silniki samochodowe wikipedia
Widzisz posty znalezione dla hasła: silniki samochodowe wikipedia
Temat: Mercedes-Benz SLR McLaren
Mercedes-Benz SLR McLaren
Mercedes-Benz SLR McLaren - samochód zaprojektowany wspólnie przez Mercedesa i McLarena. Obie firmy ściśle współpracują w Formule 1, McLaren jest także w 40% własnością firmy DaimlerChrysler. Pojazd jest następcą legendarnego Mercedesa 300SL, a jego produkcja odbywa się ręcznie w centrum technologicznym McLarena w Woking w Wielkiej Brytanii.
Informacje ogólne
Samochód ten nie jest klasycznym przykładem auta supersportowego. Jest to kategoria GT, a nawet Super GT. Waży on 1,7t, jest w pełni wyposażony (skóry, GPS, telefon w podłokietniku) lecz nawet z wszystkimi udogodnieniami ma on bardzo dobry stosunek masy do mocy, ponieważ wynosi on ponad 368KM na tonę. Jest on konkurencją dla takich słynnych modeli jak :
Ferrari Enzo (400 sztuk)
Maserati MC12 (50 sztuk)
Porsche Carrera GT (1100 sztuk)
Wóz zajmuje jedenaste miejsce na liście najdroższych samochodów świata.
Silnik
Umieszczone wzdłużnie 5,5L V8 dzięki umieszczonej centralnie śrubowej sprężarce Rootsa i oddziałowi sportowo-tuningowemu Mercedesa - AMG, uzyskał 626KM przy obrotach rzędu 6500 obr/min i momencie obrotowym 780Nm zaczynając od 3250 obr/min. Dzięki supersportowej pięciostopniowej automatycznej skrzyni biegów AMG samochód przyspiesza od 0 do 100km/h w 3,8s. do 200km/h w 10,6s. a do 300km/h w 28,8s. Prędkość maksymalna tego wozu wynosi 336km/h. Samochód ten w 100% spełnia normy czystości spalin Euro, ale raczej nie głośności. Ma wyjątkowo krótkie rury wydechowe, co potęguje hałas, a ich ujście kończy się za przednimi kołami co nawiązuje stylistyką do protoplasty Mercedesa 300SLR. Ma to jedną wadę - po uchyleniu okna czuć zapach niespalonego paliwa. Wloty powietrza także nawiązują do Mercedesa 300 SLR, ponieważ znajdują się z boku.
Zawieszenie i koła
Komfort jazdy zapewnia precyzyjne zawieszenie (podwójne poprzeczne wahacze przy każdym kole) które jest zupełnie pozbawione elektroniki oraz automatyki. Ale za to posiada pneumatyczne, automatyczne resorowanie i regulowane tłumienie amortyzatorów. 19 calowe koła przenoszą moc na asfalt poprzez tylną oś. Hamulce kompozytowo-ceramiczne zapewniają ostre hamowanie. Samochód ze 100km/h do 0km/h hamuje na dystansie 33 metrów. Natomiast z 200km/h do 0km/h w dystansie mniejszym niż 70m, przy czym tarcze hamulcowe bardzo silnie się grzeją, ponieważ działają na nie kolosalne siły a takie osiągi zapewniają ośmiotłoczkowe zaciski szczęk z przodu i czterotłoczkowe z tyłu.
Elektronika
SLR ma elektronikę na bardzo wysokim poziomie. Mercedes zastosował w nim wszystkie swoje najnowsze zdobycze elektroniczne. Samochód jest wręcz naszpikowany elektroniką, znajdzie się ją nawet w hamulcach. Zastosowano tam znany z innych modeli Mercedesa elektroniczny układ SBC. Posiada trzy rodzaje wspomaganie kierownicy przy awaryjnym hamowaniu, na mokrej nawierzchni i przy jazdy po łukach. Standardem było też zamontowanie takich układów jak ABS czy ESP, ale znajdziemy w nim też takie układy jak: SS(Soft Stop), dzięki któremu zawsze łagodnie się zatrzymujemy, SoA (Start off Assist) - ten system pomaga przy ruszaniu gdy auto stoi na wzniesieniu i TA (Tailback Assist). Dzięki temu systemowi auto ostrzega nas przed innymi autami stojącymi przed nami, na przykład w korkach. W światłach przednich zamontowano bixenony a z tyłu światła w technologii LED.
Nadwozie
Nadwozie jest wykonane z włókna węglowego które jest zarówno lekkie jak i wytrzymałe. Przy projektowaniu nadwozia korzystano z technologii jakie wykorzystuje się w F1. Samochód bardzo dobrze zachowuje się w tunelu aerodynamicznym, powietrze opływa go gładko i płynnie. SLR, jak przystało na każde sportowe auto, posiada spojler, który jest skryty, lecz przy prędkości 95km/h delikatnie się podnosi zwiększając przyczepność i stabilność auta. Przy gwałtownym hamowaniu spojler staje się hamulcem aerodynamicznym, gdyż staje na sztorc pomagając w hamowaniu. Posiada także charakterystyczny dla tego modelu "dziób" który zdobi znaczek Mercedesa. Na masce znajdują się wloty powietrza a tuż nad skrzelami znajduje się logo McLarena. Tył za to zdobi okazale prezentujący się napis SLR oraz wcześniej wspomniany dyskretny spojler. Drzwi także nawiązują do 300SLR, ponieważ otwierają się do góry i przy pełnym otwarciu ich kąt do podłoża wynosi 75 stopni.
Bezpieczeństwo
Kierowca Mercedesa może się czuć w pełni bezpiecznie nawet przy dużych prędkościach. Samochód zaprojektowano tak, aby w razie wypadku kierowca miał jak największe szanse na przeżycie. Samochód posiada strefę kontrolowanego zgniotu, elektroniczne napinacze pasów, poduszki oraz kurtyny powietrzne. Aby nie wpaść w poślizg czuwa także ABS, a aby nie wypaść z drogi - ESP.
Źródło:
Wikipedia
Temat: VW GOLF - skojarzenia
...Fiat 127 z klasa kompakt nie ma za wiele wspolnego. Oprocz wymiarow (Golf jest duuuzo wiekszy) swiadcza o tym chociazby zastosowane silniki.
Sława i popularność VW w Polsce sie wzieła z lat 80 gdzie jedynym możliwym do sprowadzenia autem zachodnim był VW Golf 1. Marzenie chyba wszystkich w tamtych czasach. Zreszta VW Golf 1 - i tu ukłon w jego strone - był pewnego rodzaju przełomem w motoryzacji. Żaden z pozostałych golfów już się tak nie zasłużył jak jedynka.
Ale wracając do Fiata 127 i Golfa 1; Golf 1 jest z roku 1974, a FIATa 127 zaczęli montować w 1971, i był samochodem roku 1972. I wbrew pozorom są to bardzo podobne do siebie auta (biorąc pod uwagę gabaryty i zastosowanie)
Z Golfów 'jedynek" zasłużyła się GTI- hatchback i miał 110KM w 1978 roku. A nie wiedzący o Fiacie 127 ludzie zwyczajną wersję Golfa 1uważają za pierwszego z napędem na przód.
Podobnie posiadacze VW Golfa uważają, że to pierwsze auto z napędem na 4 koła w tej klasie. Z tym, że o 4 lata szybsza była Alfa Romeo 33. Ale wiadomo jaka jest świadomość u nas w Polsce. Jak są jeszcze kolesie co twierdzą że nigdy nie było tylnonapędowej Alfy i uparcie twierdzą, że to FIAT stworzył Alfę?
A tak przy okazji powiem, ze dawno temu byłem stałym gościem na forum auto świata. I tam był człowiek który podał nazwy konkretnych firm które produkują podzespoły do samochodów na całym świecie. Co sie okazało 70 % tych firm miało bardzo mocne powiązania z Fiatem. I tam właśnie ktoś napisał o paru rzeczach użytych w VW właśnie od tych firm. Ale po kolei:
OZ- co się wszyscy "golfiarze" podniecają felgami tej firmy jest z Włoch.
Brembo to też Italia,
podobnie jest z FIAMMem - super akumulatory i filtry
Weber ta firma od gaźników to firma z Włoch - a na Weberach chodziło wiele niemieckich aut- Ford Capri też miał gaźniki Webera. Wtrysk Weber-Marelli pracował w 200 konnym Fordzie Sierra Cosworth...wyliczać można w nieskończoność co gdzie było użyte i pochodzi z Włoch.
A wiecie że Hondziarze teraz zjedzą swoje włosy?? Kiedyś krytykowali Alfę Romeo za Twin Spark....a dwie świece na cylinder są dzisiaj w Hondzie Jazz... Co do zmiennych faz rozrządów też pierwsza była Alfa Romeo, a nie Honda ze swoim IVTEC coś tam. Diesel z bezpośrednim wtryskiem commonrail został zastosowany jako pierwszy w Alfie Romeo 156 1.9 JTD, potem pojawił się w Mercedesie.
Włosi mają spore osiągnięcia w motoryzacji i dlatego twierdzę, że włoska motoryzacja wyprzedza niemiecką o kilka długości oraz z czystym sumieniem będę każdemu polecał kupno włoskiego samochodu - oczywiście w dobrym stanie technicznym.
Polecam lekturę:
http://fierglu.blog.interia.pl/?id=1080495
Włoch to auto z duszą, niemcem jeżdzi sie tak poprostu... wstawiasz do garażu i zapominasz. Oto mały cytat z wikipedii na temat Alfy
"Obecnie Alfa Romeo należy do koncernu Fiata. Wśród automobilistów rozpowszechniony jest pogląd, że posiadacze samochodów marki Alfa Romeo kierują się przy zakupie raczej emocjami, niż zdrowym rozsądkiem. Wierni przez wiele lat tej marce, poczuwają się (przeważnie) do pewnego rodzaju wspólnoty, określają siebie jako "Alfisti", do swych wozów mają stosunek uczuciowy, nazywając je po włosku moja bella, czyli piękna."
Temat: Grand Prix Kanady
Grand Prix Kanady
Zapowiedź GP. Najpierw krótki opis toruCircuit Gilles Villeneuve i jego hisoria:
Tor w Montrealu nazwany imieniem kanadyjskiego kierowcy, ojca byłego pilota BMW Sauber Jacquesa Villeneuve'a, położony jest na sztucznej wyspie na rzece Świętego Wawrzyńca. To właśnie tutaj, 10 czerwca 2007 roku, makabryczny wypadek miał Robert Kubica.
Wyspę Notre Dame usypano w 1967 roku z ziemi wykopanej podczas budowy metra. Grand Prix Kanady odbywa się na tym ulicznym torze od 1978 roku. Poza tym, zadrzewiona i pokryta łagodnymi trawiastymi pagórkami Notre Dame pełni rolę parku.
Blisko 4,5-kilomentrowy tor imienia Gilles'a Villeneuve stanowi bardzo trudny test dla hamulców i skrzyń biegów samochodów Formuły 1. Do ważnych czynników sukcesu na tym torze należy aerodynamika i przyczepność samochodu. Największą trudnością, którą muszą pokonać kierowcy jest konieczność gwałtownego hamowania z 280 do 100 km/h w ciągu zaledwie 2 sekund i przyspieszania zaraz potem, by znów osiągnąć maksymalną prędkość. Najważniejsza staje się w tym momencie wydolność hamulców i silnika.
Sporym wyzwaniem dla kierowców są też warunki jakie panują na nawierzchni toru. Na początku wyścigu GP tor potrafi być wyjątkowo brudny i śliski ze względu na fakt, że w ciągu roku odbywa się tu oprócz GP Kanady tylko jeden wyścig w serii American CART.
10 czerwca 2007 roku poważny wypadek miał w Montrealu Robert Kubica. Do wypadku doszło w momencie, kiedy na torze było zamieszanie - zjechał właśnie samochód bezpieczeństwa, a ośmiu kierowców wracało do ścigania z alei serwisowej. Felipe Massa i Giancarlo Fisichella zlekceważyli czerwone światło (później zostali za to wykluczeni z wyścigu), Kubica się zatrzymał. W momencie kiedy zapaliła się zielona lampa, wyprzedził go Trulli. Możliwe, że Włoch spodziewał się, iż może zostać za to ukarany, i chciał przepuścić przed siebie Kubicę. Polak zaatakował jednak po zewnętrznej, czego Trulli się nie spodziewał...
Po kontakcie z bolidem Włocha Kubica z prędkością 280 km/h zjechał na tarkę oddzielającą asfalt od pobocza, przód samochodu podniósł się i Polak nie mógł manewrować. Z prędkością 230 km/godz. uderzył w betonową bandę. Impet był tak wielki, że blok z betonu pękł i przesunął się o 5 cm! W ciągu milisekundy przeciążenie sięgnęło 75G, co oznacza, że kierowca "ważył" wówczas pięć ton! Rozbity bolid przekoziołkował przez tor i zatrzymał się kilkadziesiąt metrów dalej przy przeciwległej bandzie. Kubica jakimś cudem nie odniósł obrażeń, po dobie wyszedł ze szpitala ze
skręconą kostką.
Garść informacji ogólnych:
Nazwa: Circuit Gilles Villeneuve
Położenie: Montreal, Kanada
Data utworzenia: 1978
Pierwsze GP: 1978
Dane techniczne:
Długość toru: 4,361 km
Ilość okrążeń: 70 w lidze 52
Dystans: 305,270 km
Rekord okrążenia: R. Barichello (Ferrari/2004) - 1:13,622 (213,246 km/h)
Zwycięzcy z ostatnich lat:
2007 - L. Hamilton - McLaren
2006 - F. Alonso - Renault
2005 - K. Raikkonen - McLaren
2004 - M. Schumacher - Ferrari
Teraz coś specjalnego. Opis jednego okrążenia toru z Juanem Pablo Montoyą:
Na końcu krótkiej prostej startowej, przy prędkości 300 km/h, dojeżdżamy do interesującej sekwencji prawy-lewy-prawy. Przejeżdżamy przez nawrót Virages Senna na drugim biegu, z prędkością około 70 km/h. Przyspieszamy do 260 km/h przed szykaną, którą ścinamy po ograniczającej tor "tarce", by utrzymać jak najwyższą prędkość przez zakręt numer 4, krótką prostą i zakręt numer 5, który przejeżdżamy z prędkością ponad 260 km/h.
Zakręt numer 6 jest dużo wolniejszy – drugi bieg i 150 km/h na liczniku. Potem zwalniamy do 140 km/h przez Pont de la Concorde, Dalej znów wciskamy gaz do dechy, Na długiej "esce" przez zakręty 8 i 9 osiągamy 320 km/h na szóstym biegu, po czym następuje ostre hamowanie – kolejny zakręt pokonujemy na trójce, przy 105 km/h. Po wyjściu z tego lewego zakrętu przyspieszamy na krótkiej prostej do 305 km/h (piąty bieg), po czym znów następuje ostre hamowanie do nawrotu L'Epingle – pierwszy bieg, 65 km/h. To naprawdę ostre hamowanie.
Na wyjściu nabieramy prędkości, przed ostatnią częścią toru. Na prostej Droit du Casino przyspieszamy do 270 km/h (piąty bieg), po czym z prędkością 320 km/h dojeżdżamy do kolejnego hamowania – przed szykaną na prostą startową. Zwalniamy do 80 km/h – to miejsce, tuż przed wyjazdem na prostą start-meta, jest najlepszym miejscem do wyprzedzania.
spotykamy się w niedzielę 20.01.08r. (w moje imieniny dlatego liczę na dobre miejsce:) o godzinie 20
Mam do Was prośbę, ponieważ znowu nie mam okrążenia toru ze mną, proszę o pomoc jak zrobić żeby film był w dobrej jakości a nie w takiej jak poprzednie. Piszcie na PW albo gg
Temat: [Niemcy/Nurburg ] Trip to Nurburgring
Jesli ktos nie wie co to jest "nurburgring" nawqet niech sie nie przyznaje ;P odsylam do sieci w celu poglebienia wiedzy
Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech.
Obecnie w poważniejszych, międzynarodowych imprezach jest używana skrócona wersja toru, stworzona w latach osiemdziesiątych. Istnieje też starsza, dużo dłuższa i trudniejsza trasa, zwana Nordschleife. Zbudowana w latach 20. trasa biegnie wokół średniowiecznego zamku i miejscowości Nürburg w górach Eifel. Jest wciąż używana. Ze względu na olbrzymią liczbę zakrętów i pułapek jest uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie. Nawet znany kierowca Formuły 1 Jackie Stewart nazwał tę trasę Green Hell (Zielone Piekło).
We wczesnych latach dwudziestych na publicznych drogach w górach Eifel były organizowane wyścigi ADAC Eifelrennen. Były one jednak niebezpieczne i mało popularne. Postanowiono więc stworzyć nowy tor wyścigowy w górach Eifel. Tor został zaprojektowany przez firmę Eichler Architekturbüro z Ravensburga, a jego budowa trwała od września 1925 do wiosny 1927r.
Tor miał długość 28,265 km (17,5 mili), jego szerokość wynosiła od 8 do 9 metrów, liczba zakrętów wynosiła 174. Tor składał się z dwóch części: Südschleife („pętla południowa”) długości 7,747 km oraz Nordschleife („pętla północna”) długości 22,810 km. Po jego ukończeniu odbywały się tam wyścigi ADAC Eifelrennen oraz Grand Prix Niemiec. Pod koniec lat 20. tor stracił nieco na znaczeniu. Po II wojnie światowej na tor powróciły najważniejsze imprezy: Grand Prix Niemiec (jako część Mistrzostw Świata Formuły 1). W 1953r., wprowadzono wyścig 1000 km. W 1970r. wprowadzono wyścig 24-godzinny.
W latach 60. tor stawał się coraz bardziej niebezpieczny ze względu na coraz większe prędkości osiągane przez samochody wyścigowe. Kierowcy postanowili zbojkotować wyścigi na torze Nürburgring, aby zostały wprowadzone zmiany konstrukcyjne. Podczas gdy tor był modyfikowany, GP Niemiec przeniesiono na tor Hockenheimring. Mimo przeprowadzonych zmian i wprowadzenia środków bezpieczeństwa, Ring był wciąż zbyt niebezpieczny i długi na przeprowadzanie wyścigów Formuły 1. W 1975r. Niki Lauda ustanowił rekord przejazdu po Nordschleife, pokonując dystans 22,835km w czasie poniżej 7 minut (6:58.6). Także on odniósł tam najpoważniejszy wypadek w swojej karierze wyścigowej. W 1981r. rozpoczęły się prace nad zupełnie nowym torem o długości okrążenia 4,5 km (2,8 mili). W tym samym czasie Nordschleife zostało skrócone do 20,8 kilometrów. Na skróconym odcinku rekordowo szybko pojechał Stefan Bellof, który dystans ten pokonał w czasie 6:11.13 w Porsche 956, co daje średnią 201,7622 km/h. Rekord został ustanowiony w 1983 roku i do dziś nie został pobity.
W roku 1984 został ukończony i oddany do użytku nowy odcinek toru, zwany GP-Strecke. Teraz spełniał już normy bezpieczeństwa. Odbywały się tam wyścigi Formuły 1, Grand Prix Niemiec i Grand Prix Europy. W 2002 roku tor został wydłużony do 5148 metrów.
Na Nordschleife wciąż odbywają się niekiedy wyścigi samochodów osobowych wykorzystujących tradycyjną trasę o długości 20,8 km lub dłuższą trasę o długości 24,4 km połączonej częściowo z torem Formuły 1.
Jednym z najważniejszych wydarzeń na Nordschleife jest 24 Hours Nürburgring weekend odbywający się corocznie około połowy czerwca. W wyścigu bierze udział 220 samochodów o różnej mocy silnika (od 100 do nawet 700 koni mechanicznych), ponad 700 kierowców (amatorzy i profesjonaliści).
Przez większość czasu trasa Nordschleife jest zamknięta dla zwykłych kierowców. Jednak wieczorami oraz w niedziele tor jest otwarty dla wszystkich tych, którzy posiadają ważne prawo jazdy oraz samochód dopuszczony do ruchu.
Ceny biletów [1]:
* 25 okrążeń 345€
* 15 okrążeń 220€
* 8 okrążeń 124€
* 4 okrążenia 64€
Na Pętli Północnej dostępne są także usługi przejazdu różnymi samochodami prowadzonymi przez kierowców wyścigowych, m.in. BMW M5
zrodlo wikipedia
Od siebie dodam ze tor jest otwarty dla normalnych zjadaczy chleba w wyznaczone terminy najczesciej kazdy weekend...z powodu czesto odbywajacych sie testow itp. na torze. osobiscie na ring ruszam najprawdopodobniej w srode zeby w czwartek byc w nurburg... co do kosztow..koszty paliwa + nocleg ok 30euro za dobe + tor + inne atrakcje...
Temat: Opel Corsa
Opel Corsa
Opel Corsa - mały samochód miejski zaprezentowany po raz pierwszy przez General Motors w 1983 roku i wciąż obecny na rynku motoryzacyjnym. Mały Opel jest sprzedawany również poza kontynentem europejskim, jako Vauxhall w Wielkiej Brytanii, Chevrolet w Ameryce Południowej i Holden w Australii. Pomimo obecności na globalnym rynku, Corsa nigdy nie była oferowana w USA i Kanadzie. Samochód produkowany jest obecnie w zakładach Opla w Rüsselsheim (Niemcy), Zaragozie (Hiszpania) oraz w Argentynie, Brazylii, Meksyku, RPA, Indiach i Chinach.
Opel Corsa A
Pierwsza generacja Corsy do produkcji weszła w 1983 roku, początkowo jako dwudrzwiowy sedan i trzydrzwiowy hatchback. Dwa lata później na rynku pojawiły się wersje 4- i 5-drzwiowe. Produkowano różne wersje silnikowe począwszy od 1.0 na 1.6 skończywszy. Najmocniejszą wersję określano mianem GSI. Na początku lat 90. samochód został poddany liftingowi, zmieniono deskę rozdzielczą na bardziej obłą oraz zastosowano nowocześniejsze w wyglądzie zderzaki.
Opel Corsa B
Opel Corsa B został zaprezentowany publicznie na salonie samochodowym w Genewie w 1993 roku zastępując produkowanego przez 11 lat Opla Corsę A. Jego cechą charakterystyczną było jak na owe czasy nowoczesne nadwozie o aerodynamicznym kształcie, zaprojektowane przez Japończyka Hideo Kodamę.
Początkowo Corsa B była dostępna z silnikami benzynowymi o pojemnościach: *1.2 (45 KM)
1.4 (60 KM lub 82 KM)
1.6 16V (109 KM)
oraz wysokoprężnymi: * 1.5D (50 KM)
1.5TD (67 KM)
W późniejszym czasie powyższe jednostki zostały zastąpione przez nowe silniki o objętościach:
1.0 (54 KM)
1.2 (65 KM)
1.4 (90 KM)
1.6 16v (106 KM)
Opel Corsa C
Model trzeciej generacji został zaprezentowany w 2000 roku (lifting jesienią 2003 roku) wyróżniając się nie tylko stylistyką nadwozia lecz również nową płytą podłogową o nazwie Gamma, która została później wykorzystana przy budowie innych samochodów koncernu GM.
W Ameryce Południowej, RPA i Azji oferowana jest również wersja z nadwoziem typu sedan, a w Brazylii pickup na bazie Corsy o nazwie Montana.
Silniki
Silniki benzynowe o pojemności 1.0, 1.2 i 1.4 litra pochodzą z poprzedniej wersji i uległy niewielkim modernizacjom. Natomiast dieselowski silnik o pojemności 1.3 litra jest zupełnie nową konstrukcją opracowaną wspólnie z koncernem Fiata. Ta wysokoprężna jednostka jest produkowana wyłącznie w śląskiej fabryce.
Opel Corsa D
Czwarta generacja Corsy została zaprezentowana na wystawie motoryzacyjnej w Londynie w czerwcu 2006 roku. Nowy model zbudowany jest na nowej platformie opracowanej przez GM wspólnie z Fiatem, którą dzieli z Fiatem Grande Punto. Obszerniejszy od poprzedniczki model wyposażony został w system Flex-Fix umożliwiający szerokie konfigurowanie przestrzeni bagażowej. Producent nadał nowej Corsie sportowy charakter, co najbardziej uwidacznia się w modelu trzydrzwiowym, który wygląda jak coupe.
Najszybsza odmiana małego Opla wyposażona będzie w silnik 1,6 o mocy 195 KM, który powinien zapewnić bardzo dobre osiągi. Zewnętrznie auto różni się od wersji "zwykłych" agresywnym wzornictwem zderzaków i progów, tylnym spoilerem, obniżonym zawieszeniem i zarezerwowanym dla najmocniejszych odmian Opli błękitnym, metalizowanym lakierem. Do wyboru są trzy silniki benzynowe i trzy wysokoprężne.
Silniki
Dostępne silniki benzynowe:
1,0 ECOTEC TWINPORT 60KM
1,2 ECOTEC TWINPORT 80KM
1,4 ECOTEC TWINPORT 90KM
Dostępne silniki wysokoprężne:
1,3 CDTI ECOTEC 75KM
1,3 CDTI ECOTEC 90KM
1,7 CDTI ECOTEC 125KM
Źródło: Wikipedia
Strona 3 z 3 • Znaleziono 94 rezultatów • 1, 2, 3