanym przez BMW, Mercedes, czy Audi. Cena podstawowej wersji auta oscylować będzie w granicach 7 500 USD.
Obecnie firma prowadzi testy, dzięki którym pojazd bez problemu spełni najwyższe standardy bezpieczeństwa i czystości spalin, oraz pracuje nad zbudowaniem ekskluzywnej sieci sprzedaży w Europie. W oficjalnym komunikacie Geely poinformowało, że samochód będzie pozycjonowany w segmencie miejskich samochodów sportowych i otworzy firmie drogę do nowych klientów. Zaletami Leoparda będzie atrakcyjna stylistyka i dobre osiągi, które będą oferowane za bardzo korzystną cenę. Źródłem napędu będą silniki benzynowe o pojemności 1.3 i 1.5 litra. W mocniejszej specyfikacji samochód będzie rozpędzał się do 180 km/h.
[samar.pl - link]
pojemności i osiągi nie są powalajace, nieprawdaż
Temat: Leopard2 - paliwo
Znalazłem
Silnik to wysokoprężny MB 873 Ka-501 (niemieckiej firmy MTU) o pojemności
47,6 litra, który osiąga moc 1100 kW przy 2600 obr./min. Jest to jednostka
dwunastocylindrowa w układzie V,
Prędkość maksymalna
72km na drodze
56 - teren
Zużycie paliwa
po drogach utwardzonych - 220 litrów
w terenie - 500 litrów
Niestety nie bardzo moge znaleźć czy jest to zużycie na godzinę pracy czy
na
100km,
np Leopard 1 miał podawanie zyżycie na godzine pracy 180 litrów na drodze,
i
240 w terenie. przy prędkościach maksymalnych 65 km i 36 km.
Grzechotnik
Możliwe, że na godzinę, często się podaje w jednostkach l/KM/h, więc inne to
chyba często przeliczane z tego.
I właśnie mam pytanko. Czy to się liczy na KM maksymalne, czy używane??
Temat: Leopard2 - paliwo
Znalazłem
Silnik to wysokoprężny MB 873 Ka-501 (niemieckiej firmy MTU) o pojemności
47,6 litra, który osiąga moc 1100 kW przy 2600 obr./min. Jest to jednostka
dwunastocylindrowa w układzie V,
Prędkość maksymalna
72km na drodze
56 - teren
Zużycie paliwa
po drogach utwardzonych - 220 litrów
w terenie - 500 litrów
Niestety nie bardzo moge znaleźć czy jest to zużycie na godzinę pracy czy na
100km,
np Leopard 1 miał podawanie zyżycie na godzine pracy 180 litrów na drodze, i
240 w terenie. przy prędkościach maksymalnych 65 km i 36 km.
Grzechotnik
Temat: Polskie auto - Leopard
Polecam http://www.youtube.com/watch?v=-oGI29ZcyZ4 Polski Leopard 400KM i 4 sekund do 100 km/h . Prędkość maksymalna 250 km/godzinę ograniczona elektronicznie.
Gepard był z silnikiem Rovera http://pl.wikipedia.org/w...amoch%C3%B3d%29
Temat: Akula TK 20 ( link , fotki )
| Na dobra sprawe nie trzeba takiego zakladu, wymontowujesz
| ta maszynke, wieziesz do malego preznego zakladu
| mechaniczno-remontowego i mowisz na kiedy chcesz miec zrobione :-)
Cholera! Szkoda że nic nie mówiłeś jak kupowałem toto ... Zaoszczędziłbyś mi
tak na oko z milion euro...!
Trzeba sie bylo poradzic przed zakupem :-)
Do zakladow remontowych ludzie rozne rzeczy zwoza i chca miec
naprawione. I jest naprawione a interes kwitnie :-)
Próbowałeś sie podzielić tym z chłopakami z Rollsa, np.? Tego rzemieślnika
powinni ozłocić albo zastrzelić za psucie rynku ;-)!
Ale Rollsa od silnikow lotniczych czy od samochodow ?
Silnik to w pewnych miejscach wymaga odpowiednich maszyn
czy technologii, ktorych w maszynce sterowej sie nie spodziewam.
A jesli chodzi o samochody .. http://www.leopard.se/index2.htm
http://www.metacafe.com/watch/2014/guy_builds_a_mercedes_slr/
J.
Temat: Warunki dla kandydata na prezydenta RP
Szanowni koledzy i koleżanki, przepraszam za ten offtop, ale praggnę poinformować że M1A1 Abrams nie jest konstrukcją czysto amerykańską. Armata, oraz systemy bojowe są produkowane przez USA na licencji kupionej w niemczech a stosowanej tam w Leopardach. Z tym że właściwości bojowe tych 2 czołgów różnią się. Leopard 2A4 ma lepsze opinie niż równy mu M1A1. To samo tyczy się: Leoprad 2A5 i M1A2 oraz 2A6 i M1A2 SEP. Zgadzam się że amerykańscy dowódcy są cholernie nadpobudliwi.
Jako Polak mogę z dumą powiedzieć: NAsze PT-91 Nie ustępują czołgom tej klasy co leopard, z jednym małym wyjątkiem (silnik). Poza tym mamy niższą sylwetkę co utrudnia trafienie. Co do M2A2 Bradley. Niezły jak na swą klasę, ale niestety Niemecka PUMA i MARDER rzucają go na kolana. Amerykanie zazdroszczą nam latających czołgów Mi-24 Hind. Więc może wartoby byłoby wykupić licencję na MI24 i rozwijać ten projekt dalej. Bo skoro coś jest dobre to można je jeszcze ulepszyć. Koniec offtopu.
Zgadzam się z powyższym że polskę należałoby naprawdę solidnie osadzić na ziemi i korzystać z tego co już mamy. Czyli świetnych naukowców, inżynierów. Wesprzeć polskie marki. Zacząć robić wlasne auta. To jest droga do rozwoju. A nie włażenie zachodowi w D...e.
Temat: M jak...!
Troche trudno porownywac bo M1A1 jest napedzany turbina gazowa a Leopard 2 12 cylindrowym dieslem.
Leopard 2 jest tylko o 2 tony lzejszy przy takiej samej mocy silnika - wiec trudno tez tutaj powiedziec ze wygrywa. Ta sama predkosc maksymalna, prawie identyczne osiagi "ternowe" (sciany, rowy, wzniesiania).
IMHO nie da sie powiedziec ktory ma lepsze osiagi "jezdne".
Do tego dochodzi identyczna armata... Te czolgi maja ze soba bardzo wiele wspolnego, poza tym ze M1A1 ma nowoczesniejszy (co wcale nie znaczy ze lepszy) naped.
A tak wogole to mod powinien przeniesc dyskusje do "wspolczesnej broni palnej" bo rozmywamy
Temat: Leopardy 2A6 do Afganistanu
Ta? A w czym?
Ma podobne osiągi:
Leopard 1 T-72M
Masa Czołgu 40.000kg 41.200kg
Dł. Czołg 9,54m 9,53m
Dł. Kadłuba 7,09m 6.67m
Szerokość 3,25m 3,46m
Prędkość 60km/h 72km/h
Zasięg 600km 600km(+zbiorniki)
Moc Silnik ok 780KM ok 780KM
Amunicja 60szt 39szt
Pancerz Kadłuba ???mm 230mm
Pancerz wieża 60mm 220mm
Temat: Od prototypu do serii - chinskie zbrojenia
Ok. tylko ciekawe jak Chińczycy odpowiedzą np. na F-35 które do r.2020
raczej
na pewno otrzyma Japonia i może kilka innych krajów tego regionu?
J-12, J-13... J-10 pokazal ze potrafia.
| Type 99 MBT produkcja seryjna od k.2003
A jak wychadzą porównania Chińskich wozów z innymi np. T 72 M1 ,T 72 S, T
80,
Leopard 2,Ariun ,czy Malezyjskie Twarde?
Lepszy albo rownorzedny imho
| Mysliwiec wielozadaniowy J-10 produkcja seryjna rozpoczeta na
| przelomie
| Wielozadaniowy wariant J-11 (to byl glowny powod wczesniejszego
| zakonczonia
| produkcji licencyjnej by wprowadzic na linie nowa wersje zdolna do
| wykonywania roznorakich misji) start produkcji w br
To mieli problemy ze składaniem , u maja zacząc samodzielna produkcje?
Hmmm pytanie czy mieli? Sam jestem ciekaw na ile prawdziwe sa doniesienia o
chinskiej gesi.
Zobaczymy pewnie niebawem.
Zaraz,zaraz.Ja myslałem ,że to WS-10 jest wzorowany/kopią AL-31 ,to oni
maja
tak jak by dwa programy?
To nie jest dokladna kopia a raczej pkt wyjscia do wlasnego opracowania.
Silnik WS-10 ma napedzac
nie tylko gesi ale wszystkie nowe maszyny PLA. A bezlicencyjna kopia (ktora
WS-10 nie jest!) to plan awaryjny wlasnie.
ein
Temat: CUDO!
Hej!!!
Zaiste, auto całkiem niekulawe - mam tylko nadzieje że spotka go lepszy los niż poprzednika - Geparda - to autko było jeszcze ładniejsze (bardziej klasyczne) - ale niestety było...
Leopard natomiast wpisuje sie w niszę nowego modelu Morgana (tego który wyglada jak po centralnym uderzeniu w drzewo...) - czyli impresja na temat klasycznego auta - z tym że ze wszystkimi nowinkami i konkretnym napędem
Tak w Mielcu potrafią dokonywać cudów - produkują również (a może produkowali) kopie Cobry - również na lekkiej kratownicy z aluminiowym poszyciem - i z przyzwoitym silnikiem V8 - i to było coś - a nie te paszteciarskie ciężkie jak diabli "repliki" z laminatu z dychawicznym napędem - reklamowane jako "niesamowite przeżycie za kierownicą"
Tak, wiekszość "replik" to nieporozumienie jeżeli chodzi o prowadzenie - ale to moja subiektywna opinia...
Apropo jeszcze Mielca - trafione miejsce w "10" - masa specjalistów umiejacych dowolnie kształtować aluminium - w końcu była fabryka lotnicza - widziałem jednego z specjalistów przy pracy - robił takie rzeczy z płaskich arkuszy blachy że szok - ale to niestety gatunek na wymarciu
Ehhh, wracam do boczków drzwiowych...
Temat: Badania --> Maksymalny poziom badania
Mam pytanie. Dlaczego sa do poziomu 15 jak nic juz nie daje badanie powyzej 13 i 14 poziomu.
O co chodzi z badaniami takimi jak:
Silniki spalinowe
Maksymalny poziom badania: 15 poziom
14 CZOŁG LEOPARD 12 - 12
14 CZOŁG CENTURION 14 - 14
15 NIC
Rozwój radarów
Maksymalny poziom badania: 15 poziom
13 MYŚLIWIEC F-15 12 - 12
13 BOMBOWIEC TITAN 13 - 14
14 NIC
15 NIC
Paliwo
Maksymalny poziom badania: 15 poziom
14 BOMBOWIEC HEINKEL 11 - 11
15 NIC
Kadłuby samolotów
Maksymalny poziom badania: 15 poziom
13 BOMBOWIEC B-2 12 - 12
13 BOMBOWIEC B-122 WYVERN 13 - 14
14 NIC
15 NIC
Ja osobiscie lubialem jak znikala mi zakladka po zrobieniu jakiegos badania na maxymalny poziom.
Nie lepiej dac po prostu nizszy maxymalny poziom poziom badania.
Nie jest to jakis bug i nie boli mnie o to glowa tylko tak pytam. Mze byly planowane jeszcze jakies nowe ciekawe jednostki bojowe na wyzszych poziomach?
Temat: Kolejne Leopardy 2A4 dla Polski?
Rzeczpospolita 13.4.2007
Niemieckie czołgi Leopard 2 A4 i pojazdy towarzyszące, które eksploatowane są przez nasze wojsko, jeszcze w tym roku będą remontowane w Zakładach Mechanicznych Bumar Łabędy pod Gliwicami - dowiedziała się „Rz“. Przemysł ma na to zgodę MON i ustalił już warunki serwisowania i zakupów części zamiennych z producentami Leo 2 - Rheinmetall Landsysteme i Krauss - Maffei Weggmann. Armia używa 128 czołgów, poza tym czterech wozów technicznych, a nawet dziesięciu samobieżnych mostów czołgowych i kilkudziesięciu transporterów gąsienicowych w wersjach dowodzenia, łączności i ewakuacji rannych. Zakłady w Łabędach będą taniej od Niemców robiły przeglądy i modernizowały niektóre systemy czołgów. Producent nadal zarobi na naprawach uzbrojenia, silników i przekładni .
No i może temu miała służyć wizyta ,,naszego"ministra w Niemczech?
Temat: A-10... pytanie
Przepraszam za nieco może infantylne pytanie, ale może ktoś mi na nie
odpowie...
Jaka jest skuteczność działka (Gatling o ile się nie mylę) tego samolotu?
Wiadomo, że w Zatoce Perskiej "dał trochę czadu" niszcząc chyba całkiem
sporo czołgów Saddama, ale były to raczej czołgi starszej konstrukcji...
Jak by się sprawdziła ta broń w ataku na pancerze czołgów typu np.
"Merkava", "Leopard" czy "Abrams"?
Jeśli ktoś zna jakieś linki lub cokolwiek będę wdzieczny (taaak..
googlałem
sporo)
pociski kalibru 30mm nie zniszczą głownego pancerza. Natomiast są w stanie
kompletnie zniszczyć wszystko na nim: układy celowniecze, pancerze
reaktywny, optyke dzienną i nocną bez większego problemu też uszkodzą układ
jezdny. Przy odrobinie szcześcia - czytaj ostrzelaniu pod właściwym kątem
może uszkodzą silnik. Szanse na przebicie "dachu" wierzy - raczej mizerne
(strzelanie przy tak ostrym nurkowaniu raczej będzie ciężkie) - ogólnie:
załoga przeżyje ale czołg raczej nie powalczy do czasu generalnego remontu.
CosteC
Temat: Niemieckie zwierzaczki
W sumie jeszcze kilka mniej znanych by sie znalazlo, jak:
Bison (dzialo piechoty 150mm na Pz-38, o ile pamietam?),
Grille (Swierszcz, z grubsza to samo),
Gepard (chyba malo oficjalna nazwa na Flakpanzer-38 - nawet nie jestem
pewien, czy to nie wspolczesny "wymysl"),
Leopard (projekt lekkiego czolgu rozpoznawczego z dzialem 50mm),
Hornisse (szerszen; pzrez krotki okres Nashorn sie tak nazywal)
Marder - kuna, o ile pamietam
no i oczywiscie Elefant ;-)
Pozdrowienia
MiDer
byl tez E-100 (140t) ale to nie zwierzaczek
Ferdynand mial naped silink spalinowy-pradnica 2x silnik elektr. (po 1 na
kazdej gasiennicy) Elfant to modyfikacja/rozw.
marek
Temat: IX Raport, art. o polskich L2A4 i nie tylko ..
| Mianowicie autor wspomniał iż ów czołg spala 5 litrów ropy na
| godzine jazdy po szosie
a tak na marginesie tego artykulu - o jego poziomie swiadczy chyba fakt (
nie mam pisma w reku bo juz nie kupuje wiec nie wiem co tam jeszcze
nabazgrano ) ze Leopard nie zrobi po szosie 100 km w ciagu godziny chyba ze
w symulacji zupelnie teoretycznej , albo na przyczepie niskopodwoziowej z
wlaczonym silnikiem na biegu jalowym - i wtedy mozna podawac zuzycie paliwa
na 100 km :-)
Temat: iBook, PowerBook czy MacBook Pro ?
Komputer ma sluzyc do celow webdeveloperskich, i tu kolejnye pytanie
czy MAC nadaje sie lepiej niz standartowy laptop, oczywiste ze "da sie"
zrobic na MACu to co na zwyklym PC (Linux/Windows), ale czy nie mine
sie przypadkiem z celem inwestujac w MACa dla owych zadan
(webdeveloping) ? Ma ktos doswiadczenia w uzywaniu MAC OS X do tych
celow ?
OSX do webdevelopki jest świetny. Są na niego takie fajne rzeczy jak
TextMate, XyleScope, Cyberduck. Dzięki fink/darwinports można wiernie
odtworzyć pełne linuksowo-serwerowe środowisko typu Apache/PHP/MySQL (więc
odpadają problemy wynikające z różnic/braków ich windzianych wersji).
Ponadto jest pare silników przeglądarek niedostępnych na Win32 - Safari,
iCab3, Konqueror i śmieszna wersja IE5.
Jedynie testowanie na IE "trident" wymaga kombinacji. Na makówkach PowerPC
można go odpalać przez VirtualPC. Pod G5 chodzi całkiem znośnie.
Na makintelach sprawa powinna być dużo prostsza i szybsza dzięki Parallels.
soft ktory ma znaczek UNIVERSAL muli
Raczej odwrotnie - soft który nie jest universal wymaga emulacji. Mulenie
w przypadku Core Duo 2Ghz oznacza "tylko" prędkość rzędu G4. Prawie
wszystkie aplikacje jakich używam do webdevelopki mają już intelowe wersje.
Apple obiecał, że następny OS X (Leopard) będzie jeszcze wspierał PowerPC,
tak więc do ukazania się "następcy następnego OS X" będą jeszcze
oficjalnie na czasie, a i pewnie potem jeszcze przez jakiś czas pociągną.
Temat: Który linux
Widzę, iż się pomyliłem z dystrybucją. Miało być 9 Tak to jest jak się nie patrzy ani na klawiaturę, ani na monitor
Co do samych linuxów - ogólnie bardzo się zawiodłem na wielu dystrybucjach - "czego to nie miało być" albo "jest o niebo lepszy od reszty". Po ostatniej przygodzie z Ubuntu (odinstalowanie rozpieprzyło mi windowsa) mam ogólną niechęć do dalszych eksperymentów Bezwzględnie najlepszym obecnym Unixem jest Mac OS X i tu nie ma nad czym się zastanawiać. Szkoda tylko, że nielegalne jest instalowanie na PC.
Fakt faktem, że w sumie jak nie ma się kasy - lepiej zainstalować Linuxa niż okradać Microsoft czy inne firmy, no ale mimo wszystko wolę system Applowski oraz powoli wracam do Microsoftu - od pewnego czasu rujnował wszystko co popadnie (bodajże od '95 w niewielkim stopniu, poprzez tragiczne 2000 i Millenium, kończywszy na XP). Teraz obecne systemy są znacznie lepsze od poprzedników. Nowy silnik robi swoje. Vista jest świetnym systemem, tylko niestety nie została dobrze zoptymalizowana (tak jak kultowe już GTA IV). Zobaczymy co przyniesie 7 i Snow Leopard
Temat: ciekawość dotycząca roverka
ja nic nie chce (narazie) tak sobie teoretyzuje i chciałem sie z kimś moimi przemyśleniami podzielić też sądze że to zamuliło by silnik i zwiększyło spalanie. A co do kolektora to narysuj jaki Ci potrzebny dorobie ze stali nierdzewnej wszystko co zechcesz i to baaaardzo tanio. nie pytaj jak i gdzie no chyba że mówi ci coś nazwa Leopard automobile Mielec...
[ Dodano: 2007-03-19, 16:08 ]
Temat: "Przedni naped" w niemieckich czolgach.
tylko że jak projektowano czołgi Pz I-IV to żadnemu lufa nie wystawała poza obrys kadłuba
tak więc w tym momencie nie jest to żaden argument
moim zdaniem powodem było wyważenie kadłuba - przy lekkich pancerzach wszelkie ciężary byłyby skupione pośrodku (wieża0 lub w tyle (silnik)
dopiero wraz ze wzrostem opancerzenia to się zmieniało (wzrost głównie pancerza czołowego)
zauważcie, jakie problemy z przeciążeniem przodu kadłuba miały Brumbary oraz panzerjagery IV oraz IS-3 o potężnej osłonie pancernej i ciężkiej armacie (mimo iż przekładnie miał z tyłu)
Pewnie masz rację, ale pamiętaj że przekładnia też swoje kilkaset kilo ważyła i obciążała przód a nie tył, jak to by było w napędzie tylnym. W wypadku Pz I-IV to w fazie projektowej wystawanie lufy nie miało znaczenia, ale w wypadku Pz V i VI już tak. Z drugiej strony na czołgu Comet, czy czołgach współczesnych jak: Abrams czy Leopard II udało się ustawic wieżę centralnie.
Temat: T- 34 ( kaczka)
I ten gniot rozwalił w drzazgi niemiecką armię?To nie był gniot tylko genialny świetny czołg co przyznają WSZYSCY historycy na świecie.Rewolucyjne rozwiązania techniczne.Napęd Christiego,skośny pancerz i szerokie gąsienice i silnik diesla.Na to nikt wcześniej nie wpadł.Większość współczesnych czołgów na świecie jest pochodną T-34.Nawet jak konstruktorzy się do tego nie przyznają.Niemcy przyznali, że Leopard powstał "na nauce, jaką dały im radzieckie czołgi na wschodzie".
Temat: Nowy "lekki czołg" z Bumaru?
A jeśli mają potrzebne technologie i doświadczenie - to czemu chcą robić lekki czołg, który wg zapowiedzi miałby być światowym hitem, akurat razem z naszą zbrojeniówką? Widać albo nie mają potrzebnej technologii, albo czołg wcale nie będzie takim hitem. Poza tym, jesteśmy chyba jedynym krajem, który ma tak dużą, mocarstwową wręcz ambicję, żeby opracowywać własny czołg. Reszta albo już ma swoje (Leclerc, Leopard, Challenger) albo kupują licencję lub używki. Ile państw europejskich obecnie pracuje nad nowym czołgiem?
Spójrzmy prawdzie w oczy. Czy Polska (lub Szwecja) jest w stanie wyprodukować nowoczesny pancerz będący rozwiązaniem wyprzedzającym o krok obecnie stosowane? W zdalnie sterowaną wieżę po prostu nie wierzę. Nawet na HMMWV czy Rosomakach ich nie mamy, a mielibyśmy mieć czołgi z taką bezzałogową wieżą?
Obawiam się jednak, że będzie to jedynie jakaś 'rozwojowa' wersja CV90120, a więc czołg ekspedycyjny o masie całkowitej poniżej 40 ton (powiedziałbym nawet, że poniżej 35ton). Tego typu wizjami bombarduje nas przynajmniej Bumar na swoich reklamach np w Raporcie. Ok 35 ton na podwoziu CV90...jakoś średnio to do mnie przemawia. Jeśli zajdzie potrzeba dodania paneli dodatkowego pancerza, to to już wogole siądzie na brzuchu. A co z silnikiem? Coś mi świta w głowie, że obecnie stosowany diesel ma poniżej 700 kucy... Nie zdziwię się, jeśli po wielkich bólach postawią w końcu tą nową wieżę na zmodyfikowanym podwoziu PT-91(Ex). Tylko czy to będzie miało sens? Czy jest sens pakować pieniądze w rozwój czołgu, bez gwarancji jego późniejszego kupna?
Temat: IX Raport, art. o polskich L2A4 i nie tylko ..
| Mianowicie autor wspomniał iż ów czołg spala 5 litrów ropy
na
| godzine jazdy po szosie
a tak na marginesie tego artykulu - o jego poziomie swiadczy
chyba fakt (
nie mam pisma w reku bo juz nie kupuje wiec nie wiem co tam
jeszcze
nabazgrano ) ze Leopard nie zrobi po szosie 100 km w ciagu
godziny chyba ze
w symulacji zupelnie teoretycznej , albo na przyczepie
niskopodwoziowej z
wlaczonym silnikiem na biegu jalowym - i wtedy mozna podawac
zuzycie paliwa
na 100 km :-)
grzmotneli sie o jedno zero - po jego dodaniu jest OK, 50km/h
przez 2 h przy spalaniu 50l/h wyjdzie z tego 100 l/100 km na
szosie co jest pradopodonym wynikiem
Temat: Okręty Royal Navy, XVII-XIX w. (1)
Bocznokołowe fregaty pierwszej klasy: Penelope, Retribution, Terrible, Odin, Sidon, Leopard – wszystko jedyne egzemplarze w swoim typie. Z nich Pan nie ma tylko Penelope, a właśnie ona była jedyną przebudowaną z żaglowca. Pierwotnie należała do ogromnie długiej serii 46-działowych fregat żaglowych typu Leda, została zwodowana 13.08.1829. Jej przebudowę na eksperymentalną fregatę bocznokołową zaakceptowano w maju 1842, wyszła z doku 1.04.1843, ale dopiero od lipca zaczęto instalować maszynownię. Dane jako bocznokołowca: 215 stóp 2 cale x 40 stóp 9 cali x 26 stóp 8 cali, tonaż 1616 ton, wyporność 2766 ton, 22 działa, silnik o mocy 650 koni nominalnych. Wymiary pozostałych typów kolejno jak wymieniłem: 1) 220 stóp x 40 stóp 6 cali x 26 stóp 4 cale; 2) 226 stóp 2 cale x 42 stopy 6 cali x 27 stóp lub 27 stóp 4 cale; 3) 208 stóp x 37 stóp lub 37 stóp 2 cale x 24 stopy i 2 lub 3 cale; 4) 210 stóp 8 cali lub 211 stóp x 37 stóp 0,5 cala x 27 stóp; 5) 218 stóp x 37 stóp 6 cali x 25 stóp 2 cale lub 25 stóp 0,5 cala.
Wśród późnych slupów bocznokołowych największe były istotnie Buzzard, Argus i Barracouta. Wymiary typu Buzzard: 185 stóp x 34 stopy x 20 stóp; typu Argus: 190 stóp 2,5 cala x 33 stopy 6 cali lub 32 stopy 5,5 cala x 20 stóp 11 cali; typ Barracouta: 190 stóp 2 cale x 35 stóp x 20 stóp 5 cali. Zwracam jednak uwagę, że chociaż Argus i Buzzard były dość podobne, to miały dwóch różnych projektantów i absolutnie nie należały do tego samego typu. Obecnie w Pańskim wykazie nie brakuje już chyba żadnego bocznokołowca o tonażu większym od 850 ton. Krzysztof Gerlach
Temat: Dyskusja na temat przydatności bojowej polskich czołgów
Jeszcze dość poważnie liczy sie SKO czyli System Kierowania Ogniem - oraz pancerz. PT ma unowocześnione SKO i pancerz reaktywny, jest pokryty absorberem fal radarowych, ma pasywne urządznia celownicze, nowszy, mocniejszy silnik, co w znacznym stopniu poprawiło jego walory bojowe (w stosunku do T72). A duża zaletą są wymiary - PT jest po prostu mniejszy od czołgów zachodnich.
Jednak wiadomo, ze nie jest on czołgiem III generacji (Leclerc, Leopard2) - chociaż . A i pocisk przeciwpancerne jakie są stosowane obecnie przebijają pancerz Twardego.
Temat: IX Raport, art. o polskich L2A4 i nie tylko ..
| | Mianowicie autor wspomniał iż ów czołg spala 5 litrów ropy
na
| | godzine jazdy po szosie
| a tak na marginesie tego artykulu - o jego poziomie swiadczy
chyba fakt (
| nie mam pisma w reku bo juz nie kupuje wiec nie wiem co tam
jeszcze
| nabazgrano ) ze Leopard nie zrobi po szosie 100 km w ciagu
godziny chyba ze
| w symulacji zupelnie teoretycznej , albo na przyczepie
niskopodwoziowej z
| wlaczonym silnikiem na biegu jalowym - i wtedy mozna podawac
zuzycie paliwa
| na 100 km :-)
grzmotneli sie o jedno zero - po jego dodaniu jest OK, 50km/h
przez 2 h przy spalaniu 50l/h wyjdzie z tego 100 l/100 km na
szosie co jest pradopodonym wynikiem
Jak znajdziesz czołg co pali 100/100 to dam Ci medal
Już tygrys palił 800 litrów
T-34 ok 360l
wątpie by teraz sie to zmieniło jesli już to pewnie było 500 litrów
Grzechotnik
Temat: Piękny samochód ale...
Mam pytanko jak myślicie w jakim kraju ten samochód jest produkowany i w jakim został zaprojektowany??
samochód nazywa się LEOPARD min. jeździ nim król szwcji oto jego dane techniczne
* silnik: aluminiowy V8
* poj. 5967 ccm
* max. moment obrotowy: 542 Nm/4400 (obr./min.)
* moc max. 405 KM/6000 (obr./min.)
* masa auta: 1150 kg
* v-max. 250 km/h
* przyspieszenie 0-100km/h: 4,0 sek.
* skrzynia biegów: 6 biegowa, manualna
* nadwozie: aluminiowe, produkowane ręcznie
* ładowność pojazdu: 300kg
* pojemność zbiornika paliwa: 80l
* cena: ok. 150 tys. dolarów
Temat: Przetarg wg. Polski
Calkowicie sie z Toba zgadzam, przeciez wiekszosc krajow na swiecie lata
starymi samolotami. Nie kazdego stac na kupno nowego. Zawsze to lepsze niz
zlikowidowanie lotwnictwa wojskowego. Amerykanie tez lataja tymi F16 choc
byc moze stac ich na nowsze.
Akurat te stare wersje (F-16A) wycofują na potęgę a latają na nowszych,
a F-16A/B ma się do F-16C/D tak jak Leopard I do Leoparda II.:-)
Ponadto samoloty z lotniska na pustyni są bardzo zużyte technicznie
(produkcja 1980, USAF - 1980-1986, Gwardia Narodowa 1986-94; przy czym
były to maszyny najintensywniej eksploatowane, bo takie się wycofuje w
pierwszej kolejności).
W związku z tym Polska zapłacić by musiała za:
- kapitalny remont [łącznie z wymianami newralgicznych wręg (słaby punkt
wczesnych F-16 to niedostateczna wytrzymałość wręg), silników].
- modernizację [wymogi odnośnie samolotów wystawianych przez Polskę
wymagają de facto w przypadku F-16A/B wykonania MLU (koszt kilka mln $,
czyli porównywalny z wartością tych maszyn - oferowanych Polsce].
Poza tym i tak te samoloty długo nie pociągną z racji zużycia
(abstrahuję, że pomimo MLU za niedługi czas i tak będą przestarzałe).
W rezultacie trzeba będzie je wymieniać, ale cóż istnieje takie
przysłowie: "Chytry płaci podwójnie.".
Temat: 10 World"s best tanks ever.
Podczas pobytu w Polsce zdarzyło mi się obejrzeć na discovery program o najlepszych czołgach kiedykolwiek wyprodukowanych. Oto i lista.
10. M4 Sherman (upadłem na ziemię, ale jakby się nad tym zastanowić był to pierwszy czołg wyprodukowany w takiej ilości, powiedzieli, że ma słabe uzbrojenie i pancerz ale był szybki. Poza tym, skrzynia biegów i silnik były z przodu, co ratowało załogę przed śmiercią przy bezpośrednim strzale)
9. Sheridan (pierwszy czołg do masowych desantów)
8. Pantera (doskonałe uzbrojenie, pochyły pancerz, w miarę szybki, ale psuł się za często)
7. T-72 (zabójczy zarówno dla przeciwników, jak i załogi xD, pierwszy czołg z auto przeładowywaniem pocisków)
6. S-Tank (Szwecja) (dużo nowoczesnych rozwiązań)
5. Centurion (ładny brytyjski czołg)
4. Merkava (porusza się po każdym terenie, niszczy wszystko)
3. T-34 (prostota, pierwszy raz pochyły pancerz, mocne działo, szybki)
2. M1 Abrams (najlepszy czołg świata, lol)
1. Leopard (doskonały system nawigacji, szybki, nie niszczy dróg, ładny pancerz)
Temat: [screenowisko] Pokaz mi swoj pulpit a powiem Ci kim jestes
Vista co wyglada jak Leopard to jak silnik Opla Astry Kombi w Fordzie Mustangu. :)
Temat: Leopard 2A6 a dokładniej MTU MB 873 Ka-501 układ paliwowy
Jest to pytanie do mechaników. Poszło o grubszy zakład, więc proszę o pomoc. Jaka jest kolejność wtrysku w silniku MTU MB 873 Ka501 stosowanym w czołgu LEOPARD i jeśli jest taka opcja to gdzie to znajdę w internecie z góry dziękuję
Temat: Pierwsze polskie super auto
Daniel89 weź pod uwage że egzemplarze testowane, wystawiane są zrobione z lepszej jakości materiałów. Tak mi się bynajmniej wydaje. Mazzy137 jakie leopard ma osiągi, ile kucy pod maską, silnik projektowali sami, czy wypożyczyli z innego auta np. z audi?
Temat: benzer leopard 125
ma kto benzera leoparda z silnikiem 125 bo chialbym wiedziec jak sie jezdzi i jak zachowuje sie po dłuższym użytkowaniu
Temat: Ustrzelone całkiem przypadkiem..
Ktoś zgadnie co to za autko
Leopard, polski muscle car z silnikiem od vette
Temat: Blow off do TDI 1Z
leopard, nie chodzi mi o zastosowanie bo nie mam zwiększonego ciśnienia w turbo. Chodzi mi głownie o akustykę silnika. Dzisiaj widziałem Audi TT z bov-em i dosłownie miodzio
Temat: Samochody sportowe (i nie tylko) cz. II
W dodatku do Rzepy "Moje Auto" jest o polskim samochodzie Leopard, polska firma, szwedzki kapitał. Podzespoły dostarczają GM (silnik od najnowszej Corvetty ), Brembo i parę innych znanych firm .
Samochód rozwija 250km/h, setkę osiąga w 4 sekundy, kosztuje jedyne... 124000Euro
Temat: Nowy Polski Samochód
http://www.leopard.se/index2.htm
Zwróćcie uwagę na silnik 8)
LS2 :) Mniam.
Moglby jeszcze jezdzic na 245/50/16 :)
Temat: Wydzielone - T-34 a czołgi zachodnie
Jakoś obecnie to w "pojazdach bojowych" - czyli BWP, TROP, czołgach itp. to powszechnie stosuje się silniki dieslowskie ewentualnie (rzadkość wielka) turbiny gazowe na paliwo będące pochodną paliw lotniczych, z benzyna mające niewiele wspólnego. Pokaż mi chociaż jeden współczesny czołg napędzany benzyną
Każdy współczesny czołg może być zasilany benzyną, no może bez tych turbinowych (aczkolwiek Rosjanie się chwalili że ich turbina z T80 ruszy i na benzynie ale może to tylko targowe przechwalanki).
Współczesne silniki "czołgowe"( tak naprawde nie tylko czołgowe ale od większości cięzkiego sprzętu wojskowego ) to tak zwane silniki "wielopaliwowe". Są to silniki o zapłonie samoczynnym o lekko zmodyfikowanej budowie która pozwala na to aby silnik działał nie tylko na oleju napędowym ale na większości paliw od eteru przez spirytus, benzynę, po olej opałowy. Oczywiście najkorzystniejszą charakterystykę posiada przy spalaniu w nim oleju napędowego ale na innych tez pojedzie.
Pozatym według mnie znaczenie palności paliwa jest w tej dyskusji jest przeceniane. ZTCW wyparice silników benzynowych przez wysokoprężne jest zwiazane z charakterystyką ich pracy a nie palnością paliwa. Korzyści przy "czołgach" z silnikow wysokoprężnych to przedewszystkim wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach samego silnika pozwalająca na większą manerwerowość. W okresie miedzywojennym stosowano silniki benzynowe ponieważ przy takiej samej mocy silnika były one dużo lżejsze(patrz "aluminiowy" silnik z T-34) . Zreszta rozwoj tych silnikow to nie tlyko okres drugej wojny swiatowej ale i obecnie silniki wysokoprezne sie dosc silnie zmieniaja np. silnik czogu Leopard2 o mocy 1100kW z połowy lat 70-siatych ma pojemnosc 46,7 litra a silnik Leclerca o tej samej mocy powstały 10 lat pożniej ma juz pojemnosc "tylko" 16,5 litra i jest o 450kg lżejszy.
Temat: Modernizacja polskiej broni pancernej.
I jeszcze małe pytanko do zorientowanych. Czy podczas modernizacji starszych wersji do A4 Niemcy oprócz elektroniki grzebali też przy pancerzu?
Dostawy i modyfikacje Leo 2 w Bundeswehrze wg http://www.waffenhq.de/panzer/leopard2.html
1979 1. partia (380 sztuk) bez termowizora, ale za to z celownikiem ze
wzmacniaczem obrazu. Czujnik wiatru z tylu wieży
1981 2. partia (450) z termowizorem, bez lawety dla MG 3 na włazie dowódcy
1983 3. partia (300) bez czujnika wiatru, wlew paliwa przesunięty do przodu,
PERI (przyrząd obserwacyjny dowódcy) podwyższony, telefon zewnętrzny dla
piechoty z tylu kadłuba
Leopard 2 A2
1983 1. partia doposażona do stanu A1 3.partii
Leopard 2 A3
1984 4. partia (300) ze zmodyfikowana kratownica z tylu kadłuba, nowy hamulec
pomocniczy, nowa radiostacja (SEM 80/90), przez co zmiany w instalacji
antenowej, kamuflaż plamiasty
Leopard 2 A4
1985 5. partia (370) z cyfrowym SKO i instalacja przeciwpożarową. Wszystkie
starsze wersje dozbrojone do standardu A4
1987 6. partia (150); polowa egzemplarzy z ulepszonym opancerzeniem (różnica
niewidoczna z zewnątrz). Bez luku amunicyjnego w wieży. W starszych egzemplarzach
luk amunicyjny zaspawano.
1989 7. (100) i 8. partia (75)
Leopard 2 A5 KWS II
w latach 95-98 (225 sztuk) i 99-2002 (125 sztuk) z modyfikowanych wież partii
1-4 i modyfikowanych kadłubów partii 6-8 złożono Leopardy
2 A5.
Zasadnicze zmiany to ulepszony pancerz wieży poprzez dodatek modułowych
elementów (przez co podniesienie masy i klasyfikacji na MLC 70), płyty
Spall-Liner, zmiana stabilizatora na elektryczny, nowy peryskop dowódcy ze
zintegrowanym termowizorem, nawigacja GPS, kamera do cofania.
Leopard 2 A6
2001 225 sztuk. Jak 2 A5 ale z armata L/55, klimatyzacja i silnikiem pomocniczym
Temat: Motoryzacja i wszystko co z tym związane
A czy ktoś słyszał o polskim samochodzie leopard?
Leopard – samochód sportowy produkowany przez firmę z główną siedzibą w Polsce o nazwie Leopard Automobile AB. Pierwsze szkice projektowe wykonane zostały w Szwecji, pozostałe prace typu projektowego przeprowadzone zostały w Mielcu przez Zbysława Szwaja i Maksymiliana Szwaja, tam też samochód jest produkowany (z wyjątkiem silnika pochodzącego z Corvetty). Produkcja jest prowadzona ręcznie; rocznie wytwórnię może opuszczać maksymalnie 20 egzemplarzy - dla takiej liczby pojazdów producent gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Debiut miał miejsce w kwietniu 2005 roku w Paryżu.
Charakterystyka pojazdu [edytuj]
* Silnik: V8
* Pojemność silnika: 5967 cm³
* Maksymalny moment obrotowy: 542 Nm/4400 (obr./min.)
* Moc maksymalna: 405 KM przy 6000 obr./min.
* Masa auta: 1150 kg
* Maksymalna prędkość: 250 km/h (ograniczona elektronicznie)
* Przyspieszenie 0-100km/h: 4,0 sek.
* Skrzynia biegów: 6 biegowa, manualna
* Nadwozie: aluminiowe, produkowane ręcznie
* Ładowność pojazdu: 300kg
* Pojemność zbiornika paliwa: 80l
* Średnica zawracania: 12,4 m
* Cena: ok. 150 tys. dolarów, ok. 100 tys. euro
Leopard to dwuosobowy samochód typu roadster, zbudowany na ramie stalowej, do której montowane jest aluminiowe nadwozie. Z przodu i z tyłu znajdują się niezależne podwójne wahacze poprzeczne. Auto wyposażone jest w układ hamulcowy dwuobwodowy tarczowy wentylowany z podwójnymi tarczami. Zbiornik paliwa znajduje się z tyłu pojazdu, za tylną osią.
źródło http://pl.wikipedia.org/w...(samoch%C3%B3d)
Temat: Pytanie.
Proste wyliczenie, ze w 63 tonowym czolgu jest duzo wiecej pancerza niz
w 42 tonowym. I wiecej zabezpieczen np przed wcieknieciem plonacej
benzyny do silnika.
Wystarczy ze drugi czolg bedzie 1.5 raza dluzszy i szerszy - a juz
powierzcnia do opancerzenia rosnie na tyle, ze samych 63t na
zabezpieczenia silnika nie starczy. Albo zmniejszymy dlugosc pancerza
:-)
| Takze od gory, ze stosunkowo niewielkiej
| odleglosci (zakladam ze rozmawiamy o walce w miescie) pancerz Abramsa
| raczej nie wytrzyma. W obu przypadkach skuteczna bronia moga okazac
| sie wlasnie, stare jak swiat RPG-7.
Nie wiem jak Abrams, ale Leopard II A5 ma juz kostki pancerza
reaktywnego na dachu.
A jak strzelajacy ma kolege ?
| Potwierdza sie stara jak swiat zasada, ze dla osiagniecia celu trzeba
| walczyc sposobem, a nie bezmyslna sila.
Z tym, ze ten sposob trzeba znac. Takim sposobem nie jest strzelanie do
peryskopow, bo tym sie wlasnie roznia peryskopy od szczelin
obserwacyjnych, ze swiatlo przenosza ale nie pociski.
Tylko co ten czolg zrobi bez peryskopow ? A wybuchu rpg7 szklo raczej
nie przetrzyma :-)
Takim sposobem nie
jest tez obrzucanie wspolczesnych czolgow butelkami z benzyna, bo
wspolczesne czolgi maja zupelnie nieekologiczne (halonowe) uklady
gasnicze i silniki chlodzone ciecza tzn benzyna nie bedzie kapala
bezposrednio na silnik.
Ja tam nie byl bym taki pewny. Co zrobi polanie benzyna kawalu metalu?
Nic. Polanie slinika chlodzonego ciecza .... to zalezy czy rury ma
gumowe :-)
J.
Temat: Polska zbrojeniówka
Chodziło o to, że np montownie czy fabryki komponentów mimo, że istotne to nie są liczone w ogólnym rankingu "ilości wyprodukowanym aut". A dlaczego miałyby być liczone w rankingu dotyczącym czegoś zupełnie innego? Gdzie tutaj sens i logika?
Nie mówie, że to źle że produkujemy tyle aut osobowych tylko, że Jelcz i Solaris to nie marki aut osobowych. Ale Leopard już tak. A twierdziłeś, że takiej nie ma. Pomijam już fakt, że pierwotnie pisałeś o "autach" (samochodach), jako takich.
A swoją drogą lwia część wyprodukowanych u nas aut idzie na eksport a my niestety zbieramy kilkuletnei auta z całej Europy. To chyba dosyć oczywiste dla każdego, prawda? Nie bardzo rozumiem, po co ten fakt przytaczasz. Produkujemy, bo mamy jeszcze relatywnie tanią siłę roboczą, dlatego produkcja tutaj się opłaca, ale tych robotników nie stać na nowe pojazdy w cenach dealerów.
Wynika z tego tyle, że gdyby nie było Leoparda to i tak bylibyśmy drugim producentem aut w Europie No i? Bo nie bardzo rozumiem tego chytrego żartu, który napisałeś.
A to cudo zwane Leopard ma akurat silnik bodajże od Corvetty. I co z tego wynika? To twierdzisz, że aby coś było "polską marką" musi być produkowane w całości, każda śrubka, każdy detal, w kraju? To w takim razie Mercedes nie jest niemiecką marką, a Toyota nie jest japońską. Niestety. Silniki i inne komponenty produkuje się poza tymi państwami. Ojej...
A więc Skoda dla mnie jest czeska a Dacia rumuńska Właśnie o takich mitach i szukaniu na siłę usprawiedliwień pisałem. Ty tak naprawdę nie chcesz żadnych "polskich marek" z powodów racjonalnych, Ty chcesz je, bo wydaje Ci się, że znak towarowy rozpoznawalny w świecie, z jakiegoś powodu ma się na coś dla Ciebie przekładać. Można w ten sposób myśleć, tylko proszę, nie staraj się swoich irracjonalnych potrzeb racjonalizować w powyższy sposób. Nie ma to sensu.
Większego zgryza bym miał jakbyś zapytał czy Fiat to po części polska marka... I ponownie, na siłę szukanie czegoś z czego mógłbyś być dumny. Dlaczego miałbym zadawać pytanie, na które odpowiedź jest oczywista - nie, nie jest to żadna "polska marka". I nie ma tutaj nawet cienia wątpliwości. Oczywiście, że masz jak najbardziej prawo gorąco wierzyć, ze jest inaczej, ale nie próbuj tego uzasadniać logicznie, dobrze?
Temat: T- 34 ( kaczka)
I ten gniot rozwalił w drzazgi niemiecką armię?To nie był gniot tylko genialny świetny czołg co przyznają WSZYSCY historycy na świecie.Rewolucyjne rozwiązania techniczne.Napęd Christiego,skośny pancerz i szerokie gąsienice i silnik diesla.Na to nikt wcześniej nie wpadł.Większość współczesnych czołgów na świecie jest pochodną T-34.Nawet jak konstruktorzy się do tego nie przyznają.Niemcy przyznali, że Leopard powstał "na nauce, jaką dały im radzieckie czołgi na wschodzie".
Podaj mi proszę przykłady współczesnych czołgów, które czerpią z T-34. Nawet T-55 był inny zupełnie od niego. Rosjanie w czasie wojny próbowali znaleźć dla swoich T-34 alternatywę. Nie mogli bo nakazy z góry to uniemożliwiały. A to że był w dużych ilościach na froncie to jedyna jego zaleta.
Podaj mi przykłady Twoich WSZYSTKICH historyków, ja sporo o tym czołgu czytałem i jakoś pomijając stare publikacje to w żadnej nowej nie znalazłem pochwały tego czołgu. No ale Robert Michulec i większość polskich znawców tematu się nie zna...
Amerykanie wysłali do ZSRR statek wypchany Shermanami w ramach pomocy wojennej.Rosjanie przetestowali je i odesłali do USA.Stwierdzili, że to jest g... i mają swoje lepsze czyli T 34.Są też relacje amerykańskich i brytyjskich czołgistów którzy spotkali się z Rosjanami w okolicach Berlina w 1945 r.Mogli obejrzeć z bliska T 34 a nawet się nim przejechać.Mówili, że jest to wspaniały czołg i że oni takiego nie mają.Wpajano im, że Rosjanie to dzikusy i nie mają dobrej broni a tu proszę.Byli zachwyceni osiągami tego czołgu.
Tak, Sherman nie był dobry do radzieckich pól walki - Rosjanie szybko tracili czołgi a Sherman z wadą wybuchowości z powodu silnika benzynowego im się nie podobał... A Amerykanie nie mieli nigdy pretensji do swoich czołgów, że są gorsze od T-34 - nie kochali ich to fakt, bo jak kochać czołg, który wybucha po trafieniu w silnik. Podaj mi źródło owej relacji brytyjskich i amerykańskich czołgistów - z przyjemnością to sobie przeczytam.
To właśnie Pantera przegrała a nie wygrała.Pod Kurskiem Pantery zawaliły.Wtedy wyszły ich wady techniczne.Pantery zawiodły.
Niewiele czołgów, które walczyły po raz pierwszy okazała się super. Nawet "boski" T-34 okazał się gównem na początku z swoją armatą L-11 - Rosjanie bardzo szybko zamontowali F-34, ale i tak mimo polepszenia skuteczności działa niewiele to dało.
Podaj mi proszę swoje źródła informacji to wtedy pogadamy.
Temat: Trzecia wojna światowa
Hej
A kiedy tak naprawdę trafiły do użycia jednostki typowej broni
kumulacyjnej?
Tz. Bazooka czy Panzerfaust/Panzerschreck.
Już sprawdzam... Panzerfaust i Panzerschreck wiosną 1943, Bazooka jeszcze w
1942.
Po odrzuceniu rakiet i bomb taki zaadoptowany myśliwec a i owszem, odgryzł
się innym myśliwcom, ale czołgów już nie ruszył. A będąc nieopancerzonym
dostawał bardziej w konfrontacji z ogniem z ziemi. Opancerzony Ił nie. Co
do
prędkości, zgoda. Pytanie, czy jest ona aż tak ważna...
Cóż, najwyrazniej na liscie, jak i w zyciu scierają się dwie koncepcje.
Jedni uważają, że potrzebny jest wyspecjalizowany samolot szturmowy, powolny
i opancerzony, inni że jego zadania lepiej spełni odpowiednio przystosowany
uniwersalny myśliwiec. Ja osobiście bronię tej drugiej koncepcji, zresztą i
w życiu raczej ona ostatnio wygrywa. Od powstania A10 i Su25 minęło już
ładnych parę(dziesiąt) lat i raczej nowe samoloty tej klasy nie powstają, a
wielozadaniowe myśliwce owszem.
Ił-102 był żywą adaptacją Iła-10, wyposażoną w dwa silniki odrzutowe i z
poszeżonym wachlarzem uzbrojenia.
Powiedzmy że powstał wg podobnej koncepcji. Inaczej można dojść do wniosku,
że Leopard II to żywa adaptacja PzKpfw V Panther, tylko wyposażona w nowy
silnik, lepszy pancerz i uzbrojenie:)
Co do tyl;nego strzelca, definitywnie.
biuro Iljuszyna próbowało przeforsować potem wersję z kierowanym
automatyczne tylnik działkiem do walki z pociskami AA...Jak odkopię ten
artykuł, to doślę ci resztę. Sam 102. został zresztą odtajniony, zdaje się,
w 1992 roku...
No dobra, jeśli to miałoby być działko przeciwrakietowe... hm, sam nie wiem,
sądze że to jednak za trudne, przy obecnej technologii, raczej by nie
działało, ale przynajmniej to już nie takie bezdennie głupie.
Pozdrowionka
Speedy
Temat: Do smiechu - "Czołgi i pojazdy wsparcia"
| A poza tym: jest to w strasznie fachowej książeczce "Czołgi i pojazdy
| wsparcia" Allana Russela, fachowo przetłómaczonej na nasze prez
| niejakiego Macieja Szweda...
| ..Jesli tego nie czytaliscie - moge wypisac tutaj troche smiesznych
| fragmentow tego tłumaczenia.
Ja bym chętnie... ;D
Pozdrawiam
ALAMO
Więc: książeczka ukazała sie juz w 1996 (w Bellonie) - ale ten humor
jest ponadczasowy...
Tłómacz (..ortografia sprzed 1926..;-) nie ma pojęcia o wojskowosci.. a
czasami nawet o gramatyce języka polskiego.
(W ogóle te "pojazdy wsparcia" nie oznaczają bynajmniej wozów wsparcia
ogniowego, tylko różne pojazdy pomocnicze typu ARV, WZT itd...)
str.7 "..reaktywne bloki pancerne, których działanie polega na
rozrywaniu głowicy bojowej pocisku kumulacyjnego."
dalej: masowo używane okreslenia "czołg sredni" na różne MBT, oraz...
"armata główna" (Main Gun??) :-)) ..tak na wypadek, gdyby nagle trzeba
bylo opisac M3 Lee..
s.12 - argentyński TAM: "..Pojazd może poruszać sie w nocy." ..Łaaał!..
s.25 - T-55AM2: "..Metalowe boczne ekrany (w kształcie podkowy) z
jednorodnych pancerzy komorowo-warstwowych..." ;-))
"Usprawnienie silnika i zawieszenia gąsienic, zwiększające ruchliwosć
"T-55AM2PB - przebudowany czechoslowacki T-55 z (...), działem typu
AT-10 firmy Stabber ..." :-))
s.73 "Leopard 1A4 był ostatnim produkowanym seryjnie modelem Leoparda
serii 1 i jest rzeczywiscie taki sam jak Leopard 1A3, z tym że posiada
skomputeryzowany system kierowania ogniem.."
- może się czepiam, ale to: "rzeczywiscie" brzmi tu wyjątkowo ładnie, (w
pierwszym zdaniu nowego rozdziału.. :-) (..virtually ?..)
i - rodzynek:
s.127 "Czołg serii M-60 może być również użyty do pchania przed sobą
sztywnych konstrukcji M3A1 o długosci 122m i M157 o długosci ponad 90m,
z których zrzucane są ładunki wybuchowe na pola minowe nieprzyjaciela."
....:-)
Pozdrowienia
Michał Derela
...Poszukac jeszcze?...
Temat: Rosyjski T-90 vs. amerykański Abrams- artykuł
Wiara niektórych userów w Abramsa i jego reklamowych możliwości jest zastanawiająca w kontekscie jego sukcesów eksportowych.
To że Abrams nie odnosi sukcesów eksportowych jest przyczyną kilku czynników, po pierwsze paliwożerny silnik, pod drugie cena za sztukę + cena eksploatacji związana z silnikiem.
Te czynniki sprawiają że nie zawsze kraje decydują się na kupno tego wozu, w Szwecji generalnie Szwedzi chcieli M1A2 ale Leopard był tańszy w eksploatacji, był lepszy dostęp części zamiennych oraz rzecz chyba najważniejsza USA nigdy nie sprzedadzą wozu z pancerzem DU a to znaczy że eksportowy M1 ma odporność góra wczesnych M1A1HA z pancerzem DU I generacji kiedy już nawet M1A1AIM-1 ma pancerz DU II lub III generacji.
Dlatego też M1 nie jest zbyt popularny choć jest też wiele innych czynników zpewne, polityka może?
Ciekawe są wasze rozważania na temat wpływu wysokości uderzenia pocisku na możliwośc eksplozji czołgu, ale chyba dla załogi to i tak wszystko jedno (no może kierowca ma wtedy większe "fory"). Czołgi po penetracji kadłuba trafiają raczej do hut (szczególnie w wypadku zapalenia).
Strumień kumulacyjny jeśli nie natrafi na coś łatwopalnego wóz nadaje się do remontu, podobnie APFSDS ze stali lub wolframu, problem zaczyna się z amunicją z DU która ma właściwości samozapalające chociaż myślę że nie są na tyle duże by podpalić wóz w takim stopniu by nie nadawał się do remontu.
Co do Czeczenii to podobno najbardziej przechlapane miały załogi BMP, i T-80. Te pierwsze nie dziwią, zaś te drugie mają ponoć "lukę konstrukcyjną" która polega na tym, że jeżeli trafić pomiędzy 4 a 5 koło, z RPG, to natrafiamy strumieniem kumulacyjnym na pociski ustawione pionowo i następuje katastrofalne buum. -może ktoś zwerfikować tę informację?
Pisałem o tym już . I jest to prawda.
Czy Iran przypadkiem nie ma nowych rosyjskich czołgów ?
Nie wiem czy T-72S można nazwać jakimś nowoczesnym . Obecnie Iran ma trochę T-72S, trochę swojego folkloru czyli Zulfiqar 1/2/3, trochę Pattonów, Chieftaine'ów i T-54/55 + ich klony.
Temat: Nowy polski przemysł motoryzacyjny
Od dawna zastanawiałem się czy w Polsce ma szanse jeszcze powstać jakaś polska fabryka samochodów, która stworzyłaby całkiem nową markę i była wstanie konkurować z dużymi koncernami. Dziś znalałem odpowiedź na swoje pytanie i to w znacznie optymistycznym wydaniu niż się spodziewałem. Takie pomysły są właśnie w fazie realizacji.
W Pruszkowie pod Warszawą trwają właśnie przygotowania do otowrzenia pierwszej lini monażowej nowych całkiem polskich samochodów. Ponieważ początki zwykle są skromne zaczynają od małych samochodów a dokładnie jednego w czterech wersjach. Poniżej strona producenta samochodu "Click" Będzie jeszcze mnijejszy niż Smart ale mimo wszystko jak to zwykle w Polsce bywa da się zrobićz niego ciężarówkę
http://www.clic.pl/
Drugim polskim hitem ma być coś wręcz przeciwnego. Firma Leopard Automobil Mielec będzie produkować sportowe cacuszka na wzór produkowanego niegdyś Porsche lopard, ale wyposażony w 400 konny silnik i najnowszą elektronikę. Oile Click będzie zapewnie jednym z najtańszych samochodów świata to tyle Leopard do tanich nie należy. Cena podstawowa wynosi 100 tyś €
Samochód ma być pokazany na tegorocznym salonie w Paryżu.
Innym polskim samochodem ma być wznowiona produkcja Poloneza na początek w wersji Truck gdyż istnieje spore zapotrzebowanie na takie tanie dostawcze samochody dla firm. Produkcja ma zostać wznowiona dzięki grupie polskich biznesmanów, którzy pnownie oworzą linię montarzową tego samochodu w FSO.
Może kiedyś jeszcze cośz tego będzie. Zawsze to jakiś prestige dla kraju mieć własną markę samochodów, zwłaszcza, że chętniej kupujemy samochody produkowane u nas.
Temat: Francja vs. Anglia
"Dla jasności tu między nami nie ma jakiś wielkich kontrowersji raczej różnica akcentów."
Tak też to odbieram, nie inaczej. Ale pociągnijmy to.
Gwoli wyjaśnienia, nie dowalam LUCHSowi, uważam go za udany, choć nieco kontrowersyjny pojazd. Pojawił się on w naszej dyskusji tylko w kontekście przywołanej przeze mnie francuskiej doktryny i porówania mas. Niemniej wszystko inne na jego temat podtrzymuję. I jeszcze takie kwiatek LUCHSA - AKTYWNA NOKTOWIZJA, która w przypadku wozu rozpoznawczego nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo może on zostać rozpoznany, zanim cokolwiek rozpozna. Niemcy zresztą szybko się z tego wycofali. I ostatnie: układ jezdny AMX-a ma oczywiste wady, ale AMX może, jak czołg, wykonać zwrot w miejscu.
Co do samego rozpoznania, chyba bierzesz mnie pod włos - polega ono przecież także na weryfikacji nie potwierdzonych informacji, np. wywiadowczych. Jeżeli mam spodziewać się T-72, to zakładam spore ryzyko starcia, ergo wolałbym wysłać tam AMX-a niż LUCHSA, a najchętniej, oczywiście, tak jak Ty - Leoparda-2 albo Challengera. To naprawdę rozsądne. Wspólczesny okopany, zamaskowany czołg z wyłączonym silnikiem jest jednym wielkim, trudnym do namierzenia sensorem. W czasie II wojny światowej rozpoznanie walką z użyciem czołgów było na porządku dziennym. I w obliczu ryzyka natknięcia się na Panterę dowódcy woleli wysłać Firefly'a niż Stuarta.
Jak ktoś zdmuchnie satelity i rozpirzy lotniska ta metoda może stać się znowu równie popularna.
W kwestii "wystarczająco szybkiego wycofywania się" - no, nie wiem, jeżeli jakikolwiek wóz rozpoznawczy zostanie namierzony na dystansie znacznie mniejszym niż możliwości prowadzenia skutecznego ognia przez przeciwnika, to przy małej liczebności tegoż (np. właśnie walka 1 na 1) szansa na przetrwanie w oczywisty sposób wzrasta wraz z siłą układu SKO-uzbrojenie wycofującego się, przy dużej dysproporcji sił - adieu tak czy owak.
Zupełnie zgadzam się z Twoim zdaniem: "Pojazd rozpoznawczy otwiera ogień w ostateczności, kiedy coś się nie udało." Ale nie wydaje mi się, żeby stało ono w sprzeczności z powyższym.
"Jak by zresztą nie patrzeć to koncepcja AMX-30/Leopard-1 była komletnie chybiona, Brytyjczycy (a potem Niemcy) poszli zdecydowanie lepszym tropem." Zgadzam się z tym całkowicie. Najszybszy czołg zawsze będzie wolniejszy od pocisku podkalibrowego.
I coś w rodzaju pointy:
Istnieje firma produkująca kamizelki kuloodporne nazywająca się "Second Chance". Dlaczego "druga szansa"? Bo pierwsza to ta, że cię nie trafią. Pierwszą szansą wozu ropoznawczego jest to, że nie zostanie wykryty. Ale zawsze warto mieć jakąś drugą szansę.
Temat: Wodowanie
Oficjalny komunikat prasowy dot. wodowania:
Gdańsk, 26.06.2006 roku
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29.06.2006 roku o godzinie 14:00 w Stoczni Północnej S.A. odbędzie się wodowanie wielozadaniowego statku typu AHTS służącego do obsługi platform wiertniczych oraz kotwic.
Statek o numerze budowy B844/2 o nazwie „Leopard Tide” budowany jest na zamówienie Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A dla klienta amerykańskiego – największej na świecie firmy działającej w przemyśle „ off- shore” – Tidewater Marine Inc. Z Nowego Orleanu w Luizjanie. Jest to drugi z serii, łącznie czwarty statek budowany przez firmy należące do Grupy REMONTOWA dla tego Armatora.
Wodowany dziś statek o długości całkowitej 70 m napędzany będzie dwoma silnikami Diesla o mocy 5 000 KM przy 900 obrotach na minutę. Pozwoli to na osiągnięcie serwisowej prędkości - 13 węzłów i maksymalnej prędkości 15 węzłów na godzinę.
Standard budowanego statku odpowiadać będzie klasie DP-1, ale na życzenie klienta istnieje możliwość zmodyfikowania do wyższej klasy - DP-2. Podstawowym zadaniem statku będzie obsługa operacji kotwienia platform wiertniczych oraz pełnienie funkcji holownika pełnomorskiego. Główną częścią systemu obsługi kotwic będzie winda o udźwigu 300 T zasilana niskociśnieniowym systemem hydraulicznym. Winda posiadać będzie dwa bębny o pojemności 1 500 m liny o średnicy 72 mm -jeden do holowania, drugi do obsługi kotwic.
Otwarty pokład statku o powierzchni 400 m2 i ładowności 1 000 T, umożliwi pełnienie funkcji dostawczych. Pod pokładem głównym znajdzie się 55 zbiorników na wodę, paliwa oraz substancje sypkie.
Statek wyposażony zostanie w system zwalczania pożarów o wydajności 1200 m3/h – będzie mógł, więc pełnić funkcję statku pożarniczego.
Statek budowany jest według projektu biura konstrukcyjnego NED – należącego go Grupy Remontowa pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego ABS. Przekazanie statku Armatorowi planowanie jest na październik bieżącego roku.
Kierownikiem Projektu jest pan Adam Kuncer, zastępcami Kierownika Projektu są panowie: Henryk Lubański i Krzysztof Górowski.
Dane uzupełniające:
Długość 70,00 m
Szerokość 15,50 m
Wysokość 6,60 m
Serdecznie zapraszamy wszystkich dziennikarzy do wzięcia udziału w wodowaniu. Wejście na teren Stoczni przez bramę od ul. Marynarki Polskiej lub od ul. Swojskiej za okazaniem legitymacji dziennikarskiej.
Z poważaniem
PREZES ZARZĄDU
Jarosław Flont
Temat: Trzecia wojna światowa
Cóż, najwyrazniej na liscie, jak i w zyciu scierają się dwie koncepcje.
No i całe szczęście, świat w jednym kolorze zdecydowanie mi się nie podoba.
Jedni uważają, że potrzebny jest wyspecjalizowany samolot szturmowy,
powolny
i opancerzony, inni że jego zadania lepiej spełni odpowiednio przystosowany
uniwersalny myśliwiec. Ja osobiście bronię tej drugiej koncepcji, zresztą i
w życiu raczej ona ostatnio wygrywa. Od powstania A10 i Su25 minęło już
ładnych parę(dziesiąt) lat i raczej nowe samoloty tej klasy nie powstają, a
wielozadaniowe myśliwce owszem.
Nie do końca. Ił 2 był protoplastą całej serii samolotów wyspecjalizowanych
w CAS, która to koncepcja była jak najbardziej aktualna w dobie Zimnej
Wojny. o rozpadzie UW nie trzeba już było rozwijać koncepcji takiego
samolotu, bo szarża 30.000 czołgów przez Europę stała się nierealna. Pewnie,
że obecnie lepiej sprawdzi się samolot wielozadaniowy, bo nie czekaja na
niego zadania dla których został stworzony Ił, A-10 szy Frogfoot.
Powiedzmy że powstał wg podobnej koncepcji. Inaczej można dojść do wniosku,
że Leopard II to żywa adaptacja PzKpfw V Panther, tylko wyposażona w nowy
silnik, lepszy pancerz i uzbrojenie:)
Zgoda. Tak samo doszliśmy kiedyś z Pattonem do wniosku, że Sabre to też
M-26, a T-90 to wypisz-wymaluj T-72 :-))
No dobra, jeśli to miałoby być działko przeciwrakietowe... hm, sam nie
wiem,
sądze że to jednak za trudne, przy obecnej technologii, raczej by nie
działało, ale przynajmniej to już nie takie bezdennie głupie.
Dlatego też nie mówię że to pomysł udany, raczej żywa adaptacja archaizmu do
jako-takiego pozoru nowoczesności...
Pozdrawiam
ALAMO
Strona 1 z 3 • Znaleziono 115 rezultatów • 1, 2, 3